KomentaraiNAUJAUSIOS ŽINIOS

Antanas Smetona užsienyje 1919 metais

1919 m. sausio mėnesį ilgesniam laikui išvykdamas į užsienį, saugumo sumetimais A. Smetona savo šeimą išsiuntė į Šveicariją. Sofijos Smetonienės (1885–1968) sesuo Jadvyga  Chodakauskaitė pasirūpino viza, ir todėl Sofija su vaikais iš Berlyno atvyko į Berną. Sofija su sūnumi Juliumi gyveno Lozanoje iki 1919 m. vėlyvo rudens. Duktė Marija mokėsi privačioje mergaičių gimnazijoje prie uršuliečių Šv.Kryžiaus vienuolyno Fribure. Taigi visus 1919 metus A. Smetonos šeima praleido atskirai. Tai buvo didelis išbandymas šeimai. A. Smetona aplankė Stokholmą, Kopenhagą ir Oslo. Daugiau laiko praleido Švedijoje. Lietuvos Tarybos pirmininkas rado progos žodžiu ir raštu aiškinti lietuvių aspiracijas skandinavams. Vienas švedų laikraštis suskubo net išleisti A. Smetonos parašytą darbą”Nepriklausoma Lietuva”. Jame rašė: “ Vis tiek, kuriuo būdu nepriklausomos Lietuvos santykiai su artimiausiais jos kaimynais susiformuotų, Lietuva neužmirš savo seno troškimo užmegzti per jūras artimesnius ryšius ir dvasios ir medžiagos srityje, su Skandinavijos šalimis. Tai noras visos lietuvių tautos. Ar tai galima bus įvykdyti parodys ateitis”. 1919 m. pradžioje po Skandinaviją išvykęs “tarti keletą žodžių apie Lietuvą”, Lietuvos Tarybos pirmininkas A. Smetona sugrįžo transportu, nederančiu jo pareigoms: “ kitą rytą vėl susėdome su kareiviais į vagoną – aš ant lentynos po langu, o mano bendrakeleivis, Tarybos pirmininkas- ne ką geriau. Paradas Kauno geležinkelio stotyje – tuo netikėčiausias. Taigi ir vaišės…”Mus kviečia prie stalo, lūžtančio nuo visokiausių skanėstų, puošto užsieniniais likeriais ir degtine”. Prabanga nekomentuojama, bet, šaip ar taip,  kontrastas aplink viešpataujančiam skurdui. Svečias nebuvėlis apgyvendintas viešbutyje, kuriame vienuoliktą valandą gęsta elektra ( Jėgainė naktį nedirba, kad pailsėtų mašinos”). Varganas kambarys: “lova su lentiniu dugnu, su sutrūkinėjusia kokline krosnimi”. Taip A. Smetonos kelionės į Lietuvą įspūdžius aprašė Jurgis Savickis, būsimasis rašytojas ir diplomatas knygoje “Kelionė per Lietuvą”(1919).

A.Smetoną, 1919 m. balandžio 4 d. išrinkus Lietuvos Prezidentu, žmona Sofija negalėjo išvysti šios iškilmingos akimirkos. Gyvendama Šveicarijoje Sofija beveik nejuto pakitusio savo statuso. Iš pradžių ji net neprisipažino esanti Lietuvos Prezidento žmona. Sofijai buvo nesmagu prisipažinti, kad išvykusi su paprastais drabužiais ir nedidele pinigų suma atrodė lyg neturtinga namų šeimininkė…

Gyvenimas Šveicarijoje buvo brangus. Laimei, kad šalia buvo sesuo Jadvyga. Gyvendama Šveicarijoje S. Smetonienė ir jos sesuo Jadvyga galėjo patirti, jog naujoji Lietuvos Respublika kuriama demokratiniais pagrindais. 1919 m. birželio mėn., J. Chodakauskaitę paskyrus Lietuvos propagandos ir spaudos biuro vedėja Paryžiaus Taikos konferencijoje, vadovavimą Informaciniam biurui Berne perėmė Sofija Smetonienė.

1919 m. lapkričio mėn. Sofija su sūnumi Juliumi parvyko į Lietuvą. Taigi S. Smetonienė pamažu įsitraukė į politinį Lietuvos gyvenimą. Ji drąsiai patarinėjo vyrui, Lietuvos Prezidentui, įvairiais politikos klausimais.

 

Parengė istorikas Juozas Brazauskas

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button