Pixabay nuotr.

Anykščių menų centras kviečia keliauti valdovų keliais

Birželio pirmą dieną Anykščių menų centras baigė vykdyti projektą “Karaliaus Stepono Batoro kelias: Vilnius – Pasvalys”. Projekto tikslas – aktualizuoti istorinę atmintį ir naujai pažvelgti į karaliaus Stepono Batoro kelionę iš Vilniaus į Rygą, vykusią prieš 440 metų.

Steponas Batoras (1533 m. – 1586 m.) – išskirtinių nuopelnų valdovas, kuriam šlovę atnešė laimėtas Livonijos karas ir 1582 metų sausį Zapolėje pasirašyta taikos sutartis su Maskvos didžiosios kunigaikštystės caru Ivanu IV. Po pergalės, 1582 metų kovo mėnesį, valdovas iš Vilniaus išvyksta į Rygą sutvarkyti Livonijos teritorijos reikalų, kuri pasibaigus karui atiteko Abiejų tautų Respublikai.

Detaliau apie šią kelionę sužinome iš kunigaikščio Jano Piotrowskio laiško rašyto iš Rygos 1582 metų kovo 18 dieną Karūnos dižiajam maršalkai Andžėjui Opalinskiui. Laiške nurodomas ir Stepono Batoro bei išskirtinės jo svitos kelionės maršrutas. Kovo 2 dieną valdovas išvyksta iš Vilniaus, jo kelyje: Ržeš, Giedraičiai, Balninkai, Anykščiai, Kupiškis, Pasvalys, Saločiai, Bauska, Jakimoža, Dalen, Musa, ir galiausiai, kovo 12 dieną, atvyksta į Rygą. Čia karalius sutinkamas kaip nugalėtojas, jam iškilmingai atverti miesto vartai, įteikti miesto raktai, dovanojamos dovanos bei surengta didžiulė šventė, skirta pagerbti jo atvykimą.

Yra žinoma, kad būtent šios kelionės metu, kovo 5 dieną valdovas lankėsi ir Anykščiuose. Seniūnijos būstinėje karalių priėmė kašteljonas, Anykščių seniūnas Janas Hlebovičius.

Siekiant aktualizuoti karališkąją atmintį Anykščių menų centras kartu su partneriais parengė turistinį maršrutą nuo Vilniaus iki Latvijos. Į šį maršrutą, besidriekiantį per kelis rajonus, įtraukti tiek senosios, tiek naujųjų laikų istorijos objektai – piliakalniai ir dvarai: Gulbinų piliakalnis, Raudondvario dvaras, Liubavo dvaras, Giedraičiai, Piliakiemio piliakalnis, Martyniškių dvaras, Balninkai, Vališkių piliakalnis, Baltadvario dvaras, Alantos dvaras, Burbiškio dvaras, Anykščių dvarvietė, Šeimyniškėlių piliakalnis, Palatavio piliakalnis, Aukštupėnų piliakalnis, Kupiškio dvarvietė, Palevenės dvaras, Šimonių piliakalnis, Ąžuolpamūšės piliakalnis, Vytartų dvaras, Paiešmenių dvaras.

Maršruto sumanytojai kviečia ne tik keliauti, bet ir pasidalinti įamžintomis kelionės akimirkomis pridedant grotažymę #valdovukeliai. Detalesnį maršruto žemėlapį galima rasti internetiniame puslapyje www.valdovukeliai.lt

Projekto organizatorius: Anykščių menų centras

Projekto partneriai: Kupiškio etnografijos muziejus, Molėtų krašto muziejus, Pasvalio krašto muziejus, Kaiminystės namai

Rėmėjai: Anykščių rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba

www.amenucentras.lt


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: