Teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“ tampa tarptautiniu

Profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“, sukeliantis didelį biržiečių ir net kaimyninių rajonų gyventojų susidomėjimą ir diskusijas, šiais metais vyks jau 20-ą kartą.

Biržų kultūros centro darbuotojos Jautros Žaldokaitės ir buvusio jo direktoriaus Jono Auriuko sumanytas dar praėjusiame amžiuje festivalis keičiasi, atsinaujina, bet išlaiko geriausias pirmųjų spektaklių tradicijas. „Šiaurės rytai“ kalbėjosi su pagrindiniu festivalio organizatoriumi Biržų kultūros centro direktoriumi Romu Lesevičiumi.

– Kultūros centre dar tebesidarbuoja statybininkai – vyksta renovacija. Tai kur vaidinsit?
– Vaidinsim tikrai čia. Visi darbai turi pasibaigti šį mėnesį. Sausio 30 d. planuojame koncertą remonto pabaigos ir kultūrinio sezono atidarymo proga.

– Ir ką gi naujo žiūrovai išvys čia atėję?
– Gražų vestibiulį, naujus laiptų turėklus, puikią grindų dangą antrojo aukšto fojė, naują scenos uždangą ir apšvietimą abiejuose aukštuose…

– Puiku, bet žiūrovus, ko gero, labiau domina koncertų, spektaklių kokybė. Kas geresnio šioje srityje?
– Daugelis žiūrovų jau turbūt išbandė naujas kėdes salėje.
Atnaujintas scenos apšvietimas ir įgarsinimas, pakeista scenos grindų danga.

– Ar tai reiškia, kad galėsite pasikviesti tuos spektaklius ir atlikėjus, kurių iki šiol nekvietėte?
– Scenos tūris liko toks pat, tad spektaklio su labai daug atlikėjų pakviesti, deja, negalėsime. Bet garso kokybė tikrai bus geresnė. Spektakliams, kuriuose aktoriai naudoja erdvinius mikrofonus, taip pat.

– Grįžkime prie profesionalių teatrų festivalio programos. Ką paruošėte šiam, jau dvidešimtajam?
– Ilgai svarstę ir diskutavę, visgi nusprendėme jį padaryti tarptautinį. Šįmet pirmą kartą festivalį pradės Liepojos valstybinio dramos teatro šokio spektaklis „Indulis ir Arija. Jaunystės tragedija. Versija be žodžių“ pagal garsaus latvių literatūros klasiko Janio Rainio tragediją „Indulis ir Arija“.

– Kodėl būtent Liepojos dramos teatras?
– Pirmiausia ieškojome tinkamo latvių spektaklio, kuris būtų artimas mums ir nereikėtų vertėjo. Manome, kad šokio spektaklis kaip tik tai, ko reikia. Juolab kad J. Rainis yra parašęs nemažai kūrinių lietuviška tematika.

– Apie ką šis spektaklis?
– Tai tokia XIII a. Romeo ir Džiuljetos istorija. Apie didelę meilę ir sunkų pasirinkimą tarp meilės, laisvės bei atsakomybės.

– O kokius spektaklius šįmet parodys Lietuvos teatrai?
– Kad žiūrovams būtų lengviau pasirinkti, šiais metais spektaklius skirstome pagal tematiką ir atlikimą. Taigi, festivalį pradedame Šokio diena. Vasario 14, Šv. Valentino dieną, J. Miltinio dramos teatras parodys Raimundo Banionio režisuotą spektaklį pagal R. Granausko romaną „Rūkas virš slėnių“. Šią dieną pavadinome Lietuviškos dramaturgijos diena. Dar bus Teatro muzikos diena, Neįprastų teatro formų diena, Muzikinio teatro diena…

– Visada smagu išvysti naujus garsiausių mūsų šalies režisierių darbus. Ką pamatysime šiame festivalyje?
– Rimo Tumino spektaklį „Minetis“ pagal austrų rašytojo T. Bernardo pjesę. Vaidina visi populiariausi Vilniaus mažojo teatro aktoriai: Arvydas Dapšys, Inga Burneikaitė, Agnė Šataitė ir kiti. Tai dovana intelektualiems, teatro meną vertinantiems žiūrovams, kurių Biržuose yra nemažai.

– Bet visgi dauguma biržiečių mėgsta komedijas, į teatrą eina atsipalaiduoti.
– Bus ir Komedijos diena bei Komiško detektyvo diena. Lietuvos nacionalinis dramos teatras atveža komediją apie tris moteris „Chaosas“, joje vaidina Dalia Michelevičiūtė, Rimantė Valiukaitė, Jolanta Dapkūnaitė, Džiugas Siaurusaitis… Praėjusiais metais „Chaosas“ festivalyje „Tegyvuoja komedija“ buvo pripažintas geriausiu. Vasario 20 d. žiūrovai išvys Valstybinio jaunimo teatro spektaklį „Aštuonios mylinčios moterys“.

– Žiūrovai Biržuose jau matė spektaklį „Trys mylimos“, ne vienas mėgėjų teatras yra pastatęs „Penkias mylimas“, o dabar jau 8 mylinčios moterys?
– Taip, tik nelabai aišku, ar visos jos yra mylinčios. Mat veiksmas vyksta prabangiuose užmiesčio namuose, kur savo kambaryje nužudomas vienintelis Kalėdų švęsti atvykęs vyras. O visos šventėje dalyvaujančios moterys turėjo pakankamai svarią priežastį su juo susidoroti.

– Tikriausiai bus spektaklių vaikams ir jaunimui?
– Vasario 24 d. Klaipėdos jaunimo teatras parodys spektaklį „Akmuo. Vanduo. Geluonis“. Už šį ir kitus spektaklius režisierė Karolina Žarnytė 2015 metais apdovanota B. Dauguviečio auskaru. Pradinių klasių mokiniams vyks edukaciniai užsiėmimai „Teatro abėcėlė“, kuriuos rengia mūsų kultūros centro Boriso Dauguviečio teatro aktoriai ir vadovė Vita Vorienė.

– Ankstesniais metais pradėjote gražią tradiciją – pažintį su iš Biržų kilusiais teatro žmonėmis. Su kuo susitiksime šįmet?
– Su Šiaulių dramos teatro aktore Jūrate Budriūnaite, gimusia Gulbinų kaime. Vasario 26 d. 12 val. vaikai pamatys spektaklį pagal A. Čechovo apsakymą „Kaštonė“, kuriame vaidina Jūratė. 16.30 val. 2-ojo aukšto fojė vyks susitikimas su pačia aktore „Teatras – mano meilė“, o renginį ves kitas garsus Šiaulių dramos teatro aktorius Juozas Bindokas. Vakare 18 val. žiūrovų laukia A. Milerio drama „Komivojažieriaus mirtis“. Arvydo Lebeliūno režisuotame spektaklyje, be J. Budriūnaitės, vaidina Antanas Venckus, Aurimas Žvinys, Juozas Bindokas, Inga Norkutė ir kiti Šiaulių dramos teatro aktoriai.

– Gal ir kokią parodą surengsite gražioje centro fojė?
– Planuojamos dvi parodos. Viena, skirta J. Budriūnaitės kūrybai, o kita – a. a. Galinos Dauguvietytės gimimo 90-mečiui ir teatrų festivalio 20-mečiui paminėti.

– Džiugina šiek tiek netikėtas festivalio atidarymas. Gal kokį siurprizą parengėte ir festivalio uždarymui?
– Paskutinę festivalio dieną, vasario 27-ąją, žiūrovus kviečiame į muzikos, dainų ir absurdiškų situacijų koliažą „Vargšų opera“. Tai Kauno nacionalinio dramos teatro dviejų dalių tragikomedija, kurioje karaliauja egoizmas, perkantys ir parduodantys herojai, juokas pro ašaras ir nebyliai ištariama frazė „nieko asmeniško“.

– Pabandykime skaitytojui pateikti šiek tiek statistikos. Taigi, tai jau 20-asis teatrų festivalis…
– … kuriame nuo vasario 13 iki 27 d. bus parodyta 10 spektaklių. Bilietų kainos nuo 6 iki 12 eurų suaugusiems, 3 eurai vaikams ir jaunimui. Apie bilietų pardavimą skelbsime spaudoje. Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, į koncertą „Ten seneliai jauni“ bilietų pirkti nereikės. Biržiečiams koncertuos Andrius Kaniava, Aidas Giniotis, Gediminas Storpirštis, Andrius Kulikauskas. Skambės gražiausios spektaklių dainos, o atlikėjams apmokėsime iš rėmėjų ir Biržų rajono savivaldybės festivaliui skiriamų lėšų.

– Rėmėjai turbūt jau tradiciniai?
– Taip, tie patys ištikimiausi, bet tikimės, kad atsiras ir naujų. Juk jau šioks toks jubiliejus, 20-asis festivalis.

– Ir pabaigoje – dar vienas klausimas. Vestibiulyje lyg ir nebematyti buvusio baro. Kavos nebus?
– Kava bus. Tik kol kas neaišku, kur ir kaip.

– Dėkojame už pokalbį. Gražios šventės jums ir žiūrovams.

 
Stasė Eitavičienė

siaures_rytai
Nuotraukoje: Kultūros centro direktorius Romas Lesevičius užtikrino, kad iki teatrų festivalio pradžios visi renovacijos darbai bus baigti. Neišspręstas klausimas dėl baro, kuriam įranga dar nenupirkta.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: