A. Kubilius: „Atsiveria galimybės Lietuvai daryti įtaką ES politikai tomis nuostatomis, kurios mums yra svarbios“ (video)

Ši savaitė Europos Parlamente buvo pažymėta rimtais pokyčiais: Rasa Juknevičienė buvo išrinkta didžiausios Europos liaudies partijos (ELP) frakcijos vicepirmininke. Pasak A. Kubiliaus – tai istorinis pasiekimas, nes ši pozicija yra labai svarbi. Iki šiol iš lietuvių parlamentarų niekas tokio posto dar nebuvo užėmęs. A. Kubilius pajuokavo, kad R. Juknevičienė nuo šiol bus jo tiesioginė viršininkė.

„Kad tai atsitiktų, labai daug prisidėjo Andrius. Gal pusantro mėnesio jis mane įtikinėjo. Be to, susiklostė tam palankios aplinkybės. Europos Parlamente apskritai daug pareigūnų keičiasi, kai praeina pusė kadencijos laikotarpio. ELP grupėje naujai renkamas buvo ir pirmininkas, tiesa, iš vieno kandidato. Juo tapo Manfredas Weberis, vokietis iš Bavarijos. Frakcijoje yra dešimt vicepirmininkų vietų. Dauguma, kurie buvo anksčiau išrinkti, pageidavo likti. Bet Sandra Kalnietė iš Latvijos, ne pirmą kadenciją vicepirmininkė, nusprendė pasitraukti. Taigi atsivėrė kelias kandidatuoti, nes ji atstovavo Baltijos ir Šiaurės šalims mūsų politinėje grupėje. Kubiliui kilo mintis pasiūlyti mane, nors jis būtų žymiai geresnis kandidatas ir vicepirmininkas, nes tikrai turi daugiau užsidegimo daryti reikšmingus darbus EP. Bet S. Kalnietė atstovavo ne tik Šiaurės šalims ir mūsų regionui. Grupėje yra sutartas lyčių lygybės balanso klausimas: turi būti ne mažiau 30 proc. vienos kurios nors lyties atstovų. Taip ir iškrito man korta. Supratau savo atsakomybę. Jei neišnaudosime šitos galimybės, jos gali daugiau ir nebūti. Buvo konkurencija iš visų šešių – trijų Baltijos ir trijų Šiaurės šalių – atstovų. Danijos atstovė norėjo pati kandidatuoti. Ji dalyvavo ir sudarė konkurenciją, bet gavo labai mažai balsų. Mūsų buvo išrinkta dešimt. Pagal balsų skaičių buvau tarp penkių, gavusių daugiausiai balsų“, – rinkimų peripetijas pasakojo R. Juknevičienė.

A.Kubilius patikslino, kad R. Juknevičienė nuo lyderių, kurie gavo 160 balsų, atsiliko tik trimis balsais bei pabrėžė, kad kolegės kalba buvo stipriausia.

„Ruošiausi kalbėti neilgai, kad pasakyčiau svarbiausias žinutes. Pradėjau nuo to, kad italui, prancūzui ar vokiečiui ištarti mano pavardę yra kažkokia tragedija. Pasakiau kolegoms, kad yra vienas komplikuotas dalykas: bus sudėtinga balsuoti už mane dėl pavardės, bet jūs turite kitą labai gerą alternatyvą – mano labai lengvas vardas. Dabar mane visi Rasa ir vadina. Aš nuo pat išrinkimo į Aukščiausią Tarybą niekada neužėmiau jokių pareigų ir niekada nebuvau kur nors renkama, kad esu moteris. Ačiū Andriui, nes pakvietė į ministres. Vytautas Landsbergis pasikvietė į pavaduotojas. Lietuvoje nejaučiau, kad vyrai nenorėtų, jog moteris dirbtų politikoje. Kaip ir šį kartą. Ačiū Andriui už didžiulę paramą. Aš kolegoms sakiau, kad norėčiau, jog už mane balsuotų ne vien todėl, kad aš moteris, bet ir dėl kitų dalykų. Prisistačiau, kad saugumas, gynyba – visada buvo mano prioritetiniai klausimai. Kas mane motyvuoja būti politikoje: aš tikiu, kad Europa, kaip kontinentas, gali susivienyti, gali būti kitoks, nei dabar, gali nebūti toks susiskaldęs. Siena, kurią mes priversti statyti su Baltarusija, manau, yra laikina, kol diktatoriai yra kitoje pusėje. Ji grius, kaip griuvo Berlyno siena. Ir man įdomu tuose įvykiuose dalyvauti. Manau, kad tai yra mūsų politinės grupės, Europos liaudies partijos, išskirtinis uždavinys. Žiūrėti plačiau į tuos geopolitinius horizontus, kad mes galėtume būti politinė jėga su idėjomis“, – savo kalbos akcentus priminė parlamentarė.

Pasak A. Kubiliaus, tai dar vienas iššūkis, nes pavaduotojai turi skirtingas atsakomybes. Jos priklauso nuo grupės pirmininko apsisprendimo. S. Kalnietė ilgą laiką vadovavo ELP frakcijos Užsienio ir saugumo politikos darbo grupei.

„Tai grupė, kurioje svarstomi patys svarbiausi užsienio politikos klausimai. Tikėtina, kad Rasa turės šitą atsakomybę. Ji gavo tokią paramą ir dėl savo turtingos nacionalinės patirties: beveik trisdešimt metų Parlamente, krašto apsaugos ministrė, NATO Parlamentinės asamblėjos pirmininkė. Net pasižiūrėjus į visus dešimt pavaduotojų, į grupės pirmininką, nedaug kas turi tokią biografiją. Tai įdirbis, leidžiantis pretenduoti į tikrai atsakingas pareigas. Atsiveria galimybės Lietuvai bandyti daryti įtaką ES užsienio politikai tomis nuostatomis, kurios mums yra svarbios. Dėl to, ką daro ir mūsų Vyriausybė, Lietuva yra Europos užsienio politikos epicentre. ES dabar svarstomi Baltarusijos, Rusijos, Rytų partnerystės su Ukraina, Moldova klausimai, Kinijos ir Taivano santykių peripetijos ir per tai formuojasi santykiai su JAV. Kiekvienu klausimu mes turime, ką pasakyti ir ką nuveikti. Ir tai davė supratimo visai ELP grupei, kad Lietuvos atstovui būti šitose pareigose tikrai yra verta. Būtent čia dabar koncentruojasi daugelis geopolitinių iššūkių“, – sakė A. Kubilius.

„Mūsų grupėje, kaip ir visame EP, kai kurie galvoja, kad mes pernelyg griežti dėl Rusijos. Tai netiesa. Atvirkščiai. Mes nesame griežti dėl rusų ar Rusijos. Mes esame griežti diktatūroms. Kur jos būtų: Baltarusijoje, Rusijoje, Kinijoje. Ir tai yra mano principinė pozicija nuo pat Nepriklausomybės pradžios. Kaip devyniasdešimtaisiais prieš diktatūrą kovojome ir išsivadavome, taip dabar mums visada rūpi, kad Europos kontinente diktatūrų apskritai nebūtų. Pasaulyje taip pat, kad jų būtų kiek galima mažiau. Jei kas ir yra rusofobas, tai Putinas, o ne mes. Jis labiausiai bijo savo žmonių“, – sakė R. Juknevičienė.

Parlamentarai nusistebėjo Lietuvos politikų diskusijomis užsienio politikos klausimais. Kai kurių politikų požiūris, kad mums nereikia padėti Baltarusijos žmonėms atsikratyti diktatūros, nes mes labai kenčiame, trumparegiškas. Tai ne tik kalba apie vertybes, kad mes už demokratiją, už laisvus rinkimus, bet tai – investicija į ateitį.

„Mano įsitikinimu, Baltarusijoje demokratija nugalės, kaip ir kitose rytinėse Europos kontinento dalyse, įskaitant Rusiją. Tai bus didžiausias mūsų pasiekimas saugumo, ekonominių galimybių požiūriu, – sakė A. Kubilius. – Visoms politinėms partijoms, kurios vaidina nors kokį vaidmenį Lietuvos politiniame gyvenime, būtų svarbu rasti savo vietą europinėse struktūrose. Ar tai būtų Parlamentas, ar partijų aljansai. Dirbti tuose dariniuose, siekti postų, kad būtų galima atstovauti ir daryti įtaką europinei politikai ta linkme, kurios mums reikia, kaip reikia ir visam Europos kontinentui. Tai, ką pavyko Rasai pasiekti, yra pavyzdys. Tai yra labai svarbu Lietuvai. Rasa, sveikiname, didžiuojamės, linkime sėkmės!“.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: