Algirdas Kaušpėdas: turime mokytis būti laisvi

Prieš 25 metus išsipildė kone kiekvieno tuomečio lietuvio svajonė – būti laisvu ir gyventi laisvoje nepriklausomoje valstybėje. Ir iš tiesų, laisvė anuomet atrodė šventas siekis. Tačiau dabar, būdami nepriklausomi jau ketvirtį amžiaus, galime iš naujo permąstyti laisvės sampratą: kuo ji kitokia modernesnėje, progresyvesnėje bei kartų kaitą išgyvenančioje Lietuvoje?

Svarbiausia vidinė laisvė

Grupės „Antis“ lyderio, architekto ir vieno iš Lietuvos Sąjūdžio iniciatorių Algirdo Kaušpėdo teigimu, šiandien tenka suvokti, kad turėti nuo išorės jėgų nepriklausomą valstybę neužtenka. „Mums nebepakanka išorinės laisvės – reikia ir vidinės. Reikia laisvai mąstančio kūrybiško, „neužprogramuoto“ ir „nezombizuoto“ žmogaus. Didžiausias šių dienų iššūkis mūsų visuomenėje yra būti laisvu savo vidumi – nesivadovauti kažkokiais prietarais ar baimėmis, aklai nepasiduoti kitų įtakai, būti sąmoningu,“ – teigė pašnekovas.

Tai, kad mūsų dienomis laisvė asocijuojasi daugiau su individu bei kiekvieno jų galimybėmis skirtą laisvę tinkamai išnaudoti, pabrėžė ir garsus žurnalistas Algimantas Čekuolis. Anot jo, galimybė kiekvienam veikti ne pagal savo norus, tačiau pagal sugebėjimus – tai vienas svarbiausių laisvės principų, kurį kai kuriems dar reikia išmokti. „Tegul kiekvienas trokšta laisvės, tegul jos siekia ir apie ją svajoja. Tegul būna kažkuo nepatenkintas. Tai yra stiprus visuomenės tobulėjimo variklis. Kita vertus, blogai, kai nepasitenkinimas perauga į langų daužymą ar bombų sprogdinimą, juk laisvai nuomonę galima reikšti, pavyzdžiui, mitinguose ar parašant straipsnį“, – teigė žurnalistas.

Išlaisvina technologijos

XXI – ojo amžius žmogus arba visuomenė tam tikra dalimi yra laisva nuolatinių inovacijų dėka, kurios neaplenkia ir mūsų šalies. Pasak Simono Skupo, vadovaujančio „Samsung Electronics Baltics“ atstovybei mūsų šalyje, šių dienų lietuviai gali nevaržomai bendrauti su visu pasauliu: užtenka turėti išmanųjį telefoną bei veikiantį interneto ryšį ir žmogus jau žino, kas realiu laiku vyksta už tūkstančio kilometrų, o kartu gali ir išdėstyti savo nuomonę jam svarbiais klausimais.

Anot pašnekovo, išmaniosios technologijos pagerina žmogaus gyvenimą dar ir tuo, kad sugeba išlaisvinti jį nuo tam tikrų kasdienių dalykų, užimančių per daug laiko ir taip neleidžiančių nuveikti kažką prasmingesnio. „Ko gero, vis daugiau lietuvių dėl šios priežasties renkasi modernią techniką.  Žmonių susidomėjimą tuo įrodo ir neseniai atliktas „Samsung Living Smart“ tyrimas – apklausų metu gautais duomenimis, mūsų tautiečiai iš visų Baltijos šalių inovacijomis domisi labiausiai“.

Tai, kad lietuviai gali būti pavadinti inovatyvia tauta, o inovacijos padeda jaustis laisvesniais, pritarė ir A. Čekuolis: „To, ką pasaulis pasiekė per paskutinius 50, 20 metų, žmonija nesugebėjo pasiekti nuo pat urvinių laikų. O mūsų, lietuvių, šuolis nuo 1990 –ųjų atrodo dar didesnis, nes turėjome pasivyti kitus, kurie jau buvo „nušuoliavę“ žymiai toliau. Galiu pasakyti, kad tai padarėme ir tuo naudojamės gan sėkmingai.“

Nebūti anonimais

Kalbėdamas apie tai, kam priklauso Lietuvos ateitis ir jos laisvė, A. Kaušpėdas pabrėžia ryškėjančią kartų kaitą bei jos svarbą: „Dabartinis jaunimas, kuris gyvena nepriklausomoje Lietuvoje jau 25 metus, supranta, kas yra vidinė žmogaus laisvė ir mažiau bijo būti laisvi, todėl, mano nuomone, reikia kuo greičiau šiuos žmones įsileisti į tokias sritis, kaip politika, visuomeninis gyvenimas, administravimas, vadyba, kad pokyčiai visuomenėje būtų kuo ryškesni.“

„Iš kitos pusės šis procesas vis tiek nėra lengvas. Labai daug žmonių vis dar bijo viešai skelbti savo nuomonę – tai įrodo dideli anoniminių komentarų srautai internete“, – teigė pašnekovas. Jo nuomone, su didesne laisve turėtų būti ir daugiau atsakomybės, o ne galimybių pasislėpti. „Nuolatinių inovacijų sprendimai, leidžia dar paprasčiau pasinaudoti mums suteikta žodžio laisve. Bet tiek šia laisve, tiek ir pačiomis technologijomis reikia mokėti naudotis. Taigi, linkiu visiems turėti kartu ir daugiau drąsos, ir sąmoningumo bei atsakomybės jausmo“, – linkėjo A. Kaušpėdas.

 

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: