L. Kovalevskienės nuotr.

Atlikti Palūšės bažnyčios interjero tyrimai

Palūšės šv. Juozapo bažnyčia yra viena seniausių išlikusių medinių bažnyčioje Lietuvoje. Joje restauratorių rasta sienų ir lubų tapyba – vertingas XVIII a. vėlyvojo baroko bažnytinio meno pavyzdys. Kadangi bažnyčia nebuvo perstatyta, sienojai išlikę autentiški, todėl sienų dekoras ir tapyba yra išlikę ant visų bažnyčios sienų ir tai yra visiškai unikalu Lietuvos medinių bažnyčių kontekste.

2022 m. liepos 12-21 d. buvo atlikti Palūšės šv. Juozapo bažnyčios interjero polichromijos tyrimai.  Juos vykdė UAB Opus optimum restauratorės Indrė Valkiūnienė, Jana Grinevičiūtė Pčalinienė, Julija Musteikytė, Vakarė Gilytė, Miglė Reliūgaitė, Giedrė Savickaitė, architektė Indrė Dubovskytė, IR ir UV fiksaciją atliko Aidonas Valkiūnas. Mechaniniu būdu (skalpeliais) buvo padaryti 223 polichromijos zondai, aptikta nuo 4 iki 5 dažymo sluoksnių, paimtas 21 mėginys cheminiams technologiniams tyrimams.

Restauratorių pateikiamoje ataskaitoje pažymima, kad bažnyčioje rasta vėlyvojo baroko aliejinė sienų tapyba atlikta tapant tiesiai ant rąstų. Tapyba uždažyta 3-4 sluoksniais aliejinių dažų. Lubos ir iliuzinis altorius buvo nutapyti iki 1766 m., sienų tapyba – iki 1784 m. Altoriuje nutapytos dorėninio stiliaus kolonos su šv. Petro ir šv. Pauliaus figūromis. Bažnyčios navos ir presbiterijos dekoruotos tapyto marmuro vertikaliomis juostomis puoštomis rokailėmis. Šalia langų nutapyta 13 apaštalų figūrų. Po langais – figūrinės scenos, ant sienų žemiau langų išdėstyta 12 koncekracijos kryžių. Pietinėje sienoje buvo rastas tapytas altorėlis, ant triumfo arkos sienelės – figūrinės kompozicijos tamsiame fone. Kitos bažnyčios patalpos dažytos gilios žalios ir žaliai mėlyna spalvomis ir jų atspalviais.

Tyrimų išvadose teigiama, kad būtina išsaugoti, atidengti, bei restauruoti visą sienų tapybą kartu su dekoruotais piliastrais ir tapybos fonais. Puošnus tapybos marmuro imitacijos, rokailių ir figūrinių kompozicijų pilnas dekoras yra visiškai unikalus ir negali būti atkartotas. Rekomenduojama atidengti ir restauruoti lubų tapybą, pašalinti XIX a. lubų pakalimą bei konservuoti ir paruošti ekspozicijai išlikusias tapyto iliuzinio altoriaus lentas.

Ignalinos rajono savivaldybė kartu su Ignalinos parapijos klebonu Vidu Smagurausku ieškos finansavimo galimybių bažnyčios interjero restauravimo darbams atlikti ir šį lankomą bei kraštą garsinantį objektą pristatyti parodant visas senąsias vertybes.

Daugiau apie Palūšės bažnyčią, jos istoriją ir vertingą paveldą bus pasakojama  Ignalinos televizijos laidoje ,,Atspindžiai“  rugsėjo 17 d. 14.30 val.

Parengė Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: