Atmintis pasvaliečių širdyse

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacijų režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pakvietė lietuvių tautą Sausio 13 – ąją minėti visuotine pilietine iniciatyva ,,Atmintijus gyva, nes liudija‘‘

Pilietine iniciatyva ,,Atmintis gyva, nes liudija‘‘ prisimename 1991 metų sausį, kuomet vienybės ir laisvės siekio vedami Lietuvos tauta pasiekė svarbią istorinę pergalę. Lietuva atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtos valstybės nepriklausomybę.

2020 m. pilietinė iniciatyva ,, Atmintis gyva, nes liudija‘‘ Lietuvoje vyko jau tryliktą kartą. Minėjimas įgavo ypatingą prasmę ir reikšmę dabartinėje geopolitinėje situacijoje. Prieš 29 metus vieninga ir laisvės trokštanti tauta tomis dienomis apgynė Lietuvos nepriklausomybę ir pasipriešino agresoriui. Laisvės gynėjų dienos minėjimas buvo puiki proga parodyti ne tik sau, bet ir visam pasauliui, kad ir šiandien esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą laisvę. Šių metų pilietinę iniciatyvą globojo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.  Vieta: švietimo įstaigos, institucijos, organizacijos, Lietuvos gyventojų namai. Nuo 2010 metų iniciatyvą ,, Atmintis gyva, nes liudija‘‘ aktyviai palaiko ne tik Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklos, bet ir Lietuvos Respublikos ambasados užsienyje, valstybės institucijos: Lietuvos Respublikos Seimas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos Prezidentūra, Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, muziejai, bibliotekos, ligoninės, policijos komisariatai, pasienio užkardos ir daug kitų įstaigų bei organizacijų.

Laisvės gynėjų dienos atmintis Pasvalyje

Pasvalio Gyvojo Rožinio maldininkai ir Pasvalio Katalikių Moterų Draugijos narės kartu su parapijiečiais bei rajono valdžia prisimindami Laisvės Gynėjų dienos įvykius, jau sausio 12 –ąją vakare rinkosi  Rožinio maldai bei dalyvauti  Šv. Mišiose , kurias aukojo Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo vikaras kun. Ernestas Želvys. Rožinio malda ir Šv. Mišiose melstasi už Lietuvos Laisvės gynėjus . Kun. Ernestas savo homilijoje daug dėmesio skyrė Kristaus Krikšto iškilmei, Lietuvos  didžiųjų filosofų mintims apie valstybingumą ir  patriotizmą bei laisvės sampratai.

 Kunigas Ernesta baigdamas savo homiliją kvietė malda prisiminti  1991m.Sausio  – 13 –osios  keturiolika  tą dieną žuvusių Laisvės gynėjų atmintį bei giliu tikėjimu saugoti Lietuvos Nepriklausomybę.

Po Šv. Mišių Gyvojo Rožinio maldininkai ir Pasvalio Katalikės moterys kartu su pasvaliečiais Vytauto Didžiojo aikštėje prie Atminimo laužo netoli Pasvalio Kultūros centro dalyvavo miesto šventėje , kuri buvo skirta Sausio 13 –ąjai.   Renginys prasidėjo Tautine giesme. Ją vedė Pasvalio kultūros centro direktorius Robertas Lavickas. Prisiminimais apie pasvaliečių dalyvavimą šiuose  tragiškuose 1991 m. Sausio 13 – osios įvykiuose, pasidalino Pasvalio  rajono savivaldybės  meras Gintautas Gegužinskas bei Seimo narys Antanas Matulas. Skambant patriotiškai muzikai pasvaliečiai dar ilgai šnekučiavosi su liūdesio ir džiaugsmo ašaromis akyse dalinosi tarpusavyje  prisiminimais. Renginį  vedė Sigitas Paliulis.

 Sausio 13 – osios ankstų rytą uždegę atminties žvakelę languose, grupelė Pasvalio piligrimų išvyko į Šiluvą.  Pasvaliečiai su piligrimais iš visos Lietuvos Šiluvoje atlaidų iškilmės metu nusilenkė Viešpačiui ir Švč. Mergelei Marijai bei malda pagerbė žuvusių Laisvės kovotųjų atmintį,

Kiti pasvaliečiai dalyvavo  Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos renginiuose.

Doc. daktarė, Pasvalio krašto Garbės pilietė, Pasvalio Katalikių Moterų Draugijos narė Genovaitė Jusaitienė dalyvaudama šios bibliotekos renginyje ,, Okupacijų ir Laisvės kovų muziejaus fotografijų parodos ,, Atgimimo mitingai: žvilgsnis iš kitos barikadų pusės‘‘ pasidalino prisiminimais, kaip gyvendama Vilniuje su savo šeima dalyvavo šių tragiškų įvykių eigoje.

Pabaigai

Laisvė pasiekiama ne tik mūsų jėgomis. Laisvė – tai Dievo dovana, paskatinanti mus pakeisti savo gyvenimą ir daryti tai, ko jis iš mūsų prašo. Būti laisvam – tai gyventi, kurti,  mylėti ir rūpintis savo šeima, savo gimtine, savo valstybe Lietuva.

2020 m. sausio 14 d.                                                 Vlada Čirvinskienė, Pasvalys


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: