Pixabay nuotr.

7 įvairovę puoselėjančios ir stereotipus laužančios knygos vasarai

Gera knyga ir vasara – sunkiai atsiejamas duetas. Įdomus ir atpalaiduojantis skaitinys praturtina keliones, dar labiau praskaidrina gražias dienas paplūdimyje bei atpalaiduoja sugrįžus namo. Knygų pasaulis – kaip ir žmonių – kupinas įvairovės ir spalvų. Būtent todėl Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertės pateikia savo rekomendacijas, ką įkvepiančio ir įdomaus vertėtų paskaityti šią vasarą.

„Mūsų sielos naktyje“ (Kent Haruf, leidykla „Baltos lankos“)

Knyga džiugina šiltais pagrindiniais vyresnio amžiaus veikėjais. Tai yra istorija apie du vienišus vyresnio amžiaus mažo miestelio gyventojus, atradusius vienas kito bičiulystę, o ilgainiui – ir meilę. Miestelio bendruomenė ir veikėjų šeimos turi savo nuomonę, kas yra normalu, priimtina ir kaip turi elgtis vyresnio amžiaus žmonės. Savo įsitikinimus jie bei jos bando primesti ir knygos herojui bei herojei. Šią knygą galima skaityti kaip jaukų ir nuoširdų pasakojimą apie tai, jog meilė neturi amžiaus limito. Pagal knygą pastatytas filmas tuo pačiu pavadinimu (jį galima rasti „Netflix“ platformoje).

„Mergaitė, moteris, kita“ (Bernardine Evaristo, leidykla „Alma littera“)

Tai knyga apie dvylika įvairių tapatybių moterų, savo gyvenimais atskleidžiančių Didžiosios Britanijos šimtmečio istoriją ir pokyčius. Moterys, priklausydamos skirtingoms visuomenės grupėms, savo gyvenimų pavyzdžiais atskleidžia lyties daugiasluoksniškumą bei sankirtą su kitais tapatybės požymiais, tokiais kaip seksualinė orientacija, lytinė tapatybė, rasė ir kt. Knyga puoselėja įvairovę ir skatina apmąstyti pačią lytį, ką ji reiškia modernioje visuomenėje.

„Mano sielos moterys“ (Isabel Allende, leidykla „Alma littera“)

Mėgstantiems Isabelę Allendę ir jos knygas, šioji taip pat turėtų patikti. Tai asmeninis rašytojos pasakojimas apie savo gyvenimą ir atradimus lyčių lygybės klausimais. Autorė nemoralizuoja, bet labai daug pasakoja iš savo perspektyvos subtiliai įpindama ir platesnį kontekstą. Taip ji paaiškina pasaulyje tebeegzistuojančią lyčių nelygybę ir skirtingas jos formas bei apraiškas. Skaitant atrodo, lyg plepėtum su mylima teta prie arbatos puodelio – skubėti nėra kur ir visas pasaulio laikas tavo kišenėje.

„Nykstantys saitai“ (Brit Bennet, leidykla „Baltos lankos“)

Šioje knygoje pasakojama apie dvynukes, užaugusias mažame, žemėlapyje nepažymėtame Luizianos juodaodžių miestelyje. Miestelio gyventojų oda tokia šviesi, jog nesiskiria nuo baltųjų. Besivaikydamos svajonių šešiolikmetės dvynės pabėga į didmiestį ieškoti geresnio gyvenimo. Jame viena jų nusprendžia palikti savo sesę – apsimetusi baltąja ji pradeda gyventi baltųjų gyvenimą. Kita sesuo išteka ir pagimdo labai tamsios odos spalvos dukrelę. Pasakojime seserys gyvena labai skirtingus gyvenimus nuolat susidurdamos su savo odos spalvos klausimu bei apmąstydamos savo tapatybę ir rasizmą aplink. Jų istorijos kontekste atskleidžiami kelių kartų gyvenimai besikeičiančiose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Skafandras ir drugelis (Jean-Dominique Bauby, leidykla „Obuolys“)

Šią įkvepiančią autobiografinę knygą galima perskaityti per keletą valandų. Autorius – įtakingo Prancūzijos madų žurnalo redaktorius – patyrė insultą ir po 20 dienų komoje pabudo visiškai suparalyžiuotas, galėdamas judinti tik kairiąją akį. Tokia patirtis nesuvaržė jo proto ir kūrybiškumo – padedamas fizioterapeutės jis mirksėdamas, dėdamas raidę prie raidės, parašė savo memuarus. Šis pasakojimas dar kartą patvirtina, jog fiziniai apribojimai yra įveikiami, jei tik pasiryžtame ieškoti būdų, kaip tai padaryti. 2007 metais režisierius Julianas Schnabelis pastatė to paties pavadinimo filmą.

„Džiaugsmo knyga“ (Dalai Lama XIV, Desmond Tutu, Douglas Abrams, leidykla „Baltos lankos“)

Tai knyga apie dviejų bičiulių – Dalai Lamos ir arkivyskupo Desmondo Tutu – savaitės pokalbius apie religijas, draugystę, amžių, kitus aktualius klausimus. Su begaliniu humoru, paprastumu ir itin šviesiai paliečiami svarbiausi gyvenimo aspektai, kuriuos, rašytojo Douglaso Abramso padedami, du svarbūs skirtingų religijų atstovai aptaria itin kasdieniškai ir jautriai.

Civilizacijų gramatika (Fernand Braudel, leidykla „Kitos knygos“)

Fernandas Braudelis laikomas vienu iškiliausiu XX a. istorikų. Prieš 35 metus pasirodžiusi jo knyga „Civilizacijų gramatika“ savo aktualumo tikrai nepraranda ir šiandien. Autorius skaitytoją supažindina su skirtingomis pasaulio kultūromis, paaiškina, kaip geografiniai bei ekonominiai faktoriai veikia socialinius, politinius, religinius ir kitus istorinius procesus. Kokia buvo Afrikos kultūra prieš žemyną užimant europiečiams? Kaip vystėsi islamas? Kokią įtaką religinės bendruomenės turėjo kuriant Jungtines Amerikos Valstijas? Atsakymus į šiuos ir daugybę kitų klausimų rasite šioje įdomioje, nors ir neplonoje, knygoje.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: