Amžinai pradinukas: kas nutinka vaikui, kai mama linksminasi ne laiku

Įsivaizduokite, kad jūsų vaikui jau 18-ka. Nors liežuviu mala ne ką blogiau nei keleriais metais vyresni, skaitomą tekstą suvokia tik kaip 16-metis. Be to, smarkiai atsilieka socialinė branda: nors jau pilnametis, pasirūpinti savimi tesugeba kaip ketvirtokas, su pinigais ir įsipareigojimais tvarkosi tarsi antrokas, o geriausiai sutaria su pirmokėliais.

Jūsiškis lengvai išsiblaško, ramiai nenusėdi arba nesugeba susitelkti į vieną dalyką. Nors palyginti iškalbus, jam sunkiai sekasi laikytis sudėtingų instrukcijų arba nesupranta, ko iš jo norima, nepagauna sakinio prasmės. Kad nesusitvarko su pinigais ir nesugeba tinkamai apsipirkti vienas – jau pastebėjote.

Dar blogiau, kad nuolat visur vėluoja, lengvai pamiršta, kas sakyta, prireikus – sunkiai prisimena informaciją ir nesugeba laikytis duotų instrukcijų. Taigi tiek jūs, tiek artimieji visai pagrįstai nerimaujate, kaip jam seksis ieškotis darbo. Juo labiau kad ir planuoja jis tuos darbus prastai, sunkiai sprendžia problemas, nesugeba greitai pereiti nuo vienos užduoties prie kitos, imtis veiksmų ir valdyti jų eigos, ne visada supranta ryšį tarp priežasties ir pasekmės, nesuvokia, kuo būtent gali baigtis jo veiksmai.

Ar tikrai tokio gyvenimo norėjote savo vaikui, kai nešiojote jį po širdimi?

Kalbame apie atsitiktinį baliuką

Visi šie požymiai priskiriami vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimams (VASS), kuriuos sukelia nėštumo metu mamos išgertas alkoholis. „Čia kalbame ne apie nuolatinį girtavimą, o apie vieną kitą baliuką, ypač pirmosiomis nėštumo savaitėmis“, –  pabrėžia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas ir žmogaus genetikos specialistas prof. Algimantas Utkus.

Nors dauguma moterų, paklaustos, ar vartojo alkoholio, kai laukėsi kūdikio, kategoriškai sako „ne“, mokslininkų turimi duomenys rodo ką kita. Kaip atskleidžia alkoholio skilimo produktų koncentracijos naujagimio išmatose tyrimai, įvairiose Vakarų šalyse pakelti taurės ar taurelės neatsisako iki 70 proc. nėščių moterų.

Edukacinis filmukas #neVASSkink vaizdo įrašų kanale Youtube (trukmė 16 min.)

https://www.youtube.com/watch?v=4xzN3m9qWp0

Lietuvos nėščiosios šiuo požiūriu – jokia išimtis. Prof. A. Utkus kartu su kolegomis šiuo metu kaip tik atlieka alkoholio skilimo produktų tyrimus iš naujagimių sauso kraujo lašo. Tai antrą dieną po gimimo atliekamas tyrimas, kurio metu ant specialaus popieriaus lapelio iš kūdikio kulniuko išspaudžiama truputis kraujo. Taip ketinama ištirti maždaug trečdalį 2018 m. Lietuvoje gimsiančių naujagimių (paprastai per metus mūsų šalyje gimsta iki 30 000 kūdikių).

„Kol kas rezultatai pribloškiantys, – neslepia žmogaus genetikos ekspertas. – Pirmieji gauti duomenys rodo, kad būdamos nėščios daugiau ar mažiau alkoholio Lietuvoje geria 60 proc. moterų.“ Tiesa, profesorius patikslina, kad šie duomenys – tik iš kelių gimdymo namų, todėl nėra galutiniai.

VAS veido bruožų nesupainiosi

Per ilgametę genetiko darbo praktiką prof. A. Utkui teko matyti ne vieną alkoholio paveiktą vaiką. Ypač daug jų – kūdikių namuose. Čia net keturių iš dešimties pamestinukų veido bruožai liudija apie patį sunkiausią VASS laipsnį – vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS).

VAS būdingi pažeidimai skirstomi į 3 pagrindines grupes. Pirmiausia dar motinos įsčiose vaisius ima lėčiau vystytis ir šis atsilikimas tęsiasi po gimimo. Antroji pažeidimų grupė apima centrinę nervų sistemą, kuri intensyviai formuojasi pirmosiomis nėštumo savaitėmis, kai dažna moteris dar nė nežino esanti nėščia ir linksmai gyvena toliau. Kai kurie šių pažeidimų – ryškūs, pvz., didžiosios smegenų jungties neišsivystymas, bet jie palyginti reti.

„Vis dėlto dažniausiai sutrikdoma neurologinė raida: yra vaiko elgesio ir emocijų problemų, nustatoma intelektinė negalia. Matydamas tokius vaikučius, atkreipiu dėmesį į tai, kad jie labai domisi aplinka, visur pripuola, nori greitai viską apžiūrėti, bet nė ties vienu dalyku negali susikaupti ir kažką kryptingai veikti vienoje vietoje“, – pasakoja prof. A. Utkus.

Ryškiausiai motinos vartoto alkoholio padariniai atsispindi kūdikio veide – šių specifinių bruožų nesupainiosi su jokiais kitais: plona ir siaura viršutinė lūpa, sutrumpėję akių plyšiai, papildoma odos klostė akių vidiniuose kampuose, įdubusi nosies nugarėlė, suplokštėjęs vadinamasis filtras – atstumas tarp nosies apačios ir viršutinės lūpos.

Be visų šitų 3 sutrikimų grupių, kurios būtinos diagnozuojant VAS, pasitaiko ir vidaus organų defektų. Taip yra todėl, kad 3–10 savaitę po pastojimo formuojasi gyvybiškai svarbios kūdikio organizmo sistemos: širdis, akys, ausys, dantys, išoriniai lyties organai ir kt. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia būsimo kūdikio smegenis.

„Pažeidimo laipsnis labai įvairus ir jis neabejotinai priklauso nuo alkoholio kiekio, suvartoto nėštumo laikotarpiu. Yra ne tik protinė negalia, bet ir elgesio, emocijų, adaptacijos sutrikimų. Toks vaikas negeba koordinuoti savo veiklos, susikaupti ir panašiai. Auganti šis elgesys kiek koreguojasi, bet problemų vis tiek išlieka“, – pastebi genetikas. Todėl, pasak jo, saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra – tik nulis alkoholio nėštumo metu reiškia ir nulį VASS rizikos.

Mamos kviečiamos „nevaskinti“

Valstybiniam visuomenės sveikatos stiprinimo fondui prie Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbus kvietimą padėti spręsti alkoholio vartojimo tarp nėščiųjų problemą, į pagalbą suskubę visuomenininkai nusprendė, kad su jaunimu reikia kalbėti jo kalba.

Taip socialinės akcijos už blaivią motinystę pavadinime atsirado populiaraus pirštų žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo, čia reiškiantis vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus. Socialiniuose tinkluose jis plinta su grotažyme #neVASSkink ir primena, kad vaskinimo žaidimo baigtis – atsitiktinė, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Taip ir su alkoholio vartojimu per nėštumą – kuo baigsis viena kita taurė ar taurelė, nuspėti neįmanoma, todėl verčiau nesivaržyti su nelaime ir nežaisti iš kūdikio sveikatos.

Dar vienas priminimas apie atsakomybę už būsimo žmogaus sveikatą – vienkartinis, itin jautrus nėštumo testas. Jau pačią pirmąją dieną po to, kai susilaiko mėnesinės, jis gali patvirtinti arba paneigti nėštumą. Jį socialinės akcijos organizatoriai dalija kartu su populiariai parašyta knygele apie VASS visoms poroms, besirengiančioms Santuokos sakramentui arkivyskupijų šeimos centruose, taip pat moterims, gulinčioms akušerijos-ginekologijos skyriuose ir gimdymo namuose.

Tuo atveju, jei nėštumo testas patvirtina įtarimus, jog moteris galėjo pastoti kaip tik tomis dienomis, kai vartojo alkoholio, #neVASSkink ekspertas prof. A. Utkus ragina nepasiduoti panikai. Skubėti nutraukti tokiomis aplinkybėmis prasidėjusio nėštumo, anot genetiko, tikrai nereikia. Pirmiausia patariama kreiptis į šeimos gydytoją arba ginekologą ir aptarti padėtį. Šiuolaikiniai diagnostikos metodai leidžia labai anksti nustatyti ir įvertinti, kiek ir kokios žalos būsimam kūdikiui padarė alkoholis ir kaip sušvelninti to padarinius.

Per meną – iš saugaus atstumo

Socialinės akcijos #neVASSkink žinutei papildomos įtaigos suteikia kilnojamoji meninė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“. Tai pasakojimas apie VASS problemą vaizduose užkoduotais simboliais, spalvomis, formomis.

Parodoje eksponuojami žinomų ir pripažintų lietuvių kūrėjų – tapytojų Vytauto Tomaševičius ir Aistės Gabrielės Černiūtės, skulptoriaus Andriaus Ermino darbai. Prie lietuviškojo meno grandų jungiasi ir socialiai jautrias temas gvildenanti kaunietė fotografė Irutė Jaruševičiūtė bei padedantysis menininkas, konceptualius mikropasaulius kuriantis Nojus Marcinkevičius – Visagine gyvenančiam vaikinui tik 16-ka metų.

Pasak parodos kuratoriaus menininko V. Tomaševičiaus, kai tenka kalbėti tokia opia tema, norisi ne saldaus, tiesmukiško ar bauginančio tono, o diskusijos ir giluminio supratimo. „Menas gali ir turi kelti ne vien pasigėrėjimą. Būtent menas leidžia iš labai arti, o tuo pačiu – iš saugaus atstumo pažvelgti į tai, kas mums nepatinka, yra skausminga, nemalonu, ką stengiamės nuneigti ar ko nesuprantame. Tik tada, kai suprasime, kad VASS yra mūsų pačių žmogiškojo silpnumo lemta skaudi socialinė realybė, galėsime pradėti ieškoti sprendimų ir išeičių“, – teigia du autorine technika atliktus kūrinius specialiai šiai parodai sukūręs V. Tomaševičius.

**

Tiek mokslininkai, tiek visuomenininkai atkreipia dėmesį, kad VASS paliesti vaikai nekalti, jog turi tiek sveikatos problemų ir sunkumų integruojantis į visuomenę. Tuo pačiu tenka pripažinti skaudžią tikrovę: kol nepasikeis visos visuomenės požiūris į alkoholio vartojimą, esminių permainų tikėtis sunku. VASS nepaliestiesiems belieka mokytis su tuo gyventi ir nekartoti jau padarytų klaidų.

Balandžio mėnesį kilnojamoji paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ eksponuojama:    Balandžio 3-10 d. Pakruojo kultūros centras, Vienybės a. 1

Balandžio 10-23 d. Pasvalio ligoninė, Geležinkeliečių g. 70

Balandžio 14-30 d. Plungės rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriui pavaldžios įstaigos

Balandžio 23-30 d. Respublikinė Panevėžio ligoninė, Smėlynės g. 25.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: