Lietuvos naujienos - Sveikata - 2022-01-12

Apie stresą šiuolaikinėje kasdienybėje ir kas yra GABA

GABA – tai natūrali medžiaga, kurią gamina smegenys. Per mažas šios medžiagos lygis? Tada gali kamuoti nerimas, sutrikti miegas ir nuotaika. GABA leidžia atsipalaiduoti ir prisideda prie geros savijautos.

Skriejimas užburtame rate

Atsipalaidavimas, gera savijauta – šie dalykai svarbūs kiekvienam iš mūsų, nepriklausomai nuo amžiaus ar užimamų pareigų. Tačiau siekiant karjeros aukštumų, imantis daugybės užduočių, tai gali virsti ne kasdienybe, o sudėtinga siekiamybe.

„Reikia, kad galva veiktų nepriekaištingai!“ „Taip norėčiau atsiriboti nuo darbo ir skirti laiko sau…“ „Visur aplink labai daug streso.“ Ar jums pažįstamos tokios frazės? Deja, tai gana dažnas atvejis, kone chrestomatinis dvidešimt pirmojo amžiaus pavyzdys. Pavyzdys žmogaus, kuris verčiau padirbs iki vėlumos, nei nuvils sabo bosą. Pavyzdys žmogaus, kuriam reikia vienu metu spėti į penkias vietas. Ir pavyzdys žmogaus, kur tikriausiai suvokia skriejąs užburtame rate, tačiau kartu nujaučia, jog stabtelėti nėra kaip.

Atsigulus į lovą kamuoja mintys apie rytojaus konferenciją. Valgant pamirštama apie maistą, nes meistras pasakė, kad automobilio remontas kainuos daug. Pašliję santykiai. Darbinės problemos. Visa tai gali trukdyti normaliai pailsėti.

Rodos, stresas užima per didelę (gerokai per didelę) vietą, atlieka didesnį vaidmenį, nei norėtųsi. Mintys lekia ir lekia. O ir miegas tarsi susipykęs su su iš pažiūros jaukia patalyne… Kodėl ir kuo čia gali padėti GABA? Kas išvis tai yra?

GABA: kas tai ir kuo naudinga?

GABA – gama-aminosviesto rūgštis. Dar galite rasti tokį pavadinimą: gama-aminobutirinė rūgštis. Šios medžiagos galima įsigyti milteliais. Jeigu reikėtų trumpai apibūdinti, dosjė būtų tokia:

  • GABA randama smegenų audinyje (centrinėje nervų sistemoje)
  • GABA padeda užtikrinti gerą smegenų veiklą (yra svarbi nervų sistemos veikloje)

Nerimo problemos? Depresija? Tokiais atvejais gali būti sumažėjusi gama-aminobutirinės rūgšties gamyba. Tada dėmesys krypsta į GABA miltelius.

Paprastai tariant, GABA gali pagerinti nuotaiką. Yra tyrimų, rodančių koreliaciją tarp didesnio GABA lygio smegenyse ir mažesnio streso ar depresijos.

Tikriausiai žinote keep calm paveikslėlį. Lietuviškai ši frazė skambėtų kaip „lik ramus“. Tačiau, deja, kartais organizmas „nesutinka“ būti ramus. Iš tiesų GABA trūkumas siejamas ne vien su stresu, bet ir su skausmu, epilepsija.

Kalbama apie tai, kad GABA gali turėti teigiamos įtakos nuotaikai, atpalaiduoti nervų sistemą. Tyrėjų minimas ir dar vienas poveikis – pagalba esant ADHD sutrikimui (dėmesio koncentracijos stokai, hiperaktyvumui).

Žmonės vartoja GABA  papildą ir todėl, kad jis gali padėti pagerinti miego kokybę. Nemiga nėra malonu, neprideda energijos, o ir kantrybė senka vartantis nuo šono ant šono.

Žinoma, atrodo gana paprasta įsigyti papildą. Bet gal yra kitų būdų, kaip įsisavinti GABA? Galbūt įmanoma šios medžiagos gauti valgant tam tikrus maisto produktus? Taip. Tai būtų daržovės ir vaisiai bei arbata.

Idealus atvejis

Žiniasklaidoje, įvairiais kanalais, transliuojamos žinutės apie skubėjimą, įtampą ir t. t. Ar nemiga galėtų būti siejama su GABA trūkumu? O padidėjęs streso lygis? Ar verta vartoti papildus? Į šiuos klausimus geriausiai atsakys gydytojas, susipažinęs su konkrečia situacija.

Labai svarbu tinkamas požiūris. Papildai turi įtakos, gali padėti, tačiau, sutikite, idealiu atveju papildų apskritai neprireiktų. „Idealus atvejis“ skamba gražiai, tačiau, deja, realybėje jis retas svečias.

Vis tik džiugu, kad prireikus yra variantų ir jie – gana patogūs. GABA, kuri parduodama milteliais, – bene patogiausias variantas tiek vertinantiems efektyvius sprendimus, tiek minėtiesiems bėgikams, kurių trasa – užburtas darbų ir rūpesčių ratas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: