Apie šilumos kainas

Viena aktualiausių temų šiuo metu – galimas šilumos kainų augimas. Apie tokių kalbų pagrįstumą kalbame su Panevėžio miesto meru RYČIU MYKOLU RAČKAUSKU.

Kodėl kilo diskusijos apie galimą šilumos kainų augimą?

Jas sukėlė Vyriausybės pareiškimas dėl galimybės elektrinėms nutraukti paramą iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžeto. Dvejonių dėl šilumos kainų augimo kilo visoje šalyje. Vienoms elektrinėms tektų stabdyti veiklą, kitoms – kelti šilumos kainą.

Panevėžio termofikacinės elektrinės (TE) atveju susidarė labai keista situacija. 2008 m., kai čia buvo pastatyta moderniausia šalyje tokio tipo elektrinė, ji buvo įtraukta į Nacionalinę energetikos strategiją. Statyboms pritarė ir Vyriausybė, ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Esant tokiam aukščiausių pareigūnų ir institucijų palaikymui, natūralu, jog bendrovė, planuodama statybas, tikėjosi tokios politikos tęstinumo. Būtent dabar dėl to kyla pagrįstų dvejonių.

Ar kainos Panevėžyje gali kilti?

TE statyboms buvo naudojamos ne tik bendrovės, bet ir skolintos lėšos. Paskolą numatyta išmokėti iki 2020 m., ji yra apmokama pasinaudojant VIAP lėšomis. Praradusi šią paramą bendrovė būtų priversta didinti šilumos kainą. „Panevėžio energijos“ duomenimis, augimas galėtų siekti net 7 procentus. Beje, tai paliestų ne tik Panevėžio gyventojus. Įmonė aptarnauja Kėdainių, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Zarasų ir Panevėžio rajonus, todėl kainos kiltų ir šių regionų šilumos vartotojams.

Kokių veiksmų ėmėtės, siekdami sustabdyti kainų augimą?

Energetikos strategijos formavimas vyksta Vyriausybės lygmeniu. Tačiau šiuo atveju akivaizdu, jog kardinalūs energetikos politikos pokyčiai skaudžiausiai atsilieps būtent šilumos vartotojams. Todėl kartu su 6 rajonų merais kreipėmės į Vyriausybę ir Energetikos ministeriją, prašydami atsižvelgti į situaciją ir imtis prevencijos išvengti galimo šilumos kainų didėjimo AB „Panevėžio energija“ aptarnaujamoje zonoje.

Net ir tada, jei Vyriausybė laikysis pozicijos neberemti termofikacinių elektrinių VIAP lėšomis, galima rasti kitų finansavimo šaltinių, kad išvengtume kainų didėjimo, o bendrovė galėtų grąžinti paimtą paskolą.

Ar šiuo metu šildymo kainos neauga?

Atvirkščiai. Nuo lapkričio mėnesio šilumos kaina mažės 5,7 proc., taigi šilumos kaina už suvartotą šilumos kiekį gyventojams bus 5,94 ct/kWh. Todėl norėčiau tikėti, kad Vyriausybė ir Energetikos ministerija priims išmintingus sprendimus, kurie nevers kelti kainų ir paliks galimybę jas toliau mažinti.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: