Algimantas Buividas: „Svajonės turi būti arba beprotiškos arba nerealios… Kitaip – tai tik rytojaus planai!“

Algimantas Buividas – nusipelnęs Lietuvos dviračių sporto treneris. Dviračių sporto treneriu dirba virš 30 metų. Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje savo ilgametę darbo patirtį perduoda jauniesiems dviratininkams. Šiandien treneris sutiko pasidalinti mintimis apie nelengvą trenerio darbą.

Kada susidraugavote su sportu?

Sportas mane lydėjo nuo pat mažų dienų. Gimiau Raseinių rajone, Kiečių kaime. Mokiausi Raseinių I-oje vidurinėje mokykloje. 1973 m. mūsų provincijos mokykla tapo tuomet labai populiaraus Lietuvoje estafečių konkurso „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“ nugalėtoja. 1974 m. Šiauliuose finalinėse dviratukų varžybose „Ereliukai ir Kregždutės“ užėmiau 3-ią vietą. Tiesa varžybose teko dalyvauti su skolintu dviratuku, kadangi nuosavo neturėjau. Šiose varžybose pirmos vietos nugalėtojas gaudavo naują dviratuką „Ereliukas“. Todėl buvo didžiulis noras nugalėti ir turėti savo dviratį. Tokia buvo pirmoji mano „profesionali“ pažintis su sportu.

Kada atvykote į Panevėžį?

1976 m.  atvykau mokytis į Panevėžio internatinę sporto mokyklą, kurią baigiau 1979 m. Panevėžyje teko treniruotis pas nuostabų trenerį, pedagogą ir žmogų Zigmą Šniūrevičių, kuris ir įskiepijo meilę dviračių sportui. 

1986 m. baigęs Kauno kūno kultūros institutą, pradėjau dirbti dviračių sporto treneriu Smalininkuose (Jurbarko rajone). Po metų mano pirmasis dviračių sporto treneris Zigmas Šniūrevičius pakvietė dirbti į Panevėžio sporto mokyklą – internatą. Todėl su visa sporto mokyklos – internato „virtuve“ teko susipažinti ir kaip sportininkui ir kaip treneriui. Raimundo Sargūno sporto gimnazija savo specifika labai panaši į tuometinę sporto mokyklą – internatą.

Kokius sportininkus išugdėte dirbdamas treneriu Panevėžyje?

Trenerio darbas, tai savotiška loterija. Visų pirma reikia atrasti ir prikalbinti gabų vaiką, tinkantį tai ar kitai sporto šakai (laimėti loterijoje) ateiti sportuoti. Panevėžyje sporto šakų yra labai daug, o gabių vaikų darosi vis mažiau. Jeigu sportininko ir trenerio norai ir tikslai sutampa, tada galima tikėtis teigiamo rezultato. Man pavyko atrasti gabių sportininkų, kurie garsino Lietuvą ir Panevėžį įvairiose tarptautinėse varžybose, Europos ir Pasaulio čempionatuose bei Olimpinėse žaidynėse.

Raimundas Vilčinskas dalyvavo 1996 m. Atlantos ir 2004 m. Atėnų Olimpinėse žaidynėse ir pastarojoje iškovojo 8 vietą komandinėse treko varžybose.

Modesta Vžesniauskaitė 2008 m. dalyvavo Pekino Olimpinėse žaidynėse ir buvo 27-ta. 2004 m. Pasaulio suaugusiųjų čempionate iškovojo garbingą 5-ą vietą. 2005 m. Europos jaunimo čempionate ji užėmė 3-ą vietą.

Julita Papinigytė 2001 m. Europos jaunių treko čempionate užėmė 3-ą vietą. Agnė Bagdonavičiūtė 2003 m. Pasaulio jaunių treko čempionate iškovojo 2-ą vietą, o Europos jaunių  čempionate – 3-ą vietą. Eglė Cekanauskaitė Pasaulio treko čempionate iškovojo 2-ą vietą. Sūnus Andrius Buividas 2003 m. Europos jaunių treko čempionato komandinėse lenktynėse iškovojo 3-ą vietą. Edita Mazūrevičiūtė 2013 m. Europos jaunių treko čempionate užėmė 2-ą vietą, o 2014 m. tapo Europos jaunių treko čempione omniumo rungtyje.

Esu labai dėkingas savo auklėtinei Modestai Vžesniauskaitei, kuri 2019 metais suorganizavo labdaros renginį „Auginam Lietuvai čempionus“ ir iš gautų lėšų nupirko „Zwift“ treniruoklius, dviratininkų aprangą, šalmus ir dviratininko batelius. Šias dovanėles gavo ne tik mano grupės auklėtiniai, bet ir kiti Lietuvos jaunieji dviratininkai.

Kuo galite pasidžiaugti dirbdami sporto gimnazijoje?

Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje dirbu nuo jos įsikūrimo pradžios. Dirbu ir džiaugiuosi puikiomis darbo sąlygomis ir šauniu kolektyvu. Aukštesnio meistriškumo sportininkai, ankstyvą pavasarį turi galimybę išvykti į šiltesnius kraštus (Kroatiją, Ispaniją, Italiją), kur vykdomos treniruočių stovyklos ruošiantis atsakingiems metų startams.

Nuoseklus, pasiaukojantis darbas atneša savo „vaisius“. Galiu pasidžiaugti Panevėžio sporto gimnazijos auklėtinių laimėjimais. 2015 m.  Europos jaunimo festivalyje Tbilisyje Kotryna Vaičytė ir Monika Rastauskaitė užėmė 9 ir 10 vietas. Šiaulietis Rokas Gelžinis 2017 m. tapo suaugusiųjų treko čempionu. 2018 m. Rokas du mėnesius treniravosi Pasauliniame dviračių sporto centre (WCC) Eglyje (Šveicarija). Europos treko čempionate Rokas užėmė 6-ą vietą.

Mantas Bitinas 2019 m. Europos jaunių treko čempionate grupinėse lenktynėse buvo 7-tas. 2019 m. Mantas tapo tarptautinių daugiadienių lenktynių „Po Ziemi Lodzkiej“ nugalėtoju. 2020 m. Lietuvos suaugusiųjų treko čempionate „Scratcho“ rungtyje buvo 1-as, o Pabaltijo suaugusiųjų treko čempionate iškovojo 3-ą vietą.

Lietuvos treko suaugusiųjų čempionate Paulina Patinskaitė ir Gabija Rukaitė buvo 2-os. Rūta Rastauskaitė iškovojo trečią vietą jaunių grupėje. Arminas Bagdonas tapo Lietuvos jaunių čempionu treke ir CX dviračių krose. Sparčiai tobulėja Dovilė Jonikaitė, Deimantė Šiaudkulytė, Vakaris Burba. Džiugina jų darbštumas ir užsispyrimas.

Dėkojame už pokalbį.

Nuotr. trenerio Algimanto Buivido asmeninio archyvo

Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: