Skulptoriaus Juozo Zikaro portretinė figūra. 2016 m. Romo Gudo nuotrauka.

Apie sovietmečiu Panevėžiui padovanotą Juozo Zikaro portretinę skulptūrą

Šiandien apie šią skulptūrą žinoma, kad ji eksponuojama Juozo Zikaro vardu pavadintoje Paįstrio gimnazijoje. Skulptūra buvo sukurta 1982 metais ir yra dailės instituto absolvento Osvaldo Neniškio diplominis darbas. Kokia proga šis meno kūrinys buvo padovanotas Panevėžiui, o vėliau atiduotas rajono mokyklai, plačiau apie tai šiame Juozo Zikaro metams skirtame straipsnyje.

1983 m. spalio 20–21 d. Panevėžyje vyko Lietuvos TSR valstybinio dailės instituto mokslo dienos. Į miestą atvykusi grupė dailės instituto profesorių ir dėstytojų susitiko su dramos teatro aktoriais, miesto dailininkais, kultūros darbuotojais, pedagogais, lankėsi įmonių kolektyvuose. Parodų rūmuose buvo atidaryta dailės instituto dėstytojų darbų paroda. Šie mokslo dienų renginiai sulaukė didžiulio panevėžiečių dėmesio. Vaikų dailės mokykloje įvyko mokslo dienų uždarymas, kurio metu dailės institutas miestui padovanojo žymaus mūsų kraštiečio Juozo Zikaro portretinę skulptūrą, sukurtą instituto absolvento Osvaldo Neniškio. Tai jo diplominis darbas, kurio vadovu buvo profesorius Juozas Kėdainis, žinomas Lietuvos skulptorius, Juozo Zikaro mokinys.

1983 metų dailės instituto mokslo dienų Panevėžyje dokumentai saugomi Lietuvos literatūros ir meno archyve. Iš jų matyti, kad dailės institutas Juozo Zikaro portretinę figūrą planavo padovanoti Juozo Balčikonio vidurinei mokyklai, kurioje skulptorius 1919–1929 metais mokytojavo. Į dovanų sąrašą ji buvo įrašyta pirmuoju numeriu ir pažymėta, kad Juozo Zikaro portretinė figūra yra dovana Panevėžio miestui. Kodėl šiai mokyklai ji nebuvo padovanota, šiandien sunku pasakyti. Juozo Balčikonio vidurinė mokykla netgi nebuvo įtraukta į dailės instituto mokslo dienų programą. Susitikimai su instituto dėstytojais vyko Panevėžio 2-oje ir 12-oje vidurinėse mokyklose. Spaudoje buvo rašyta, kad dailės instituto mokslų dienų iniciatorė ir viena iš organizatorių buvo partijos miesto komiteto sekretorė Teofilė Bitinaitė.

Negalima nepaminėti, kad, nepraėjus nei metams po dailės instituto mokslo dienų, namas Panevėžyje, kuriame gyveno ir kūrė Juozas Zikaras, buvo nugriautas. Jo vietoje Panevėžio valdžia nusprendė pastatyti banką. Nepadėjo jokie paminklinio pastato likimu susirūpinusių asmenų protestai. Nepasipriešino bankininkų galiai net ir Kultūros ministerija, turėjusi kovoti su istorijos ir kultūros paminklų griovėjais.

Nieko nuostabaus, kad atgimimo metais iš Panevėžio „iškeliavo“ ir pati Juozo Zikaro portretinė skulptūra. Panevėžio dailės mokykla ją atidavė Panevėžio rajono Paįstrio vidurinei mokyklai, pradėjusiai rūpintis savo žymių kraštiečių atminimo išsaugojimu. Panevėžio rajono valdyba 1991 metais Paįstrio vidurinei mokyklai suteikė Juozo Zikaro vardą. Mokykloje pradėtas vykdyti sustiprintas dailės mokymas, 2014 metais jai suteiktas gimnazijos statusas. Be Juozo Zikaro portretinės skulptūros mokyklą dar puošia mokinių, mokytojų, organizuotų plenerų dalyvių paveikslai, kiti meno kūriniai.

Leonas Kaziukonis, Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vedėjas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: