5 patarimai siunčiantiems kalėdines dovanas paštu

Lietuvos paštas pradeda didžiausią metuose šventinių pašto siuntų ir kalėdinių sveikinimų siuntimo maratoną. Kad visos siuntos laiku ir saugiai pasiektų tikslą, verta žinoti, kaip tinkamai jas parengti.

„Rinkdami, pakuodami ir siųsdami kalėdines dovanas bei sveikinimus parodome dėmesį mylimiausiems ir artimiausiems žmonėms. Kad šventinio džiaugsmo neaptemdytų pažeista, pasimetusi ar grąžinta siunta, reikia žinoti kelis esminius dalykus, kaip užtikrinti sėkmingą siuntos kelionę iki adresato“, – sako Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė.

Lietuvos paštas, atsižvelgęs į pasikartojančias siuntėjų klaidas ir dažniausiai kylančius klausimus, dalinasi 5 svarbiausiais kalėdinių dovanų siuntimo paštu patarimais.

1 patarimas. Nedelskite!

Laiškus, atvirlaiškius ir pašto siuntinius reikėtų išsiųsti kuo anksčiau. Tik tokiu atveju šventiniai linkėjimai dar iki Kalėdų spės pasiekti adresatus.

Gavėjui Lietuvoje pašto siuntą rekomenduojama išsiųsti ne vėliau kaip iki gruodžio 16 dienos. Į užsienio šalis keliausiančias siuntas reiktų išsiųsti iki šios savaitės pabaigos.

„Šventiniu laikotarpiu ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalių paštuose smarkiai padidėja darbo krūvis. Be to, žiemą dėl prastų oro sąlygų, kai siaučiant pūgoms negali pakilti lėktuvai ar užpustomi keliai, gali sutrikti ir vėluoti siuntų pristatymas. Tad kuo anksčiau išsiųsime laiškus, atvirlaiškius ir siuntinius, tuo didesnė tikimybė, kad jie iki Kalėdų spės pasiekti adresatus“, – pataria I. Dundulienė.

2 patarimas. Tvirtai supakuokite pašto siuntą

Transportavimo metu ar dėl įvairių išorės veiksnių siunta gali būti pažeista. Incidentų bus išvengta, pasirinkus tinkamą pašto siuntos pakuotę ir kruopščiai, tvirtai siuntą supakavus, ypač siunčiamus dužius daiktus. „Pastebime, kad gyventojai dažnai nepaiso siuntų pakuotės reikalavimų ir saugaus siuntimo patarimų, todėl pakuoja siunčiamus daiktus į nepatvarų, laikraštinį popierių, deda į plastikinius maišelius ar ne kartą naudotas nebepatvarias kartotines dėžutes ir tvirtai neapklijuoja lipniąja juosta. Negana to, papildomai neapsaugo į dėžutę įdėto daikto, ypač dužaus. Toks pašto siuntos pakavimas yra netinkamas ir neapsaugo siunčiamo daikto“, – tvirtino I. Dundulienė.

Labai svarbu pasirinkti tvirtą siuntos pakuotę, kad ji atlaikytų ne tik siuntoje esančių daiktų svorį, bet ir galimą išorinį slėgį. Tuščios kartotinės dėžės ertmės turi būti pripildytos pakavimo medžiagos, neleidžiančios siuntoje esantiems daiktams judėti. Kaip vidinis siuntos užpildas gali būti naudojama plėvelė su oro burbuliukais, raukšlėtasis („gofruotas“) kartonas, putplastis, popieriaus drožlės, vata, medžio drožlės ar specialios fiksuojamosios putos, įpurškiamos į ertmes tarp daikto ir vidinių siuntos dėžutės kraštų.

Siunta turi būti užklijuota tvirta lipniąja juosta, apjuosta per visą siuntos apimtį (mažiausiai trijose vietose) taip, kad transportuojama siunta neplyštų ar neatsidarytų, nepažeistų kitų siuntų.

3 patarimas. Taisyklingai adresuokite pašto siuntą

Ant siunčiamų laiškų, atvirlaiškių ir siuntų itin svarbu įskaitomai užrašyti gavėją ir tikslų jo adresą. Būtina nurodyti ne tik gavėjo vardą, pavardę, gatvę, namo ir buto numerius, bet nepamiršti parašyti ir miesto, kaimo ir (ar) savivaldybės pavadinimą bei pašto kodą.

„Prašome kaimiškųjų vietovių ar vienkiemių gyventojus savo artimiesiems nurodyti tikslų gyvenamosios vietos adresą: kaimo pavadinimą, gatvę ir namo numerį, o jeigu kaimas be gatvių – namo numerį“, – teigė I. Dundulienė.

Ant pašto siuntos papildomai nurodžius gavėjo mobiliojo telefono numerį, gavėjas apie gautą ir pašte atsiimtiną siuntą (jeigu laiškininkui nepavyko jos pristatyti gavėjui į namus arba ji neįtilpo į gaunamųjų laiškų dėžutę) bus informuojamas SMS žinute.

Į užsienį siunčiamą siuntą reikėtų adresuoti pagal tos šalies reikalavimus. Žinotina, kad gavėjo šalies pavadinimas turi būti užrašytas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis anglų arba prancūzų kalba. Taisyklingo siuntų adresavimo pavyzdžių rasite Lietuvos pašto tinklalapyje – ČIA.

4 patarimas. Pašto siuntas registruokite ir apdrauskite

Norėdami sekti savo siuntos judėjimo kelią arba apdrausti ją nuo nelaimingų atsitikimų pasinaudokite galimybe siuntą registruoti bei įvertinti.

„Siunčiamas siuntas rekomenduojame įvertini (apdrausti), ypač jei siunčiama vertingų daiktų. Priminsime, kad monetų, banknotų, čekių ar bet kokių pareikštinių vertybinių popierių, kelionės čekių, apdirbtos ar neapdirbtos platinos, aukso arba sidabro, brangakmenių, papuošalų ir kitų vertingų daiktų galima siųsti tik įvertintosiomis (apdraustosiomis) siuntomis ir tik į tas šalis, į kurias leidžiama tokių daiktų įvežti“, – pabrėžė I. Dundulienė.

Gyventojai gali pasirinkti, ar laiškus ir siuntas siųsti paprastuoju ar registruotuoju paštu.

Registruotosios pašto siuntos statusas garantuoja, kad siunta gavėjui bus įteikta pasirašytinai, t. y. tiesiai į rankas. Su registruotosios pašto siuntos numeriu, nurodytu ant kasos kvito, siuntėjas ar gavėjas gali sekti visą siuntos judėjimo kelią Lietuvoje, o siunčiant į užsienį – siuntos judėjimo kelią iki jos išsiuntimo iš Lietuvos ir tose užsienio šalyse, kurios yra pasirašiusios PRIME susitarimą.

Rekomenduojama registruoti tiek Lietuvoje, tiek į užsienį siunčiamas pašto siuntas.

Jeigu registruotosios siuntos pakuotė transportavimo metu pažeidžiama ar pasimeta, siuntėjas gali kreiptis į pašto operatorių ir tikėtis susigrąžinti siuntimo išlaidas.

5 patarimas. Nesiųskite paštu draudžiamų daiktų

„Rinkdamiesi dovanas, kurios bus siunčiamos paštu, patikrinkite, ar tai nėra draudžiami siųsti daiktai. Taip pat papildomai pasidomėkite, kokius ribojimus taiko šalis, į kurią siunčiate pašto siuntą“, – sako I. Dundlienė.

Lietuvos paštas primena, kad siuntėjas yra atsakingas už siunčiamos siuntos turinį ir privalo užtikrinti, kad joje nebūtų draudžiamų ir pavojingų siųsti daiktų. Jei tokių pašto siuntoje aptinkama, ši pareigūnų sulaikoma arba konfiskuojama ir gavėjo nepasiekia.

„Nebūtinai iš piktos valios, kartais ir dėl nežinojimo apie draudžiamus siųsti daiktus (prekes), pašto siuntose atsiduria ličio baterijų, dezodorantų, oro pagalvių, šaunamųjų antikvarinių ginklų ant net tam tikrų maisto produktų, kurių draudžia įvežti viena ar kita užsienio šalis.

Labai rekomenduojame papildomai pasidomėti, kokius ribojimus taiko šalis, į kurią rengiamasi siųsti siuntą“, – pažymėjo I. Dundulienė ir priminė, kad draudžiamų siųsti daiktų sąrašą pagal atskiras užsienio šalis galima rasti Lietuvos pašto internetinėje svetainėje www.lietuvospaštas.lt.

Primenama, kad tiek siunčiantieji siuntas į trečiąsias šalis (ne ES valstybes), tiek laukiantieji siuntų iš JAV, Kinijos, Rusijos ar kitų trečiųjų šalių turi paprašyti siuntėjų tinkamai užpildyti CN 22 arba CN 23 muitinės deklaracijas ir pridėti visus muitinės formalumams atlikti reikalingus dokumentus. Tai padės išvengti nesklandumų muitinėje, o siunta greičiau pasieks gavėją.

Daugiau informacijos apie draudžiamus paštu siųsti daiktus, taisyklingą adresavimą, pašto kodus, tinkamą siuntos pakuotę ir pakavimą galima rasti Lietuvos pašto internetiniame tinklalapyje www.lietuvospaštas.lt arba sužinoti paskambinus informacijos telefonu 8 700 55 400. Nuo gruodžio 1 dienos Lietuvos pašto Kontaktų centras dirba ilgiau – nuo 8 iki 19 valandos, o šeštadieniais – nuo 9 iki 16 valandos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: