Apie Panevėžyje neišlikusią Sinagogų aikštę

Ši aikštė, kur stovėjo medinė ir mūrinė sinagogos, buvo kvartale tarp Ukmergės ir Elektros gatvių. Iš Laisvės aikštės į ją vedė Sinagogos gatvė. Šiandien čia likęs tik praėjimas.

Apie Sinagogų aikštę ir čia stovėjusius namus paskutiniai duomenys sutinkami iš karo metų. Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filiale saugomame pokario metų Nacionalizuotų trobesių registracijos žurnale nurodyta, kad prie šios aikštės buvusias sinagogas nacių okupacinė valdžia 1942 metais pardavė nugriovimui. Ar būtent tuo metu sinagogos buvo nugriautos, žinių nėra.

Kiti archyve rasti duomenys liudija, kad naktį iš 1944 m. liepos 25 d. į liepos 26 d. vykusio bombardavimo metu kvartalas tarp Ukmergės ir Elektros gatvių buvo smarkai sugriautas. Rasta ir nuo bombardavimo nukentėjusio kvartalo schema bei yra pridėtos nuotraukos. Vienoje jų gerai matyti, kad iš Sinagogų aikštės ir prie jos stovėjusių namų buvo likę tik griuvėsiai. Šis kvartalas nuo seno buvo tankiai apgyvendintas žydų.

Nuo bombardavimo nukentėjusi teritorija po karo buvo išvalyta. Palikti tik likę sveiki namai. 1956 metais parengta sugriauto kvartalo užstatymo schema, kur numatyta 3 aukštų mūrinių namų statyba. Šiame kvartale prie Elektros gatvės Panevėžio miesto vykdomojo komiteto sudaryta komisija 1959 metais parinko sklypą naujų teatro rūmų statybai.

Sklypo parinkimo akto nepasirašė tik Sanitarinės epideminės stoties vyriausioji gydytoja Selezniova. Ji pateikė atskirą nuomonę, kad nesutinkanti su šioje vietoje įrengto skvero likvidavimu. Nauji teatro rūmai čia buvo pastatyti 1967 metais. Panagrinėjus kvartalo dabartinių ir buvusių pastatų išdėstymo planus, nesunku nustatyti, kad Sinagogų aikštė buvo ten, kur šiandien iš Ukmergės gatvės yra įvažiavimas į teatro ūkinį kiemą.

Leonas Kaziukonis, Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vedėjas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply