Pixabay nuotr.

Alkanos erkės tyko aukų

Pavasarį skubame pasigrožėti atbundančia gamta, rinkdamiesi poilsį parkuose, miškuose, soduose. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau -Centras) specialistai primena, kad žolėje tyko alkanos erkės, kurios platina pavojingas ligas. Viena dažniausių erkių platinamų ligų yra Laimo liga (toliau – LL).

Š. m. balandžio mėnesį Centro specialistai Panevėžio rajone (Papojaus miške) rinko erkes, siekdami išsiaiškinti, ar erkės užkrėstos LL sukėlėjais. Iš viso buvo surinkta 30 erkių mėginių. Atlikus laboratorinius tyrimus nustatyta, kad 10 proc. iš atrinktų erkių mėginių buvo užkrėstos Laimo borelijomis.

2014 m., palyginus su 2013 m., visoje Panevėžio apskrityje stebimas nežymiai padidėjęs sergamumas LL (sergamumo rodiklis 7,8 atv./10 tūkst. gyv.). Didžiausias sergamumas LL registruotas Panevėžio rajono savivaldybėje (2013 m. – sergamumo rodiklis 4 atv./10 tūkst. gyv., 2014 m. – 8,3 atv./10 tūkst. gyv.).

Laimo ligą sukelia bakterijos, aptinkamos erkių virškinimo trakte. Erkės įkandimo metu sukėlėjas patenka į odą, po to į kraują ir išplinta po visą organizmą. Ligos sukėlėjas, įsisiurbus užsikrėtusiai erkei, žmogui dažniausiai perduodamas per 1-3 dienas. Jei erkė nedelsiant pašalinama po įsiurbimo, infekcijos rizika žmonėms labai sumažėja. Būdingiausias šios ligos simptomas yra odos eritema (raudona dėmė, galinti keisti savo dydį ir formą), kuri atsiranda praėjus 1-4 savaitėm įkandimo vietoje. Raudona dėmė yra didesnio negu 5 cm diametro ir plinta toliau. Žmogui pasireiškia sąnarių ir raumenų skausmas, o vėlyvu ligos periodu pažeidžiama centrinė nervų sistema. Ligonis skundžiasi nuovargiu, galvos skausmu, miego sutrikimu, atminties susilpnėjimu, svorio kritimu ir kt. Atsiradus šių ligų požymiams reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Centro specialistai primena, kad vakcinos nuo LL nėra. Imunitetas nesusiformuoja persirgus simptome ar besimptome klinikine forma. Prieš išsiruošiant į gamtą, svarbu pasirūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis: apsivilkti šviesesniais, ilgomis rankovėmis drabužiais, kad rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačią taip pat gerai priglausti prie kūno arba susikišti į kojines; galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti kepurę. Nepamiršti ir nariuotakojus atbaidančių medžiagų (repelentų). Labai svarbu poilsiavietėse, kolektyviniuose soduose, parkuose, stadionuose reguliariai pjauti žolę, o nupjovus nedelsiant išvežti.

Taip pat labai svarbu genėti menkaverčius krūmus, sausuolius. Vaikščioti takeliais, vedančiais prie vandens telkinių, sporto aikštelių, laužaviečių, paplūdimių link.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: