Algirdas Butkevičius: SGD terminalas garantavo energetinį, o euras – ekonominį saugumą

Šešioliktajai Vyriausybei peržengus savo kadencijos pusiaukelę, pasiekti du svarbus laimėjimai – garantuotas Lietuvos ekonominis ir energetinis saugumas.  Per trumpą laiką, išlaikius pasirengimo eurui egzaminą ir įgyvendinus suskystintų dujų terminalo projektą, Lietuva tapo saugesnė ir labiau integruota į Vakarų Europos bendriją. Apie nuveiktus darbus ir Vyriausybės planus Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius kalbėjo savo programiniame pranešime, kuris pristatytas balandžio 16 d., Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) Kongrese.

Premjeras taip pat įvardino vykdomus strateginius uždavinius bei ambicingus ateities tikslus. Kaip valstybės prioritetus Premjeras paminėjo verslo aplinkos gerinimą ir skaidrinimą, dėmesį inovacijoms ir technologijoms, regionų plėtrą ir investicijų į juos pritraukimą, elektros jungčių, integruojančių Lietuvą į Vakarų tinklus projektus, taip pat biurokratijos mažinimą, kontroliuojančių institucijų konsolidavimą. A. Butkevičius taip pat pabrėžė, kad sieks dar šiais metais patvirtinti naująjį Darbo kodeksą, ir įvertino LVK indėlį, palaikant šį socialinį modelį.

Liberalus darbo santykių modelis – vienas svarbiausių verslo lūkesčių iš Vyriausybės. LVK prezidentas Valdas Sutkus sakė, kad ši Vyriausybė ir Seimas turi istorinį šansą patvirtinti naująjį Darbo kodeksą ir padėti šaliai realiai įžengti į dvidešimt pirmąjį amžių, moderniai sureguliuojant darbo santykius. „Tačiau čia kaip siena skersai kelio stovi praėjusio amžiaus reliktas – Trišalė taryba. Šį modelį jau seniai laikas keisti į europietišką socialinių ir ekonominių reikalų tarybą, į ją įtraukiant ne tik profesines sąjungas ir darbdavius, bet ir kitas bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, mokslininkus, jaunimą, laisvųjų profesijų atstovus“, – teigė V. Sutkus.

Vardino euro naudą

Prieš porą dienų paskelbtoje naujausioje Pasaulio ekonomikos apžvalgoje Tarptautinis valiutos fondas pirmą kartą Lietuvą įtraukė į išsivysčiusios ekonomikos šalių grupę. Iki šiol mūsų šalis priklausė besiformuojančios rinkos ekonomikos sektoriui. Ministro Pirmininko teigimu, šį vertinimą mums padėjo pelnyti euro įvedimas, išaugusios pajamos, tenkančios vienam gyventojui, aukštas integracijos į globalią finansų sistemą lygis.

„Be to, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija praėjusią savaitę priėmė sprendimą kviesti Lietuvą derėtis dėl narystės. Toks strateginis pasiekimas dar labiau sustiprintų valstybę“, – sakė premjeras A. Butkevičius.

Vyriausybės vadovas teigė, kad kaimynams ir visai Europai Lietuva parodė, kaip per trumpą laiką pastatyti sudėtingą techninių sprendimų pareikalavusį suskystintų dujų terminalą, garantavusį laisvę nuo energetikos šaltinių rytuose. „Klaipėdoje sėkmingai veikia Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, toliau griežtai laikomasi elektros jungčių su Švedija ir Lenkija darbų tiesimo grafikų. Ministro Pirmininko teigimu, nuo kitų metų sausio 1 dienos šios jungtys, integruojančios Lietuvą į Vakarų elektros tinklus, bus pradėtos eksploatuoti.

Prioritetas – regionai

Kalbėdamas apie naujas perspektyvas, Premjeras A. Butkevičius sakė, kad regionai taps kompleksinių investicijų lauku. Parengta investicijų programa pirmiausiai yra skirta verslo plėtrai, investicijoms į atskiras vietoves pritraukti, gyventojų užimtumui, darbo jėgos mobilumui skatinti. Investicinių planų turinčios įmonės galės pretenduoti į ES paramą.

Ministras pirmininkas taip pat pabrėžė, kad pradeda įgyvendinti ambicingą tikslą – spartinti mokslui imlių inovacijų ir sektorių plėtrą, turėdamas galvoje sumaniosios specializacijos programą. Pavyzdžiui, didėjant Lietuvos kariuomenės finansavimui, atsiranda nauja valstybės užsakymų niša – modernių technologijų pritaikymas gynybos poreikiams.

„Daugiabučių namų atnaujinimo programa smarkiai išjudino statybų verslą, dabar jau pereinama prie ištisų kvartalų atnaujinimo, viešųjų pastatų energinio efektyvumo ir gatvių apšvietimo modernizavimo programų. Tam ir regionuose prireiks kvalifikuotos, profesinės darbo jėgos“, – teigė Premjeras.

Pertvarkys kontroliuojančias institucijas

Premjero teigimu, šiemet bus pereita prie konkrečių veiksmų, jungiant ir pertvarkant įvairias kontroliuojančias institucijas, kad pagaliau neliktų vieną kitą dubliuojančių, verslo veiklą be paliovos tikrinančių tarnybų. Daugelį tikrintojų pavaduos ir šešėlinį verslą daug efektyviau demaskuos pradėta diegti išmanioji mokesčių administravimo sistema. Šiemet numatomas pirmasis šios sistemos diegimo etapas.

Pasak A. Butkevičiaus, Vyriausybė sėkmingai bendradarbiauja su verslu, tiesiant naujus eksporto kelius. „Prasidėjus sunkumams dėl Rusijos vykdomos politikos, ryžtingai pakoregavome Lietuvos diplomatijos kursą – diplomatai dabar turi daugiau pareigų ir gali ieškoti naujų rinktų, išskirtos 27 ekonominės diplomatijos kryptys. Apie 60 mln. eurų skiriama lietuviškų įmonių produkcijos pristatymui užsienyje. Galiu tik didžiuotis, kad Lietuvai pavyko išlaikyti eksporto apimtis, nukreipiant jas naujomis kryptimis“, – sakė Premjeras.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: