A. R. Niemiui atminti

Penktadienį Biržų pilies arsenalo salėje vyko konferencija bei parodos pristatymas, skirtas mūsų krašto ištikimam draugui Augustui Robertui Niemiui. Konferenciją 150-ųjų profesoriaus gimimo metinių proga organizavo Seimo narys Viktoras Rinkevičius kartu su Biržų rajono savivaldybe ir krašto muziejumi „Sėla“.

A. R. Niemis – unikalus atvejis mūsų kultūros istorijoje. Sudėtingu lietuvių tautai istorijos laikotarpiu moksliniais tikslais atvykęs į Lietuvą, jis daugelį metų puoselėjo Lietuvos ir Suomijos kultūrinius ryšius, dalyvavo ano meto politinėse diskusijose, prisidėjo prie Lietuvos mokyklų švietimo sistemos pertvarkos. Netgi sovietmečiu buvo pripažįstama, kad A. R. Niemis padėjo susiformuoti lietuvių folkloristikai kaip savarankiškai disciplinai.

Skaičiuojama, kad kartu su bičiuliu kunigu Adolfu Sabaliausku (Žalia Rūta) užrašė apie 3600 liaudies dainų, parengė dainų rinkinį „Lietuvių dainos ir giesmės šiaurrytinėje Lietuvoje“, kurį 1912 metais išleido Suomių mokslo akademija. 1923 m. jam suteiktas Lietuvos universiteto garbės daktaro vardas. 1931 m. jo iniciatyva buvo įkurta Lietuvių-Suomių susiartinimo draugija. 

Į konferenciją pagerbti A.R. Niemio atminimą atvyko Lietuvos ambasados Suomijoje  ambasadoriaus pavaduotojas Rimas Kungys, Suomijos ambasados Lietuvoje konsulė, laikinoji reikalų patikėtinė Lenitta Soini Billstam. A. R. Niemio vaikaitis profesorius Hannu Niemi atsiuntė laišką apie savo senelį, kurį susirinkusiems perskaitė Biržų krašto muziejaus ,,Sėla‘‘ direktorius Gintaras Butkevičius. Apgailestaudamas, kad negalėjo dalyvauti konferencijoje, H. Niemi laiške rašo, jog niekas neturėtų stebėtis, kodėl šis renginys organizuojamas Biržuose. Pasak jo, tam yra dvi priežastys: kanauninkas Adolfas Sabaliauskas ir sutartinės, būdingos mūsų kraštui. Jų grožį  konferencijos metu subtiliai atskleidė  Pabiržės folkloro ansamblio „Žemyna“ atlikėjos,  Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansamblio „Saulala“ ragų pūtėjai ir skudučiuotojai.

Konferencijoje pranešimus skaitė ilgus metus A. R. Niemio veiklą tyrinėjęs profesorius Stasys Skrodenis, humanitarinių mokslų daktarė Vilma Daugirdaitė, Vilniaus universiteto Ugdymo mokslų instituto direktorė docentė Irena Stonkuvienė, Vilniaus universiteto doktorantė Rūta Brūžienė ir Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto biuro vedėjas Kęstutis  Kaminskas. Renginį vedė bei pranešimą apie A. R. Niemi ir jo bičiulį Adolfą Sabaliauską (Žalią Rūtą) skaitė Biržų krašto muziejaus  ,,Sėla‘‘ direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė. Pasibaigus konferencijai, susirinkusieji buvo pakviesti į parodos pristatymą, skirtą A. R. Niemiui ir A. Sabaliauskui atminti.

Ernesta Grubinskaitė, LR Seimo nario V. Rinkevičiaus padėjėja-patarėja


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: