Adomo Hrebnickio muziejui – 60

Žymaus pomologo Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus Ignalinos rajono Rojaus kaime svečius priima visus metus, tačiau ypač atgyja minint profesoriaus gimimo metines ar žydintį pavasarį tradiciškai švenčiant Tarptautinę muziejų dieną. Na, o šiais metais atšvęsta ir graži 60-mečio sukaktis. Taigi gegužės 18-ąją muziejų dienos ir gimtadienio proga, nors ir lietučiui lyjant, sulaukta svečių: savivaldybės, seniūnijos atstovų, Dūkšto, Kaniūkų gyventojų, mokinių. Renginyje saksofonu grojo Tomas Kochanka.

Adomo Hrebnickio muziejus atidarytas 1961 metais. Tuomet atidengtas ir skulptoriaus Leono Žuklio paminklas A. Hrebnickiui. Šiuo metu  muziejus yra Ignalinos krašto muziejaus filialas. Į Rojų atvykstantys svečiai kviečiami apžiūrėti klėtelę – pirmąjį A. Hrebnickio namelį, taip pat pagrindinį namą, kuriame saugomi profesoriaus veikalai ir rankraščiai, namų apyvokos bei asmeniniai daiktai, nuotraukos, dokumentai, vaisių ir uogų muliažai, vitražai, dukters Marijos tapyti paveikslai. Malonu pasivaikščioti prie seno tvenkinio, parke. 1890-1905 m. šalia sodybos buvo kuriamas didžiulis (14 ha) pomologinis sodas. Jame buvo surinkta gausi vaismedžių kolekcija – 1197 obelų, kriaušių, slyvų ir vyšnių veislės. Vertingiausia iki šiol žinoma – Beržininkų ananasas – paplito ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje. Profesoriaus palikimas apie 500 mokslinių straipsnių, labai vertingi jo selekcijos darbai, augalų žydėjimo tyrimai. 

Susirinkusius pasveikinusi Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė, džiaugėsi švente, dėkojo savo kolektyvui ir visiems, kurie myli Rojų. Adomo Hrebnickio atminimu ji rūpinasi jau 17 metų, ši vieta jai ypatinga. Direktorė priminė muziejaus istoriją, šių metų Tarptautinės muziejų dienos temą: ,,Muziejų ateitis: sugrįžti ir atsinaujinti“, taip pat pasakojo apie nacionalinį projektą ,,Muziejų kelias“, jo reklaminę kampaniją ir būsimą renginį rugsėjo 21 dieną.

,,Šis renginys ir muziejų dienos tema turėtų mus visus paskatinti galvoti, kaip galėtų atsinaujinti, keistis  šis memorialinis muziejus. Yra dalykų, kurie mažai keičiasi ir kuriuos mes turime išsaugoti, gerbti ir šiandien norėčiau jums padėkoti už tą darbą ir rūpestį, saugant A.Hrebnickio atminimą…“,– kalbėjo Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas, perdavęs muziejaus kolektyvui ir jo aplinkai papuošti skirtas dovanas. 

Muziejaus direktorei spalvingus žiedus su geriausiais linkėjimais dovanojo Ignalinos turizmo informacijos centro vadovė Marija Garejeva, renginyje pristačiusi ir muziejaus bei centro informacinius leidinius, taip pat atvežusi edukacinių turizmo žaidimų, kuriuos išbandė mokiniai. Europarlamentaro Bronio Ropės sveikinimus ir suvenyrą perdavė jo padėjėjas Henrikas Šiaudinis, linkėjęs galimybių įgyvendinti gražiausius sumanymus. Šiltai apie muziejų kalbėjo šio krašto žmonės: seniūnas Antanas Šakalys, Savivaldybės tarybos narys Vytautas Sakalauskas, Didžiasalio ,,Ryto“ gimnazijos Dūkšto skyriaus vedėja  Julija Griškienė, bendruomenės nariai.

Muziejaus direktorė perskaitė profesoriaus Adomo Hrebnickio Varšuvoje gyvenančio proanūkio Andžejaus Reimano laišką, kuriame jis dėkoja už prosenelio atminimo, jo kūrybos ir darbų  išsaugojimą. Laiške kviečiama iš šios didžios asmenybės pasisemti vidinės stiprybės ir tikėjimo, kad galima pasaulį padaryti gražesnį ir geresnį.

A. Hrebnickio veislių yra beveik kiekvienoje Dūkšto, Kaniūkų kaimo sodyboje. Prieš keletą metų šalia pagrindinio muziejaus pastato pradėtas kurti šių laikų mini sodas, kuriame įvairiomis progomis vis būdavo pasodinami medeliai. Stengtasi surasti profesoriaus A. Hrebnickio išvestas veisles – Beržininkų ananasą, Jono pepiną ir kitas,  kad mažasis sodelis būtų tarsi didžiojo simbolinis atspindys.

Parengė Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: