Ar delfinai yra protingesni už žmogų?

Jau šį penktadienį 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją laidoje „Pasaulis X“ – kalbantis kupranugaris, orus pranašaujanti liūtė ir išmintingieji delfinai atskleis savo kalbos įgūdžius, gebėjimą siųsti tam tikrus įspėjamuosius signalus apie gresiančią nelaimę.

„Mes turim asiliuką, kuris savo kalba labai išraiškingai reiškia emocijas ir mintis, kad, atrodo, aiškiau už jį nekalba niekas. Pamatęs pažįstamą, iš karto jį pastebi kitų žmonių minioje, pribėga ir džiaugsmingais garsais sveikinasi, laukia, kol jį paglostysi, ir judesiais išreiškia norą bendrauti“, – laidoje apie gyvūnų gebėjimą kalbėti pasakoja Lietuvos zoologijos sodo kanopinių žinduolių prižiūrėtoja Živilė Mackevičienė.

Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad gyvūnai nesikalba ir neturi jausmų, kaip žmonės. Visi gyvūnai, nuo maistinių muselių, bičių iki kupranugarių, dramblių, bendrauja vieni su kitais ir kartais atrodo, kad net protingiau už žmogų.

„Kasparui buvo kaulų retėjimas ir daug kitokių ligų, kurios buvo nepagydomos ir progresavo. Kai ateidavau į jo voljerą sušerti vaistų, jis man pakėlęs rodydavo letenytę ir gailiu riaumojimu aiškindavo, kaip jam skauda. Labai daug laiko praleisdavau su juo ir visada žinodavau, ką jis nori pasakyti. Sergantis gyvūnas žiūrėdavo į akis, bet, kas blogiausias mūsų darbe, tiesiog negalėjau palengvinti jo kančios“, – prisimena graudžią baltojo Šiaurės lokio Kasparo istoriją Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vadovė Angelė Grebliauskienė.

Plačiai išgarsėjusi delfinų terapija skatina net patį agresyviausią žmogų pasaulį suvokti per gerumą, meilę ir draugiškumą. Tai pastebi delfinų treneriai, perpratę šių itin protingų žinduolių psichologiją ir elgesį. „Jie tikrai gudrūs, kartais moka net ir žmonėmis manipuliuoti“, – juokiasi Lietuvos jūrų muziejaus biologė, delfinų trenerė Rūta Pareigytė. Pasak jos, delfinai bendrauja ne tik su žmonėmis, bet ir vieni su kitais, tai akivaizdu iš kasdieninio jų gyvenimo. „Jie yra greitai mąstantys, prie aplinkos labai greitai prisitaikantys, protingi gyvūnai, kartais net apgauna trenerį, ima ir patys sugalvoja naujų žaidimų“, – apie savo auklėtinius kalba Lietuvos jūrų muziejaus delfinų treneris Mindaugas Lukošius. Jis atskleidžia, kad delfinai bendrauja su pačių pasirinktais į terapijos seansą atėjusiais vaikais.

Apie turtingą ir nenuspėjamą gyvūnų pasaulį, jų gebėjimus, ypatingą bendrystę ir bendravimą – jau šį penktadienį 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją laidoje „Pasaulis X“.

„Pasaulis X“ – penktadieniais 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ TV.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: