natūralios medicinos pradininkė Lietuvoje daktarė Jelena Tulčina (Asm. archyvo nuotr.).

Ar žarnynas gali išgelbėti gerklę? Kaip apsisaugoti nuo skausmingos operacijos

Kiek tėvų yra girdėję ir savo vaikų, kad jiems skauda gerklę, sunku ryti? Arba vaikams sunku kvėpuoti, jie knarkia, neišsimiega, nuolat sloguoja. Tikriausiai daug. Tada mamos blaškosi, perka vaistų nuo gerklės skausmo, lašina medikamentus į nosį. Kai nebepadeda – kreipiasi į gydytoją, kuris nustato diagnozę – tonzilitas arba išvešėję adenoidai. Dažnai – ir viena, ir kita. Kai liga įsibėgėjusi – skiriamas antibiotikų kursas. Po kurio laiko viskas kartojasi. Nustatomas lėtinis tonzilitas, rekomenduojama chirurginė operacija. Ir tėvams, ir vaikui – stresas. Ligoninė, skausmas, kraujas, reabilitacija, kai negali nieko valgyti, o ir gerti skauda. Bet juk reikia – kad nebūtų rimtesnių komplikacijų.

Bet ar tikrai reikia? Čia gydytojų nuomonės dažnai išsiskiria. Per daugiau nei trisdešimt metų daugybę tokių jaunųjų pacientų mačiusi natūralios medicinos pradininkė Lietuvoje daktarė Jelena Tulčina teigia, kad absoliučia dauguma atvejų operacijos galima ir reikia išvengti.

Dusinanti gleivių barzda

Adenoidai – tai ryklės tonzilių, esančių nosiaryklėje, išvašos. Jie užkemša nosies užpakalinės ertmės angas ir trukdo kvėpuoti pro nosį. Dėl to nosies gleivinėje susitvenkia kraujo ir limfos, kyla uždegimas.

„Daug kas mąsto, kad priežastis glūdi toje vietoje. Tačiau reikia suprasti, kad adenoidai yra limfoidinis audinys, toks pats kaip žarnyne. Ir šie audiniai labai susiję. Kai atsiranda uždegiminiai procesai žarnyne dėl netinkamo imuninei sistemai maisto, žarnyne atsiranda daug gleivių. Jos keliauja aukštyn, ir limfoidinis žiedas, kuris yra prie nosies, užauga. Reikia suvokti, kad adenoidai nėra organas, tai – tarsi stalaktitai ir stalagmitai oloje. Kaip jie užtveria praėjimą oloje, taip adenoidai blokuoja takus kvėpavimui. Tada gydytojai rekomenduoja juos šalinti chirurginiu būdu“, – sako J. Tulčina.

Per tuos dešimtmečius, kurių metu padėjo tūkstančiams pacientų, gydytoja prisimena ir atvejų, kai aštuonerių metų vaikui adenoidai buvo šalinami tris kartus.

„Ir vaikams, ir tėvams tokios operacijos yra didžiulis stresas. O jų metu pašalinami padariniai, tačiau ne negalavimo priežastis. Ji dažniausiai glūdi žarnyne, užterštame dėl imuninei sistemai netinkamų maisto produktų vartojimo. Dažniausiai – dėl blogosios trejybės – saldumynų, pieno produktų ir miltų patiekalų“, – teigia sveikos mitybos specialistė.

Ji prisimena, kad to aštuonerių metų berniuko, kuris dabar Lietuvoje yra žinomas žmogus, sveikata susitvarkė, kai iš raciono buvo pašalinti imunitetą griaunantys maisto produktai.

Apsauginis gerklės filtras

Kitas dažniausiai vaikus puolantis negalavimas yra tonzilitas. Medicinos žinynuose sakoma, kad tonzilės veikia tarsi savotiški filtrai, sulaikantys ir pašalinantys mikroorganzimus, patekusius pro nosį ir burną. Taip organizmas apsaugomas nuo infekcijos. Kartais mikroorganizmai įveikia tonzilių filtrą, sukelia jų uždegimą – tonzilitą. Tonzilitą sukelia bakterijos arba virusai. O bakterijos ir virusai linkę tarpti ten, kur yra glaudus žmonių kontaktas, pavyzdžiui mokyklose ar vaikų darželiuose.

Savo ruožtu J. Tulčina į šį negalavimą žvelgia kiek kitokiu kampu.

„Visi medikai žino, kad tonzilės yra imuninės sistemos organas. Jis mums duotas tam, kad sustabdytų infekciją, kuri ateina iš žarnyno, kad ji neitų į bronchus. Kai žarnynas užsiteršia, atsiranda daug gleivių, limfos cirkuliacija sutrinka, atsiranda jos sąstovis tonzilėse. Kadangi burnoje labai daug bakterijų, o limfos cirkuliacija sutrikusi, jos pradeda greitai daugintis, nusėda ant tonzilių, atsiranda pūliai. Jie neatsiranda iš išorės, atsiranda dėl stagnuojančios limfos žarnyne, kuriame yra apie 600 limfmazgių. O jei jie užteršti…“, – sako J. Tulčina.

Pasak jos, gydant negalavimą dažnai vėl skiriami antibiotikai, užmušantys mikroflorą žarnyne. Kol suveikia probiotikai, kurie skiriami po to, reikia laiko.

„Tačiau, pasikartosiu, priežastis nepašalinama. Kurį laiką, kol nėra blogų bakterijų, organizmas atlaikys, o po to – vėl iš naujo. Tai kartosis, kol gydytojas pagaliau pasakys – žinote, reikia šalinti tonziles. Nes pūlinga angina gali paveikti ir širdies raumenį, ir inkstus. Ir paklusnūs tėvai eis vykdyti tą egzekuciją. Šalinant tonziles bus daug kraujo, daug įtampos, kad ir kaip ten užšaldytų. Ir nebelieka imuninės sistemos organo“, – aiškina gydytoja.

Tada, anot jos, kadangi priežastis nepašalinta, su laiku atsiras bronchitas, obstrukcinis bronchitas – iki bronchinės astmos.

„Ir vėl gydymas toks pats. Antibiotikai nustos veikti, skirs hormoninius steroidinius preparatus. Vaikas arba vėliau jau suaugęs žmogus pasmerktas vartoti juos visą gyvenimą“, – sako J. Tulčina.

Kaip nugalėti negalavimą?

Organizmo imuninei sistemai reikia laiko, kad susidorotų su liga. Pakeitus mitybą, pasak J. Tulčinos, imuninė sistema apkraunama mažiau, tad ir su infekcija gali susitvarkyti lengviau ir greičiau. Tačiau ką daryti, jei tonzilitas arba adenoidai kankina jau dabar. Juk tai – ir skausmas, ir nepatogumas.

„Jei kartojasi tokie dalykai, reikia veikti kuo greičiau. Jei jau reikia antibiotikų – duokite juos. Tačiau pamąstykite apie tai, ką sakau. Nes vėliau bus blogiau. Suvokite, kad mūsų organizme nėra nė vieno organo, kuris būtų nereikalingas – ar tai tonzilės, ar apendiksas. Koks tai rudimentas? Tai – daviklis, kad žarnynas užterštas, jis tarsi sargybinis, kuris mus saugo“, – sako gydytoja.

Pasak jos, natūralu, kad mamoms rūpi, kai jų vaikams skauda gerklę. Tačiau jos turi atkreipti dėmesį į tai, ką vaikas valgo.

„Reikia veikti dviem keliais. Pirmasis – sutvarkyti mitybą, eliminuoti maisto produktus, kurie netinka imuninei sistemai. Antras – skalauti gerklę. Su soda, su druska, su medetkomis – kas dvi valandas, kas valandą. Nes priešas jau yra pakilęs į tonziles, tačiau galima jas išvalyti skalaujant gerklę. Jei nėra žaizdų, galima skalauti druska, nes ji ištraukia pūlius. Galima skalauti ir soda, kuri naikina grybelius, besidauginančius sutrikus limfos cirkuliacijai. Baltas liežuvis – aiškus požymis, kad yra grybelis. Kol grybelis liausis gamintis viduje, galime naikinti jo apnašas išorėje. Tačiau drauge privalome šalinti priežastis – netinkamą imunitetui maistą“, – aiškina J. Tulčina.

Ji atkreipia dėmesį į tai, kad netinkamas maistas veikia žarnyną ir visą imuninę sistemą geometrine progresija. Vienas dalykas, kad organizme kaupiasi toksinai, nuodijantys kraują, išnešiojantį toksinus per visą mūsų kūną. Kitas dalykas – kad leukocitams kovojant su infekcija, stagnuojant limfai ir žarnyne kaupiantis gleivėms, žarnyno temperatūra mažėja. O sumažėjus temperatūrai, slopsta fermentų funkcijos, virškinimas blogėja, blogiau įsisavinamos gyvybiškai svarbios medžiagos, tai dar labiau kerta imuninei sistemai.

„Gerai, kad medikai ima vis geriau suprasti tuos procesus. Jau nemažai gydytojų apie tai kalba – ypač kai vaikas suserga, kai organizmas neįsisavina geležies. Jie rekomenduoja atsisakyti pirmiausia pieno produktų, trikdančių geležies įsisavinimą. Tačiau dar reikia, kad netinkamos mitybos įtaką vaikų sveikatai suprastų ir vaikų darželių bei mokyklų maitinimo dietologai. Tada tikrai bus mažiau atvejų, kai vaikai „parsineša“ ligą iš ugdymo įstaigų“, – sako J. Tulčina.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: