Mokiniai su vedėju Stasiu Janausku. Stovi pirmas iš kairės . 20a. 4 dešimtmetis.

Panevėžio pirmoji pradinė mokykla

Carinės Rusijos valdymo laikais Panevėžio mieste buvo tik kelios pradinės mokyklos. Jos buvo nuomojamose patalpose. 1918 metų sausio 1 dieną atidaryta pirma pradinė mokykla. Nuo 1919 metų buvo nuomuojamose patalpose adresu Šeduvos gatvė Nr.26. Tai buvo Br. Kusinskio privatus medinis namas. Mokyklų numeracijos tuo metu nebuvo. Vedėju buvo Juozas Balčiūnas. Jis buvo baigęs Veiverių mokytojų seminariją. 1919 metais mokykloje buvo 77 mokiniai. Mokytoja dirbo ir Ona Pabedinskaitė. Nuo 1920 metų rugsėjo 1 dienos vedėja dirbo Eugenija Adomulytė. Ji tas pareigas ėjo iki 1927 metų rugsėjo 1 dienos. Antrąja mokytoja dirbo sesuo Jadvyga Adomulytė. Patalpų nuomai buvo išleidžiama nemažai lėšų.

1922 metais pradėta naujos mokyklos statyba. Buvo statoma 6 komplektų pradžios mokykla. Mokyklai vieta parinkta Marijos ir Klaipėdos gatvių kampe. Mokyklos statyba labai rūpinosi Panevėžio miesto burmistras Bronius Adomulis. Jis dirbo ir pradžios mokyklų inspektoriumi. Statybą prižiūrėjo savivaldybės ūkio skyriaus vedėjas Pranas Aižinas. Statybai buvo naudojama tiltams taisyti skirtoji medžiaga ir šiaip panaudojama savivaldybės lėšos. Bet pinigų labai trūko. Statyba vyko gana lėtai. Projektą paruošė miesto inžinierius M. Stanevičius. Pagal projektą buvo statoma 6 komplektų pradžios mokykla: 3 klasės, salė, mokytojų ir sargo kambarys apačioje ir 3 klasės su mokytojams skirtu kambariu viršuje. Bet pagal planą nebuvo numatyta patalpa rūbinei. Drabužius reikėjo kabinti salėje. Nebuvo numatyta vieta ir knygynui.

Mokykla iš nuomojamų Br. Kusinkio namų atsikėlė 1923 metų spalio mėnesį. Į naujas patalpas greitai atkelta ir dar viena pradinė mokykla. 1923 metų gruodžio mėnesį atkelta mokykla iš Sodų gatvės. Bet ir tada dar vyko statybos darbai. Dar dirbo staliai. Baigiamieji darbai dar tęsėsi kelias savaites. Pamokos vyko nepaisant to, kad intensyviai dirbo statybininkai. Patalpos gavosi gana šaltos. Iš viso buvo sukelta 3 pradžios mokyklos. Mokykloje buvo ir trys vedėjos. Mokykla pastatyta vieno aukšto, stogas skardinis.

Mokyklos atidarymo iškilmės suorganizuotos tik 1924 metų pavasarį. Į atidarymo iškilmes atvyko miesto burmistras Br. Adomulis. Nepaisant neskandumų tai buvo didelis laimėjimas. Iki to laiko savivaldybė mažokai rūpinosi švietimo reikalais. 1924 metais birželio 1-7 dienomis naujoje mokykloje suorganizuota Panevėžio miesto ir visos apskrities mokinių rankų darbų paroda. 1927 metais birželio mėnesį buvo antroji rankdarbių paroda. Ji buvo gausesnė, negu 1924 metais. 1930 metais surengta ne tik trečioji rankdarbių paroda, bet ir dainų ir sporto šventė. Sporto ir dainų šventė vyko Skaistakalnio parke. Naujai pastatyta mokykla tapo įvairių renginių vieta. Gana ilgą laiką tai buvo pati moderniausia pradinė mokykla Panevėžyje.

1926 metais metais mokyklas suskirsčius numeriais ji tapo mokykla Nr.1. Tas numeris duotas 1926 metų sausio 3 dieną. Mokykla dirbo dviemis pamainomis. 1930 metais į šią mokyklą atkelta rusų pradinė mokykla. 1931 metais mokyklos vedėju paskirtas Stasys Janauskas. 1932 metais surengta medelių sodinimo šventė. Aplink mokyklą pasodinta apie 20 liepų ir mokyklos kieme pasodintas ,,Kęstučio‘ medelis. 1935 metais mokykloje atsirado ir penktasis skyrius. 1938 metais atidarius pradžios mokyklą Danutės gatvėje jai suteiktas pirmas numeris. Nuo 1938 metų buvusi pirmoji pradinė mokykla tapo Panevėžio pradine mokykla Nr.10. Mokyklos pastatas išlikęs iki šių dienų.

Fotonuotraukoje:

Pradinės mokyklos Nr.1mokiniai su vedėju Stasiu Janausku. Stovi pirmas iš kairės . 20a. 4 dešimtmetis.

Nuotrauka iš M. Dirsės kolekcijos.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: