120-osios Nepriklausomybės kovų dalyvio Kazio Germano gimimo metinės

Būsimasis inžinierius Kazys Germanas gimė 1897 m. spalio 9 d. Šakių apskrities Paežerėlių valsčiaus Svetošino dvare. Šeima buvo neturtinga. Baigęs pradžios mokslus, mokėsi „Saulės“ draugijos  mokytojų kursuose Vilniuje. Prasidėjus pirmąjam pasauliniam karui, pasitraukė į Voronežą. Čia baigė Voronežo realinę mokyklą. Karui pasibaigus, grįžo į Lietuvą ir įstojo į Karo mokyklą Kaune. 1919 metais baigė tos mokyklos antrąją laidą. Dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės kovose. 1920-1922 m. tarnavo šeštajame pėstininkų pulke. 1922 m. įstojo į Lietuvos universiteto technikos fakultetą. 1929 m. baigė mokslus ir tapo diplomuotu inžinieriumi. 1930 m. paskirtas dirbti Panevėžio apskrities inžinieriumi. Šiose pareigose dirbo iki 1937 m. pabaigos.1932 m. Kazys Germanas apdovanotas Gedimino IV laipsnio ordinu.  Panevėžyje K. Germanas neturėjo savo namo ir gyveno nuomojame Brauerio name Ukmergės gatvėje. 1935 m. sausį šiame name kilo gaisras, dėl kurio inž. K. Germanas patyrė 1420 litų nuostolių. Inž. K. Germanas aktyviai dalyvavo miesto ir apskrities tvarkyme, rūpinosi kelių tiesimu, mokyklų  ir kitų objektų statybos reikalais. Gerai susipažino su Panevėžio miesto ir apskrities gyvenimu, aktyviai dalyvavo ir miesto politiniame gyvenime, priklausė Tautininkų sąjungai. Buvo Panevėžio miesto tarybos narys. 1936 m. inž. K. Germanui išmokėta 1 mėnesio premija už darbą tiesiant Panevėžio – Ramygalos plentą. Šis plentas iškilmingai atidarytas 1936 m. lapkritį. K. Germanas turėjo ir pavyzdinį ūkį Smilgių apylinkėse. 1937 metais K. Germanas paliko Panevėžio miestą. Lapkričio 30 dieną mieste suorganizuotos jo išleistuvės.

1937 m. gruodžio17 d. paskirtas Švietimo ministerijos departamento direktoriumi. 1938 m. gruodžio 5 d. paskirtas Susisiekimo ministru. Prasidėjus sovietų okupacijai, 1940 m. liepą buvo areštuotas. Karo pradžioje iš kalėjimo išlaisvintas. Nacių okupacijos metais dirbo tarėju susisiekimo reikalams. 1944 m. pasitraukė į Vokietiją, vėliau gyveno JAV. Mirė 1980 m. Nepriklausomos Lietuvos laikais apdovanotas Gedimino IV laipsnio ir Vytauto Didžiojo V laipsnio ordinais.

 

Fotografijose:

Nr.1 Panevėžio apskrities inžinierius Kazys Germanas (pirmoje eilėje septintas iš kairės) su Panevėžio miesto vadovais ir aktyviais panevėžiečiais.

Nr.2 Statybos kursai Panevėžyje (antroje eilėje penktas iš kairės inž. K. Germanas). 1934 m.

Nuotraukos iš privačios kolekcijos.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: