1936 m. penkmečio planas Panevėžyje

1936 metais Panevėžio miesto vadovai sukūrė miesto penkių metų vystymosi gaires. Pirmoje vietoje iškeltas naujų pradinių mokyklų statybų klausimas. Tik 50% pradinių mokyklų turėjo tinkamas patalpas. Buvo numatyta pastatyti 5 naujas mokyklas.

Statybai planuota išleisti 700 tūkst. litų. Kita svarbi problema-tai geros pirties klausimas. Senoji, žydų valdoma, buvo pastatyta prieš 100 metų. Ji neatitiko higienos reikalavimų. Sanitarijos specialistai jau seniai siūlė ją uždaryti, bet tas sprendimas buvo vis atidedamas. Pagal planus pirtį planuojama pastatyti 1937 metais. Buvo net populiari nuomonė, kad ligos mieste plinta per nehigienišką pirtį. Ji turėjo būti pastatyta buvusio savivaldybės malūno vietoje. Statybai planuota išleisti 180 tūkst. litų.

Kitas labai svarbus klausimas – tai vandentekio ir kanalizacijos pravedimas. Tuos darbus planuota atlikti per 5 metus. Darbai turėjo kainuoti 630 tūkst. litų. Darbai buvo pradėti 1937 metais.

Mieste gerai tvarkėsi ugniagesiai. Jie turėjo 5 automašinas ir šiaip brangaus ugniagesių turto. Bet viskas buvo saugoma apgriuvusioje nedegtų plytų patalpoje, kuri pati galėjo sugriūti. 1938 metais planuota pastatyti 6000 kubinių metrų pastatą. Jame turėjo tilpti ugniagesių sargyba su garažais, miesto ambulatorija ir centrinė valstybinė biblioteka. Svarbus buvo ir miesto turgavietės klausimas. Turgavietėje viskas buvo medinėse būdelėse arba ant staliukų. 1939 metais planuota pastatyti turgaus halę su 40 patalpų parduotuvėms. Tai turėjo kainuoti 110 tūkst. litų.

Miestas turėjo gerą elektros stotį, bet ji buvo varoma dizeliniu kuru. Buvo vartojami naftos produktai, kurie pastoviai brango. Kuro kaina per 2 metus išaugo 3 kartus. Buvo planuojama seną elektrinę palikti kaip pagalbinę, pagrindinę pastatyti vieno turbo agregatą Bigailių durpyne apie 20 kilometrų nuo Panevėžio.

Čia buvo dideli durpių ištekliai. Buvo planuojama naudoti vietinį kurą elektros gamybai. Ta statyba turėjo kainuoti 850 tūkst . litų. Visiems darbams buvo numatyta išleisti 2 mln. 750 tūkst. litų. Bet miestas tokių pinigų neturėjo ir buvo planuojama imti paskolą 25 metams. Planai buvo gražūs,bet deja nemaža dalis jų nebuvo įvykdyta.

1940 metais prasidėjusi sovietinė okupacija daug ką pakeitė miesto gyvenime. Dalis suplanuotų darbų buvo atlikta. Kitiems atlikti pritrūko laiko.

Fotonuotraukose:

Nuotraukos iš privačios kolekcijos

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: