Pexels nuotr.

Akiniai ir jų lęšiai

Kas svarbiausia renkantis akinius? Dažnas ieškantis sau labiausiai tinkančių akinių – nesvarbu ar tai būtų korekciniai akiniai, ar akiniai nuo saulės, daugiausiai dėmesio skiria rėmelių pasirinkimui. Be abejo, veido formai tinkantys ir geriausiai asmenybę atspindintys akinių rėmeliai yra itin svarbu. Tačiau reikia priimti ir kitą labai svarbų sprendimą: kokie akinių lęšiai tik šiuose gražiuose rėmeliuose? Akinių lęšių pasiūla šiuo metu yra itin gausi, o ieškant tinkamiausių lęšių reikia atsižvelgti tiek į turimas regėjimo problemas, tiek į gyvenimo būdą, tiek į individualius pageidavimus. Atrodo painu? Iš arčiau susipažinkite su įvairiapusišku akinių lęšių pasauliu.

Skirtingi akinių lęšiai – skirtingiems poreikiams

Akinių lęšiai yra tai, ko dėka galima matyti aiškiai, apsaugoti savo akis nuo žalingų UV spindulių ir užsitikrinti gyvenimo komfortą. Taigi, kai sakome, kad mums reikalingi geri akiniai, omenyje turime būten mūsų poreikiams pritaikytus lęšius. Siekiant, kad kiekvienas rastų sau labiausiai tinkančius akinių lęšius šiuo metu siūloma labai plati jų įvairovė. Akinių lęšiai gaminami iš skirtingų medžiagų, gali būti receptiniai arba nereceptiniai, tinkantys vairavimui, darbui kompiuteriu arba sprendžiantys rimtas regėjimo problemas. Todėl renkantis akinių lęšius reikia itin gerai įvertinti savo poreikius ir būti susipažinusiems su pasirinkimo galimybėmis.

Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)

Akinių lęšių medžiagos

Anksčiau akiniai buvo gaminami su stiklo lęšiais. Tačiau modernėjant technologijoms ir vis daugiau dėmesio skiriant akinių nešiotojų komfortui, lęšių gamybai naudojamos medžiagos tobulėjo. Tad šiandien akiniai su stikliniais lęšiais ne vienintelis variantas. Vietoj to, lęšių gamybai naudojamos lengvesnės, mažiau trapios ir paprasčiau prižiūrimo medžiagos:

  • Akiniai su plastikiniais lęšiais. Patvarūs, lengvi ir patogūs plastikiniai lęšiai yra vieni populiariausių. Šie iš organinio stiklo gaminami akinių lęšiai nedūžta ir puikiai sulaiko kenksmingus UV spindulius. Vis tik reikia žinoti, jog šio tipo lęšiai nėra padengti papildoma kietinančia danga, tad braižosi greičiau.
  • Akiniai su polikarbonato lęšiais. Smūgiams atsparūs lęšiai, dar vadinami polikarbonatiniais lęšiais, yra plonesni ir lengvesni nei plastikiniai. Šie lęšiai yra nedūžtantys ir užtikrina 100% apsaugą nuo UV spindulių, todėl jie yra puikus pasirinkimas ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.
  • Akiniai su mineraliniais (stikliniais) lęšiais. Stikliniai akinių lęšiai yra atsparūs įbrėžimams, aukštai temperatūrai bei turintys apsaugą nuo UV spindulių. Tačiau lyginant su plastikiniais ir polikarbonatiniais akinių lęšiais, mineraliniai lęšiai yra kur kas sunkesni ir lengviau dūžta.

Nors yra siūlomos skirtingos akinių lęšių medžiagos, vis tik geriausias pasirinkimas visuomet yra aptariamas su specialistu tuomet, kai būna atlikta profesionali akių patikra.

Akinių lęšių dangos

Kad akiniai būtų dėvimi komfortiškai, o matymo kokybė būtų puiki, svarbi ne tik akinių lęšių medžiaga, bet ir danga, kurią galima pasirinkti iš gausios pasiūlos:

  • Kietoji danga padaro lęšio paviršių kietesniu, todėl jis tampa ilgaamžiškesnis, skaidresnis, atsparesnis įbrėžimams.
  • Antirefleksinė danga – vienas dažniausių pasirinkimų receptiniams akiniams. Ši danga užtikrina akinių lęšių skaidrumą, pašalina nereikalingus atspindžius, gali sumažinti patiriamą akių įtampą.
  • Hidrofobinė danga padeda išlaikyti akinius skaidrius ir švarius. Šios dangos dėka lęšis greitai nurasoja, susidarę vandens lašeliai akimirksniu pasišalina nuo lęšio paviršiaus ir nepalieka jokių žymių.
  • Lipofobinė danga užtikrina kur kas lengvesnę akinių priežiūrą, nes sumažina riebalinių dėmių bei pirštų antspaudų nusėdimą ant lęšio paviršiaus.
  • Antistatinė danga apsaugo akinių lęšius nuo dulkių, limpančių pūkelių ir kitų nešvarumų.
  • Mėlyną šviesą atspindinti danga, visų pirma, veikia kaip efektyvi apsauga nuo žalingos mėlynos šviesos poveikio, kurią skleidžia skaitmeniniai prietaisai. Taip pat šios dangos dėka palengvinama bendra organizmo savijauta ir net miego kokybė.
  • UV danga yra nepaprastai svarbi ne tik saulės akiniams, bet ir skaidriems korekciniams lęšiams. Šios dangos dėka akys efektyviai apsaugomos nuo kenksmingų UV spindulių ištisus metus: žiemą, vasarą, saulėtomis ir apsiniaukusiomis dienomis.

Akinių lęšių tipai

Dar vienas labai svarbus aspektas – akinių lęšių tipas. Kadangi akiniai sprendžia pačias įvairiausias regėjimo problemas, tokias kaip trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, skaitmeninė akių įtampa ir kt., labai svarbu suprasti, kokie lęšiai ir kodėl yra reikalingi. Žinoma, į šiuos klausimus visada atsakoma akių patikros metu, tačiau dar prieš akių patikrą būti susipažinus su skirtingais akinių lęšių tipais yra itin naudinga.

  • Vieno židinio lęšiai. Šio tipo lęšiai turi vienodą laužiamąją galią visame lęšio paviršiuje, todėl puikiai tinka žiūrėjimui į tolį, skaitymui, darbui kompiuteriu. Svarbu žinoti, jog vieno židinio lęšiai ištaiso vieną regėjimo problemą, todėl tinka tiems žmonėms, kurie yra trumparegiai arba toliaregiai.
  • Bifokaliniai lęšiai. Šio tipo lęšiai yra padalinti į dvi dalis ir turi dvi korekcinių lęšių galias – vieną skirta koreguoti regai į tolį, kita koreguoja artimą matymą. Tad šie akinių lęšiai atlieka dvi funkcijas: užtikrina tai, kad toli esantys objektai būtų matomi gerai ir tai, kad nekiltų regėjimo problemų skaitant.
  • Progresiniai lęšiai. Šio tipo lęšiai turi tris nematomas zonas, leidžiančias puikiai matyti visais įmanomais atstumais – iš arti, iš vidutinio nuotolio, iš toli. Šiuolaikinių pažangių lęšių sėkmės rodiklis yra labai didelis, tačiau svarbu žinoti, kad nešiojant pažangius progresinius lęšius dažnu atveju prireikia adaptacinio laikotarpio.
  • Akomodacijos įtampą mažinantys lęšiai. Šio tipo lęšiai – vienas geriausių pasirinkimų tiems, kurie intensyviai naudojasi skaitmeniniais prietaisais. Akomodacijos įtampą mažinantys lęšiai padeda aiškiai matyti įvairiu atstumu, palengvina akių darbą, apsaugo nuo akių nuovargio simptomų.
  • Skirti vairavimui. Šio tipo lęšiai turi specialią dangą, apsaugančią vairuotojų akis nuo akinančių blyksnių, saulės spindulių,  atspindžių nuo objektų. Lęšiai skirti vairuotojams išryškina kontrastą, užtikrina komfortišką matymą ir visų svarbiausia –  saugumą.
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)

Ką reikia žinoti apie saulės akinių lęšius?

Akinių nuo saulės lęšiai, kaip ir korekcinių akinių, gali būti gaminami iš jau aptartų medžiagų, padengti tam tikrą funkciją atliekančia danga, taip pat šie lęšiai gali būti be dioptrijų ir su dioptrijomis. Be to, galima rinktis įvairias akinių nuo saulės lęšių spalvas ir jų intensyvumą. Svarbu žinoti, jog saulės akinių lęšių atspalvį rekomenduojama rinktis atsižvelgus į individualius poreikius ir gyvenimo būdą, nes tai gali padidinti akinių nešiojimo komfortą. Tad pažvelkime į šias spalvas atidžiau:

  • Pilka – neutraliausia spalva. Pilki saulės akinių lęšiai padeda sumažinti ryškumą nepakenkiant gebėjimui matyti aiškias formas ir detales, todėl puikiai tinka daugeliui veiklų – vairavimui, aktyviam laisvalaikiui ar sportui lauke.
  • Žalia spalva suteikia kontrasto ir padeda sumažinti blizgesį bei akių nuovargį. Šios spalvos lęšiai akis veikia raminančiai, todėl idealiai tinka tiek įvairioms veikloms lauke, tiek kasdieniam nešiojimui.
  • Raudona arba rožinė lęšių spalva efektyviai blokuoja mėlyną šviesą, užtikrina geresnį regėjimo aiškumą, pagerina fokusavimą ir kontrastą, todėl tokie saulės akiniai puikiai tinka vairavimui, važinėjimui dviračiu, užsiimant slidinėjimu ar vandens sportu.
  • Mėlyna arba violetinė lęšių spalva padeda sumažinti akių įtampą ir nuovargį, pagerina spalvų suvokimą ir puikiai sumažina akinimą, atsirandantį dėl sniego ar nuo vandens paviršiaus.
  • Gintaro spalvos lęšiai yra naudingiausi itin saulėtomis dienomis, nes užtikrina akių komfortą ir sustiprina kontrastą prieš sodriai žalius kraštovaizdžius ir giedrą mėlyną dangų. Šios spalvos lęšiai idealiai tinka žmonėms, kurie yra ypač jautrūs šviesai.
  • Geltona spalva pagerina objektų matomumą esant vidutiniam ar silpnam apšvietimui. Tad šios spalvos lęšiai ypatingai tinka naudojimui viduje, kuomet apšvietimas yra blankus. Taip pat geltoni lęšiai pagerina matomumą miglotoje ar rūke paskendusioje aplinkoje.

Kaip išsirinkti tinkamiausius akinių lęšius?

Nė nekyla abejonių, jog akinių lęšių pasaulis – itin margas. Tad kaip išsirinkti tinkamiausius? Nepaisant to, ar jums reikalingi akiniai nuo saulės, ar korekciniai akiniai, lęšių pasirinkimo procese atlikite svarbiausius veiksmus: atidžiai įvertinkite  individualius poreikius, aptarkite juos su specialistais ir įsiklausykite į profesionalų patarimus, tuomet rūpesčių dėl tinkamiausių akinių lęšių pasirinkimo nebus.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: