Panevėžio pašto, telefono ir telegrafo darbuotojai.

85 metai, kai įkurta (1931m.) Panevėžio paštininkų draugija

Atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę kūrėsi ir pašto įstaigos atskirose vietovėse. Panevėžio mieste paštininkai pradėjo savo veiklą jau 1918 metais. Iš pradžių jie dirbo nuomojamose patalpose, o 1920 metais įsikėlė į patalpas Respublikos gatvėje. Iš pradžių dalis paštininkų nekalbėjo lietuvių kalba, bet greitai paštininkai tapo tikrais lietuvybės propaguotojais. Tuo metu paštininkai buvo labai aktyvūs ir vaidino didelį vaidmenį miesto gyvenime.

1931 metais balandžio 18 dieną įkurta ir Panevėžio paštininkų draugija. Jos pirmininku išrinktas pašto viršininkas Jonas Bielinis, sekretoriumi Juozas Skersinskas, o iždininku Vytautas Juchnevičius. Kai kurie paštininkai sėkmingai darbavosi nuo pašto įkūrimo.

Juozas Bražinskas dar 1918 metų gruodžio 25 dieną suorganizavo Alytaus paštą, bet greitai jis pradėjo dirbti Panevėžio pašte ir 1934 metais pažymėjo 15 metų darbo sukaktį Lietuvos pašte.

Tikruoju draugijos narius galėjo būti kiekvienas etatinis pašto tarnautojas, nariais ar rėmėjais galėjo būti ne pašte dirbantys asmenys. Draugija rengė vakarus, jos nariai skaitė paskaitas, leido knygas, ruošė tarp gyventojų populiarias gegužines, sugebėdavo suruošti ir vaidinimus.

Kaip aktyvus artistas reiškėsi ir pašto viršininkas J. Bielinis. Jis kilimu buvo vilnietis ir į Panevėžį atvyko apie 1920 metus. Įsikūrusiame Berčiūnų kurorte paštininkų draugija išsinuomavo du žemės sklypus. Čia buvo įrengta ir paštininkų sanatorija.

Iki 1940 metų draugijos nariai spėjo įsirengti du vasarnamius ir ūkines patalpas. Vienas vasarnamis buvo 4 kambarių, o kitas 6 kambarių. Paštininkų vasarnamiai buvo gražiai sutvarkyti, šalikelės apsodintos gėlėmis, pastatyti gražiai nudažyti suoliukai. Prie vasarnamio buvo įrengta sporto aikštelė. Ji buvo skirta paštininkams ir jų šeimos nariams. Paštininkai čia turiningai galėdavo praleisti laisvalaikį.

Respublikos gatvėje paštininkų draugijos nariai įsirengė sporto aikštelę. Joje buvo galima žaisti krepšinį ir tinklinį. Respublikos gatvėje prie pašto pastato buvo įrengta ir geriausia Panevėžyje teniso aikštelė. Joje buvo galima žaisti lauko tenisą. Pačioje pašto patalpose buvo įrengta skaitykla. Joje buvo apie 1600 knygų. Čia buvo galima paskaityti ir paštininkų leidinius.

Paštininkų draugijoje buvo daug aktyvių narių. Jų tarpe išsiskyrė St. Zalėpūga. Jis vadovavo ir Vilniui vaduoti sąjungos Panevėžio paštininkų skyriui.

Prasidėjus sovietinei okupacijai 1940 metų rugpjūčio 26 dieną paštininkų draugijos veikla buvo sustabdyta. Viena aktyviausių Panevėžyje draugijų nutraukė savo veiklą. Panevėžiečiai dar ilgai prisiminė aktyvią šios draugijos veiklą.

Fotonuotraukose:

Nr.1 Panevėžio pašto, telefono ir telegrafo darbuotojų vinjetė. 1927m.
Nr.2 Panevėžio pašto, telefono ir telegrafo darbuotojai.20 a. 4 deš.

Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių.

 

Donatas Pilkauskas

spaudos_remimo_fondas1


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: