4 procedūros, palengvinančios augintinio gyvenimą

Tarptautinės naminių gyvūnų klinikos „Banfield“ tyrimų duomenimis, vidutinė šunų gyvenimo trukmė per pastaruosius 15 metų išaugo daugiau nei puse metų, o kačių – daugiau nei metais. Didžiausią įtaką tam turi tobulėjančios veterinarinės paslaugos ir didėjantis šeimininkų suvokimas apie augintinių gerovę bei rūpestį jais. Pastaroji tendencija stebima ir Lietuvoje, kur dėl augančio šeimininkų rūpesčio vis labiau domimasi visaverte ir augintiniui pritaikyta mityba, augintinių grožio ir higienos procedūromis, perkamos aukščiausios klasės priežiūros priemonės.

„Gyvūnų kirpyklų paslaugos po truputį atranda vietą ir Lietuvoje. Jei anksčiau vos vienas kitas nepabijodavo pasinerti į gana nišinę veiklą, tai dabar net ir mažuose miesteliuose galima išvysti grožio saloną augintiniams, – sako parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja, farmacijos vadovė ir gyvūnų grožio specialistė Kamilė Ausmanė. – Tokių priežiūros paslaugų paklausą augina tendencingai didėjantis žmonių rūpestis gyvūnais ir mados, kurias diktuoja šunų ar kačių parodų dalyviai. Vis dėlto, tokios procedūros, kaip kirpimas, skirtos ne tik augintinio išvaizdai padailinti – jos būtinos augintinio gerovei.“

Keturios grožio ir higienos procedūros, kurių neturėtų pamiršti gyvūnų šeimininkai:

  1. Kirpimas. Parodose dalyvaujantys šunys paprastai kerpami kartą per mėnesį, tačiau patrumpinti kailiuką rekomenduojama visiems vidutinio ir ilgo kailio šunims. Jei nežinote, kaip apkirpti keturkojį, į šį klausimą gali padėti atsakyti augintinių priežiūros specialistas. Dažniausiai kirpimo forma priklauso nuo augintinio veislės ar metų laiko, tačiau sprendimą gali padiktuoti ir vyraujančios mados, parodose demonstruojamos naujovės. Nors šeimininkai dažnai mano, kad kirpti reikėtų tik šunis, K. Ausmanė pažymi, jog šios procedūros neturėtų vengti ir ilgaplaukių kačių šeimininkai. Bent porą kartų per metus trumpinamas kailiukas padės išvengti sąvėlų ar nemalonių atrijamų plaukų gumuliukų.
  2. Trimingavimas, arba pešiojamasis šukavimas, yra augintiniui neskausmingas negyvo plauko šalinimas specialiomis šukomis. Šis šukavimo būdas pagerina gyvūno kailio būklę ir išvaizdą, padeda sumažinti augintinio šėrimąsi. Maždaug 3-4 kartus per metus reikėtų išpešioti negyvus plaukus visiems šiurkščiaplaukiams keturkojams, pavyzdžiui, ryzenšnauceriams, foksterjerams ar Vakarų Škotijos baltiesiems terjerams. Trumpaplaukių veislių šunys nėra triminguojami, tačiau negyvus plaukus jiems taip pat reikėtų pašalinti. Šiam tikslui gali pasitarnauti speciali guminė masažinė pirštinė, kuria glostant augintinį pašalinamas nereikalingų plaukų perteklius.
  3. Ausų valymas. Reguliariai, bent kartą per savaitę, reikėtų pasirūpinti šunų ir kačių ausų higiena. Siekiant išvengti galimų traumų keturkojui muistantis, nenaudokite ausų krapštukų – vietoj jų į pagalbą pasitelkite minkštą audeklą, suvilgytą specialiu antibakteriniu ausų priežiūros skysčiu. Dažniausiai su ausų problemomis susiduria nukarusių ausų veislių keturkojai, kuriems kyla tokių bėdų dėl drėgmės ir šilumos. Graužikams dažniausiai nereikia valyti ausų, išskyrus tuos atvejus, kai gyvūnui prasideda uždegiminiai procesai.
  4. Nagų kirpimas. Girdimas augintinio nagų caksėjimas vaikštant kietu paviršiumi – signalas, jog pats metas juos patrumpinti. Kirpti nagus reikėtų ne dėl šeimininko, kuriam šis garsas galbūt nemalonus, bet dėl gyvūno gerovės. Per ilgi nagai kliudo vaikščioti, be to, gyvūnas gali netyčia juos skausmingai nusilaužti, tad šunims nagus reikėtų karpyti kas 2-3 savaites, katėms – kas 1–2 savaites, paukščiams – kas 2–3 savaites, o graužikams – kas 2–4 savaites. Veterinarijos gydytojai atkreipia dėmesį, kad procedūra itin svarbi jūrų kiaulytėms, kurioms, nekerpant nagų, dėl neteisingai statomų kojyčių gali iškrypti pirštakauliai. Vis dėlto procedūra yra kelianti stresą ne tik gyvūnui, bet ir šeimininkui – yra tikimybė, jog neįgudęs jis gali netyčia įkirpti į skausmingą nago vietą – gyvuonį. Tad patariama nagų kirpimą patikėti specialistui arba bent paprašyti pamokyti taisyklingo kirpimo. Paukščių nagus reikėtų kirpti tik veterinarijos klinikose.

Kai kurias paprastas procedūras, tokias kaip ausų valymas ar trimingavimas, galite atlikti namuose, pasirūpinę būtinomis priemonėmis. Tačiau geriau, jei kailį ir nagus kirps specialistas, ypač, jei anksčiau nesate kirpę augintinio, o šis – nelinkęs ramiai išbūti visos procedūros metu. Augintinių kirpėjai moka nuraminti gyvūną, kad jis nesimuistytų ir netyčia nesusižeistų į žirkles.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: