Ar pervadins V. Montvilos gatvę A. R. Niemio vardu

Spalio 22 dieną rajono Savivaldybėje įvyko spaudos priešpiečiai, kurių svarbiausia tema buvo siūlymas A. R. Niemio vardu pervadinti  Biržų miesto V. Montvilos gatvę. Spaudos priešpiečiuose buvo pakviesti  dalyvauti Biržų rajono žiniasklaidos priemonių atstovai.

Susitikime dalyvavo Edita Lansbergienė, „Sėlos“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja, idėjos pervadinti V. Montvilos gatvę A. R. Niemio vardu autorė; Juozas Puplauskis, buvęs Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorius, etnomuzikos puoselėtojas; Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Aušra Butkauskienė; Jovaro seniūnaitijos seniūnaitis Admondas Lionas, Savivaldybės tarybos narė Stasė Eitavičienė.

Spaudos priešpiečiams vadovavo Astra Korsakienė, Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja. Apie didelius R. Niemio nuopelnus Biržų kraštui, A. R. Niemio bendradarbiavimą su Adolfu Sabaliausku-Žalia Rūta pristatė E. Lansbergienė.

Profesorius Augustas Robertas Niemis, kurio 150-ąsias gimimo metines minime šiais metais,  suomių ir lietuvių tautosakininkas, garsinęs Lietuvos vardą Suomijoje XX a. pradžioje. A. R. Niemis rinko lietuvių tautosaką ir leido jos rinkinius, paskelbė darbų apie suomių ir lietuvių liaudies dainų ryšius, spaudoje rašė Lietuvos istorijos ir kultūros klausimais, Suomijoje  įkūrė Suomijos-Lietuvos draugiją. Lietuvių liaudies dainas pradėjo tyrinėti 1889 metais. Dainas rinko Šiaurės Lietuvoje (Biržų, Kupiškio apylinkėse), Dzūkijoje. Tautosakos rinkimo išvykoje į šiaurės rytų Aukštaitiją užsimezgė pažintis su Nemunėlio Radviliškyje kunigavusiu Adolfu Sabaliausku, kilusiu iš šių vietų ir dar XIX šimtmečio pabaigoje pradėjusiu rinkti dainas. Aukštaitijoje buvo aptiktos unikalios, iki tol platesnio tyrėjų dėmesio nesulaukusios sutartinės, kurių Lietuvos muzikos profesionalai tuo metu nevertino kaip reikšmingo krašto muzikinio paveldo. R. A. Niemis Lietuvoje užrašė 3644 dainas. Dalį jų kartu su A. Sabaliausku-Žalia Rūta paskelbė rinkinyje „Lietuvių dainos ir giesmės šiaurrytinėje Lietuvoje“ (1912). Į fonografo velenėlius A. R. Niemis užrašė apie 500 lietuvių liaudies dainų melodijų. Užrašė lietuvių liaudies vestuvių papročių (studija „Lietuviški vestuvių papročiai“). Veikale „Lietuvių liaudies dainų tyrinėjimai“ analizavo lietuvių liaudies dainų kilmę, ryšius su latvių ir suomių liaudies dainomis.

1933 lietuviai jam Hietaniemi kapinėse Helsinkyje pastatė antkapinį paminklą.  A. R. Niemis apdovanotas Gedimino 3 laipsnio ordinu (1928).

E. Lansbergienė kalbėjo, kad idėja vieną miesto gatvę pavadinti A. R. Niemio vardu gimė „Sėlos“ muziejininkams, kurie svarstė, kaip reikėtų įamžinti A. R. Niemio nuopelnus Biržų kraštui jubiliejiniais metais. V. Montvila niekuo nėra susijęs su Biržų kraštu, jo nuopelnai lietuvių literatūrai nėra itin reikšmingi, todėl šią gatvę, kuri per Respublikos gatvę tarsi susisiekia su A. Sabaliausko gatve, būtų simboliška pavadinti A. R. Niemio vardu, šitaip pažymint dviejų krašto paveldo puoselėtojų draugystę ir jų nuopelnus Biržų krašto muzikos istorijai.

V. Montvilos gatvės gyventojas J. Puplauskas pasakojo, kad gatvės gyventojai, metų pradžioje išgirdę šį pasiūlymą, sukilo, nes jiems Niemio vardas buvo svetimas ir nežinomas. Anot J. Puplauskio, jis pats labai vertina A. R. Niemio nuopelnus Biržų kraštui ir norėtų, kad gatvė vadintųsi jo vardu, tačiau dėl visų gatvės gyventojų jis abejoja.

Gatvės gyventojų abejones išsakė seniūnaitis A. Lionas. Anot seniūnaičio, jei naują gatvės pavadinimą būtų siūlę patys gyventojai, priešpriešos nebūtų buvę. Žmonėms trūko informacijos apie A. R. Niemį, be to, mažai buvo norinčių iš tiesų sužinoti, kas yra A. R. Niemis, kokie jo nuopelnai Biržams.

S. Eitavičienė padėkojo už šį susitikimą, pritarė minčiai, kad gatvei reikėtų suteikti naują vardą, tačiau siūlė neskubinti šio dalyko.

Lapkričio 22 dieną Biržų krašto muziejuje „Sėla“ rengiama tarptautinė mokslinė konferencija, skirta A. R. Niemiui. Konferencija rengiama Seimo nario Viktoro Rinkevičiaus iniciatyva, į ją kviečiamas atvykti Suomijos ambasadorius Lietuvoje. Šia proga bus galima išgirsti ir A. R. Niemio dėka išlikusių mūsų krašto etnomuzikos kūrinių, kuriuos atliks biržiečiai šio paveldo puoselėtojai.

Tad visi biržiečiai, tuo pačiu – ir V. Montvilos gatvės gyventojai, galės daug sužinoti apie A. R. Niemį ir pasvarstyti, ar nori, kad ši ar kita Biržų miesto gatvė būtų pavadinta jo vardu.

Biržų rajono savivaldybės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: