5 elementai, dažnai aptinkami šulinių ir gręžinių vandenyje, ką reikėtų apie juos žinoti?

Mūsų šalies šulinių ir gręžinių vandenyje aptinkami ir kai kurie rečiau aptariami elementai, pavyzdžiui, manganas, amonis, arsenas, sieros vandenilis ir permanganatas (permanganato oksidacija). Ką reikėtų apie juos žinoti, kurie iš jų – toleruotini ir nekenksmingi, o kurie kelia grėsmę sveikatai?

Manganas vandenyje

Manganas – sunkusis metalas, gana dažnai aptinkamas gręžinių vandenyje. Savo savybėmis jis labai primena geležį, todėl dažnai geležiai ir manganui šalinti įrengiamas vienas vandens filtras.

Vanduo, kuriame gausu mangano – nemalonaus kvapo ir skonio. Jis gali daryti neigiamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, ilgai vartojant mangano prisotintą vandenį galimas lėtinis apsinuodijimas, taip pat kepenų ligos, smegenų veiklos sutrikimai. Lėtinį apsinuodijimą rodo šie simptomai: mieguistumas, galvos skausmai, suprastėję apetitas, koordinacija, taip pat traukuliai, galvos, stuburo skausmas.

Šalinant manganą iš šulinių vandens dažnai pasirenkamos vandens filtravimo sistemos, atgalinės osmozės metodas arba distiliacija.

Amonis vandenyje

Kaip ir geležis, amonis tiesioginio neigiamo poveikio mūsų sveikatai nedaro, bet tik tuomet, kai amonio koncentracija vandenyje neviršija 0,5 mg/l. Svarbu žinoti, kad amonis gali virsti nitritais, kurie yra kenksmingi, todėl jeigu vandens tyrimas parodė, kad amonio koncentracija – stipriai padidėjusi, reikėtų ieškoti racionaliausių būdų vandens kokybei pagerinti.

Paprastai didesni amonio kiekiai aptinkami ne tik šulinių, bet ir šaltinių vandenyje, todėl iš pastarųjų vartoti vandenį maistui ir atsigerti – ne visada saugu.

Arsenas vandenyje

Arsenas – gamtinės kilmės arba kaip teršalas vandenyje atsirandantis sunkusis metalas, besikaupiantis žmonių organizme ir sukeliantis toksišką poveikį. Pastaruosius kelerius metus žiniasklaidoje vis pasirodydavo informacijos apie gręžinių vandenyje rastus padidėjusius arseno kiekius.

Pagrindiniai arseno pertekliaus sukeliami negalavimai – anemija, kvėpavimo takų ligos, galvos skausmas ir kt. Negana to, dėl ūmaus apsinuodijimo didele arseno doze žmogus gali mirti. Taigi arseną iš vandens būtina pašalinti: tam vėlgi tinkami vandens nugeležinimo filtrai, ir įprasti anglies filtrai. Tiesa, pastarieji – kiek mažiau efektyvūs. Norint nustatyti arseno koncentraciją, prireiks atlikti išsamius vandens tyrimus.

Sieros vandenilis vandenyje

Sieros vandenilis – cheminis elementas (dujos), suteikiantis vandeniui blogą, supuvusio kiaušinio primenantį kvapą bei skonį. Sieros vandenilio perteklius vandenyje mūsų organizmui grėsmės nekelia, bet retai kuris žmogus norės vartoti nemalonaus skonio vandenį.

Be to, vanduo, kuriame gausu sieros vandenilio, apsunkina buitį: metaliniai gaminiai pajuoduoja, ant skalbinių lieka dėmių, greičiau surūdija plieniniai vamzdžiai.

Kiekvienu atveju šalinant sieros vandenilį pasirenkami individualūs sprendimai: pavyzdžiui, vandenį galima filtruoti per smėlio filtrus, rinktis oksidacinius filtrus ir kt.

Permanganatas (permanganato oksidacija)

Dar viena gana dažnai aptinkama šulinių vandens problema – permanganato oksidacija. Dažniausiai apie šį vandens kokybės trūkumą įspėja gelsvos spalvos vanduo. Gelsvą atspalvį vanduo gali įgyti dėl netoliese vykdomos ūkinės veiklos, durpynų, ežerų ar pelkių. Kitaip nei geležis, permanganatas, reaguodamas su vandeniu, į nuosėdas nesuskyla.

Vandens atspalvį pašalinti padeda vandens minkštinimo filtras. Mechaniniai filtrai šiuo atveju nebus efektyvūs.

Vandens tyrimai ir specialistų konsultacija

Norint sužinoti šulinio ar gręžinio vandens kokybę, reikia atlikti vandens tyrimus. Tada žinosite ar jums reikia imtis priemonių vandens kokybei pagerinti.

Dėl vandens kokybės nustatymo ar vandens filtrų parinkimo, visada galite kreiptis į specialistus, pvz.: Wfilters prekės ženklo atstovus: wfilters.lt


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: