Aštuntasis pėstininkų Kauno kunigaikščio Vaidoto pulkas

Vykstant kovoms dėl Lietuvos Nepriklausomybės, 1919 m. gegužės 12 d. karininkas Jurgis Kubilius Ukmergėje pradėjo organizuoti savanorių dalinį, kuris netrukus buvo pavadintas Ukmergės batalionu. Nuo 1919 m. liepos batalionas dalyvavo kovose su raudonąja armija Zarasų apylinkėse.

Nuo spalio14 d. batalionui vadovavo karininkas Julius Čaplikas, vėliau tapęs vidaus reikalų ministru. Gruodžio 10 d. batalionas pertvarkytas į 8-ąjį pulką, 1920 m. vasario 16 d. pulkui suteiktas Kauno kunigaikščio Vaidoto vardas. 1920 m. vasario 23 d. pulkas pasiųstas malšinti kareivių sukilimą Kaune. Vėliau pulkas dalyvavo kovose lenkų fronte. Dažnai keitė savo dislokacijos vietas. 1929 m. liepos 29 d. pulkui įteikta vėliava su įrašu „Drąsa, ištvermė ir Tėvynės meilė tevadovauja mums“.

Trumpą laiką pulkas buvo dislokuotas ir Panevėžyje. Tą istorinį laikotarpį mena ir retos fotografijos. Tuo metu pulko kapelionu buvo paskirtas vienas žinomiausių Panevėžio krašto kunigų Jonas Karbauskas. Jis pasižymėjo labai aktyvia visuomenine veikla ir buvo vienas iš lietuviško verslo organizatorių Panevėžio mieste: 1922 m. kartu su K. Motieka įkūrė lietuvių ekonominę draugiją „Birža“. Ši draugija ypač skatino lietuvišką verslą.

Kauno kunigaikščio Vaidoto aštuntasis pėstininkų pulkas buvo dislokuotas Panevėžyje iki 1922 m. Jau tuo metu jis turėjo savo orkestrą. Iš Panevėžio pulkas buvo perdislokuotas į Šiaulių kraštą. Tą neilgą istorinį laikotarpį mena išlikusios unikalios fotografijos iš Panevėžio krašto istorijos.

Fotografijose:
Nr.1 Aštuntasis pėstininkų Kauno kunigaikščio Vaidoto pulkas Panevėžyje. 1921m.
Nr.2 Aštuntojo pėstininkų Kauno kunigaikščio Vaidoto pulko orkestras.
Nuotraukos iš privačios kolekcijos

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: