Atvirų durų dienose – nuostaba, nusiskundimai ir padėkos

Baigėsi Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) kartu su Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru vykdytas projektas „Spalis – sveikatos stiprinimo mėnuo Panevėžyje“. Šio projekto metu antradieniais Panevėžio TLK vykusiose Atvirų durų dienose „Klausk ir žinok“, skirtose miesto gyventojams, apsilankė 11 panevėžiečių. Juos domino ne tik asmeniniai klausimai, bet ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistemos esmė, paciento teisės, sveikatos priežiūros paslaugų kompensavimo mechanizmas, kai kurie dalyviai mielai apžiūrinėjo Panevėžio TLK patalpas, diskutavo su įstaigos vadovais.

„Gyventojai ligonių kasoje lankosi kasdien, juos aptarnauja Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistai, tačiau Atvirų durų dienų tikslas buvo ne tik atsakyti į asmeninius gyventojų klausimus, bet suteikti jiems platesnės informacijos apie PSD esmę, išaiškinti, kaip surenkamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas, kur nukeliauja jo lėšos, kaip atsiskaitoma su gydymo įstaigomis, kodėl yra svarbu turėti nenutrūkstamą sveikatos draudimą, laiku mokėti PSD įmokas, ką galima nemokamai gauti gydymo įstaigoje, kai esi apsidraudęs. Atrodo, kalbama apie tai daug, bet ne visus ši informacija pasiekia, nes gyventojai linkę labiau domėtis tuo, kas jiems aktualu čia ir dabar. Kitaip tariant, domisi, kai jau susiduria su problemomis“, – teigia Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas.

Dauguma Atvirų durų dienos lankytojų išėjo iš įstaigos dėkodami už vertingas žinias ir stebėdamiesi, kiek daug, pasirodo, jie nežinojo arba žinojo netiksliai.

Panevėžio TLK apsilankiusi Violeta Neverdauskė pasakojo apie puikią savo šeimos gydytoją Gėnę Karkauskienę ir slaugytoją Rimutę Kairienę, domėjosi, iš kur ateina pinigai į PSDF, taip pat nuoširdžiai sakė esanti dėkinga mūsų šalies PSD sistemai, kad gauna brangų gydymą ir turi galimybę gyventi.

Pasak panevėžietės, kai sergi sunkia liga, kai nuolat atliekami brangūs tyrimai, perpilamas kraujas, negali nesusimąstyti, kiek tai kainuoja ir tada supranti, jog dirbdama per gyvenimą tikrai nesi sumokėjusi tiek sveikatos draudimo įmokų, už kokią sumą tau skiriamas gydymas. Supranti, kad už savo gyvenimą turi būti dėkinga visiems sveikiesiems, kurie moka sveikatos draudimo įmokas, valstybei, besirūpinančiai socialiai pažeidžiamiausiais ir mokančiai už jų privalomąjį sveikatos draudimą, juolab kai tokių gyventojų Lietuvoje yra net 60 proc.

„Daugelis iš mūsų esame tiesiog nedėkingi: žmonės sugeba garsiai šaukti, kam reikia mokėti PSD, jei dabar nesigydai, bet neįsigilina, kiek daug jie gauna, kai suserga. Esu iš kai kurių girdėjusi priekaištų, kad aš, ligonis, gyvenu kitų sąskaita ir tai be galo nemalonu. Mielu noru nesinaudočiau kitų sumokėtomis įmokomis, jei tik galėčiau, bet gyvenimas viską sudėliojo kitaip“, – tokius Atvirų durų dienos lankytojos žodžius išgirdo Panevėžio TLK direktoriaus pavaduotoja Alma Čiplienė ir kiti darbuotojai.

Panevėžietės Jūratė Ambrazevičienė ir Regina Bartkevičienė labai domėjosi teisės aktais, kuriais nustatytos tyrimų, medicininės reabilitacijos skyrimo tvarkos, klausė, kaip būtų galima sužinoti, kokie įrašai yra ligos istorijoje, teiravosi, ar teisėtai gydytojai konsultantai, liepdami pacientui atvykti pas juos pakartotinai, vis prašo šeimos gydytojo siuntimų. Moterims atsakyta į klausimus, paaiškinta, kad įrašus savo ligos istorijoje galima peržiūrėti elektroniniu būdu. Panevėžio TLK direktoriaus lankytojos teiravosi, kam yra pavaldžios gydymo įstaigos, kas kontroliuoja privačių gydymo įstaigų veiklą, domėjosi, ar padidėjus ligonių kasų biudžetui tą padidėjimą pajus pacientai.

Stasė Mančinskienė, išgirdusi atsakymus į jai rūpimus klausimus, apgailestavo, kad anksčiau neužsuko į ligonių kasą ir nesužinojo tiek svarbių dalykų, bet informacija, kurią išgirdo, žadėjo būtinai pasidalinti su pažįstamais žmonėmis.

„Dabar suprantu, kaip yra svarbu laiku gauti reikiamos informacijos. Seniai norėjau ateiti į ligonių kasą, bet vis nedrįsdavau. Dabar džiaugiuosi, kad tai padariau. Turėti informacijos, reiškia, žinoti savo teises“, – sakė moteris.

Panevėžio TLK Atvirų durų dienos vyko kiekvieną spalio mėn. antradienį nuo 15 val. Be jau išvardytų dalykų, gyventojai domėjosi medicininės reabilitacijos skyrimo tvarka, įrašymu į dantų protezavimo eilę, galimybėmis pasirinkti šeimos gydytoją, sąnarių endoprotezavimo eilėmis, kataraktos operacijomis ir kt.

 

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

 

Nuotraukoje: Vienos aktyviausių atvirų durų dienų dalyvių J. Ambrazienė ir R. Bartkevičienė norėjo išsiaiškinti daugybę joms rūpimų dalykų, o taip pat pabendrauti su direktoriumi J. Narbutu.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: