Utenos kursas – nuo atskirų daugiabučių atnaujinimo prie kvartalo renovacijos

Utenos rajono savivaldybė yra viena iš trijų šalies savivaldybių, kuriose įgyvendinamas „Miesto kvartalų atnaujinimo, pagerinant jų energines charakteristikas Lietuvoje“ projektas. Įgyvendinant kvartalų energinio efektyvumo didinimo projektą, kartu su partneriais iš Vokietijos buvo atrinktos trys savivaldybės – Šiaulių miesto, Birštono ir Utenos rajono. Šiose savivaldybėse atrinktiems kvartalams atlikta galimybių studija ir parengtos bei pradėtos įgyvendinti kvartalų energinio efektyvumo didinimo programos.

2016 m. rugpjūtį tuometinis premjeras Algirdas Butkevičius Utenos rajono savivaldybei įteikė padėką „Už iniciatyvą rengiant demonstracinių kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas“. Kaip sako Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, tai yra labai svarbus savivaldybei apdovanojimas, pelnytas 2016-aisiais.
Ėmėsi kvartalinės renovacijos ir vildamiesi į miestą pritraukti jaunų žmonių

Pasak Utenos rajono savivaldybės vyriausiojo architekto Evaldo Rimo, apsisprendimą pasirinkti Aukštakalnio kvartalą lėmė ne tik prasta namų būklė, bet ir gyventojų susidomėjimas projektu – apie 70 proc. gyventojų pritarė investicinio plano rengimui atnaujinti namus.

Atnaujinama Aukštakalnio mikrorajono dalis – 9 ha teritorija, kurioje yra vaikų lopšelis-darželis „Pasaka“ ir 40 daugiabučių namų.

Pilotinis kvartalo atnaujinimo projektas apima ne tik daugiabučių namų atnaujinimą, kuris vykdomas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, bet ir kvartalo viešosios paskirties pastatų bei infrastruktūros atnaujinimą. Šalia atnaujinamų daugiabučių bus keičiamos požeminės komunikacijos: šildymo trasos, vandentiekio, kanalizacijos ir lietaus nuotekų tinklai. Taip pat atnaujinami šaligatviai, automobilių stovėjimo ir vaikų žaidimų aikštelės, įrengiami gėlynai, žaliosios zonos.

„Po renovacijos Aukštakalnio kvartalo dalis pasikeis neatpažįstamai, – įsitikinęs vyriausiasis savivaldybės architektas. – Gyventojams nauda neabejotina: pakils butų vertė, pagerės gyvenimo sąlygos, gyvenimo kokybė, pagražės aplinka, bus išplėtota infrastruktūra.“

E. Rimas neslepia lūkesčių, kad projektas gali padėti pritraukti į miestą jaunimo – ne tik dėl didėsiančios būsto vertės, bet ir dėl gyvenamosios aplinkos, kuomet įrengiamos vaikų žaidimo aikštelės, poilsio ar žaliosios zonos, sutvarkymo.

Projekto rezultatai lems ateities renovacijos efektyvumą
Per laikotarpį nuo 2016 m. sausio iki 2022 m. gruodžio (tiek truks kvartalo energinio efektyvumo didinimo projektas Utenoje) planuojama atlikti atnaujinimo darbų už 15 300 000 eurų, skaičiuojant 2015 m. kainomis.

„Rengdami atskirų priemonių investicijų planus, siekiame, kad investicijų į energinio efektyvumo didinimą suma būtų pagrįsta sutaupytos energijos kiekiu ir užtikrintų, kad investicijos į energinį efektyvumą būtų sugrąžinamos sutaupytos energijos sąskaita“, – pasakoja E. Rimas, primindamas, kad turi būti užtikrinta ne mažesnė kaip C energinio naudingumo klasė.

„Utenos rajono savivaldybės administracijai, kuri koordinuoja programos įgyvendinimą, organizuoja veiklą ir turi užtikrinti jos įgyvendinimą, yra nemenkas iššūkis pasiekti, kad energijos suvartojimas kvartale sumažėtų 50 proc. nuo pradinio suvartojimo“, – pastebi rajono savivaldybės meras A. Katinas. Tai, kad šiuo demonstraciniu projektu siekiama sukurti organizacines, technines bei finansines priemones ir kitų miesto kvartalų energinio efektyvumo didinimo programoms parengti ir įgyvendinti, tampa didele atsakomybe jos koordinatoriams.

„Utenos Aukštakalnio kvartalo energinio efektyvumo didinimo programa jau pradėta įgyvendinti – 4 daugiabučiams namams atnaujinti sudarytos sutartys su statybos rangovais, pradėti rengti techniniai darbų projektai. Tikimės ir toliau sėkmingai bendradarbiauti su kvartalo gyventojais, padėti jiems suvokti globalesnius renovacijos tikslus, taip skatinant prisidėti prie malonesnės aplinkos kūrimo“, – projekto eiga, baigiantis 2016-iesiems, dalijosi E. Rimas.

Pernai pelnė „Auksinę krivūlę“ ir pakuočių sektoriaus lyderės vardą

2016 m. Utenos rajono savivaldybė pelnė ir 5-ąją „Auksinę krivūlę“. Ji įteikta už svarų indėlį organizuojant bandomąsias mobilizacijos pratybas, tapusias atskaitos tašku rengiant pratybų metodiką visos Lietuvos savivaldybėse. Nominaciją įsteigė LR Krašto apsaugos ministerija.

2016 m. pirmą kartą Lietuvoje buvo surengtas konkursas „Pakuočių sektoriaus lyderiai 2016“. Konkursą, kurio tikslas – viešinti gerąją patirtį, skatinti inovatyviai, kūrybiškai ir atsakingai dirbti pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje veikiančias įmones bei įstaigas, rengė VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija. Pirmoji vieta ir pakuočių sektoriaus lyderės vardas atiteko Utenos rajono savivaldybei.

„Sėkmė čia niekuo dėta“, – sako Utenos rajono savivaldybės meras A. Katinas, apžvelgdamas praėjusių metų laimėjimus. Jo žodžiais, visa lemia žmonių atsakomybė, gebėjimas žvelgti giliau ir geresnio gyvenimo lūkestis.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: