Apylinkių teismų teisėjų sąjungos nuotr.

Apylinkių teismų teisėjų sąjunga: teismuose kritinė situacija

Lapkričio 18 d. Apylinkių teismų teisėjų sąjunga organizavo renginį šiuo metu aktualia tema „Teismo vieta Lietuvos valdžių sistemoje šiandien“, kuris vyko Panemunės pilyje. Šalies aukščiausiųjų teismų, Nacionalinės teismų administracijos vadovai, Seimo nariai, apylinkių teismų teisėjai diskutavo apie tai, ar teismas šiandien užima Konstitucijos 5 straipsnyje jam numatytą valstybės valdžios vietą, ar jis yra de facto nepriklausomas nuo kitų valdžių?

Apylinkių teismų teisėjų sąjungos nariai aptarė šiandieninę  teismų padėtį. Teismo, kaip savarankiškos teisminės valdžios statusas yra įtvirtintas Konstitucijoje, tačiau pastaruoju metu šios valdžios padėtis darosi kritiška. Teismai negauna jų poreikius užtikrinančio finansavimo, atlyginimai teisėjams neatstatyti į 2008 m. lygį, nuolat neužpildomi teisėjų etatai, pastoviai trūksta ir teisėjo padėjėjų, teismo posėdžių sekretorių, raštinės darbuotojų. Teismų sistema dėl mažų atlyginimų, didelio darbo krūvio nebesulaukia pretendentų į teismui svarbias pareigybes – teisėjų padėjėjų, teismo posėdžių sekretorių. Didžiuosiuose miestuose ši problema yra itin opi. Tapti teisėjais taip pat mažėja norinčiųjų, o pastaruoju metu ir patys teisėjai palieka pareigas savo noru dėl didelio darbo krūvio, personalo trūkumo, nekonkurencingo atlyginimo. Dažnai teismus palikę teisėjai papildo advokatų ar kitų teisininkų specialybių gretas.  Kandidatų į laisvas teisėjų vietas šiuo metu yra mažiau nei laisvų teisėjų etatų, o situacija didžiuosiuose miestuose (Vilniuje, Kaune) darosi grėsminga. Pastebėta, kad ir tie patys atrankoje dalyvaujantys kandidatai ne visuomet pripažįstami tinkamais eiti teisėjo pareigas.

Sisteminės teismų finansavimo, materialinio aprūpinimo problemos, nekonkurencingi atlyginimai neskatina žmonių rinktis darbo teisme, teisėjo profesijos, tad pralaimima konkurencinė kova pritraukiant geriausius teisininkus į teismus. Nors deklaruojama ir Konstitucijoje bei Teismų įstatyme yra įtvirtinta, kad teismai yra nepriklausomi, tačiau jų finansinio ir materialaus nepriklausomumo užtikrinimo mechanizmas nėra nustatytas bei, kaip ir bet kurios kitos biudžetinės organizacijos, priklauso nuo Seimo ir Vyriausybės malonės. Teismams skiriamas jų poreikių neužtikrinantis finansavimas, sąlygojantis lėšų trūkumą, skolas už pašto ir kitas būtinąsias išlaidas.

Apylinkių teismų teisėjų sąjungos pirmininko, Panevėžio apylinkės teismo teisėjo Igno Totilo teigimu, susitikimo dalyviai ieškojo būdų kaip spręsti šiandienines teismų problemas, pasidalijo įžvalgomis, diskutavo, kokia galėtų būti ateities teismų vizija. Buvo nutarta, kad kokybiškam teisingumo vykdymui, teismų nepriklausomumo principo įgyvendinimui reikalingas nepriklausomo, teismų poreikius atitinkančio finansinio ir materialaus aprūpinimo mechanizmo sukūrimas.

Diskusijoje kartu su Apylinkių teismų teisėjų sąjungos valdybos nariais, apylinkių teismų teisėjais dalyvavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja, Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotoja Egidija Tamošiūnienė, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas, šio teismo pirmininkas, Teisėjų tarybos narys Nerijus Meilutis, Kauno apygardos teismo teisėjas, šio teismo pirmininkas, Teisėjų tarybos narys Marius Bartninkas, Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Jatkevičius, Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus vyresnysis patarėjas Justinas Bagdžius, Seimo narys Julius Sabatauskas, Lietuvos teisėjų asociacijos pirmininkas Gediminas Sagatys. Diskusiją moderavo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Apylinkių teismų teisėjų sąjungos inf.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: