„Alisos Stebuklų šalyje“ įkvėptas didžiausias Lietuvoje festivalis: visgi vaikams ar intelektualams?

Jau šį savaitgalį, lapkričio 27 dieną, Pakruojo dvare prasideda didžiausias kalėdinis festivalis Lietuvoje „Stebuklų šalyje“. Vienas labiausiai vaizduotę išlaisvinančių ir keliančių diskusijų kūrinių „Alisa Stebuklų šalyje“ tapo šio festivalio įkvėpimu, kuriant šimtus unikalių, spalvingų šilko žibintų-skulptūrų, kurios nukels į pasaulį tarp pasakos ir realybės. Tik ar tas pasaulis išties gali būti skirtas daugiau suaugusiems nei vaikams?

Per pusantro šimto metų Luiso Kerolio „Alisa Stebuklų šalyje“ tapo įkvėpimu filmams, paveikslams, dainoms, spektakliams ir net kompiuteriniams žaidimams. Šį kūrinį galima įvardinti kaip vieną labiausiai cituojamų knygų po Biblijos ir V. Šekspyro raštų ir nuolat kelia įvairių diskusijų bei interpretacijų, todėl jis iki šiol yra mėgstamas intelektualų, akademikų ir menininkų. Dar 1940-aisiais metais knyga buvo plačiai vertinama per psichonalizės prizmę, o nuo 1960-ųjų psichotropinių medžiagų mėgėjai, šią, peraugusią laiką, knygą laikė viena ilga apsvaigimo būsena, kur vienas po kito keičiasi vaizdai, vilioja stebuklingi pyragėliai, dainuoja vėžliai ir šypsosi katinas. Žinomos psichodelinio roko pradininkės, grupės Jefferson Airplane dainos „White Rabbit“ žodžiai tik tvirtina šią apsvaigimo asociaciją, o „Matrica“ jai antrina – išgėrus mėlyną piliulę istorija pasibaigtų, o išgėrus raudonąją – pasiliktum stebuklų šalyje ir pamatytum, kur nuveda gilusis triušio urvas. Luisas Kerolis buvo vienas iš tokių autorių, kurio knyga apie Alisą buvo skirta ir vaikams, ir suaugusiesiems, ir ligi šiol diskutuojama, ar tikrai jos vaikams, o gal suaugusiesiems. Pasak vaikų literatūros tyrinėtojas Kęstučio Urbos, „Tai knyga, kuri blaškosi tarp mažų vaikų ir intelektualų. Tai labai įdomus ir naujas reiškinys.“

Lietuvoje šią žiemą sukurtoje spalvingoje „Stebuklų šalyje“ savo interpretacijas galės pasidaryti kiekvienas – nuo vaiko iki intelektualo ir senjoro, atradus ryškiojo „Alisos stebuklų šalyje“ kūrinio herojus, didžiules fantazijos neribojančias skulptūras, šviesos ir įspūdingo garso efektus. Ką visgi pavyks išvysti – iliuzijas, haliucinacijas ar tiesiog spalvingą pasaką? Festivalis stebuklingą ir šventinę nuotaiką kurs bene 15 ha teritorijoje po atviru dangumi visą gruodį, per didžiąsias šventes ir iki pat sausio 16 dienos. Čia lauks ir kalėdinė mugė, atrakcionų parkas bei dvaro gyvenimo potyriai visai šeimai.

IV-asis didžiųjų šviesos žibintų festivalis „Stebuklų šalyje“ Pakruojo dvare vyks penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais nuo lapkričio 27 iki sausio 16 dienos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: