Austrų menininkai apie Lietuvos laisvės kainą

Panevėžio miesto dailės galerijos antro aukšto fojė atidaryta Austrijos Zalcburgo miesto menininkų Hanės Engelhart, Pėterio Ryderio ir Reginos Ryder grafikos darbų ir fotografijų parodos „Laisvės kaina“.

Paroda veiks iki birželio 10 dienos.

Trijų Austrijos menininkų parodos „Laisvės kaina“ dėmesio centre – Lietuvos kelias į nepriklausomybę, kuris stalinizmo metais buvo paženklintas milžiniškomis tremtimis ir represijomis. Be to, parodoje eksponuojami abstraktus darbai atspindintys Baltijos kelias – kovos už laisvę kulminacija – beveik 2 milijonų žmonių grandinė, sujungusi visas tris Baltijos valstybes.

Dar šioje parodoje eksponuojami kūriniai, atspindintis ir skaudžiausią lietuvių tautos istorijos lūžio momentus – Sausio 13-osios tragedija, kai dėl nepriklausomos valstybės ateities žuvo keturiolika Laisvės gynėjų.

Hanės Engelhart, Pėterio Ryderio ir Reginos Ryder parodos darbų tema – laisvė ir nepriklausomybė. Menininkų darbai tarsi atspindi Lietuvos laisvės kainą.

P. Ryderio kūriniuose „Refleksija“ originalia menine forma traktuojama Lietuvos istorija, R. Ryder fotografijų cikle „Monumentai“ atskleidžiama sovietų okupacija, trėmimai, o H. Engelhart abstrakčiuose darbuose „Kelias į laisvę“ atsispindi Baltijos kelias.

Ši nedidelė austrų menininkų po Lietuvos galerijas keliaujanti darbų paroda skirta Lietuvos ir Zalcburgo žemės kultūrinio bendradarbiavimo 45-mečiui. Projekte, kurį globoja Prezidentas Valdas Adamkus, dalyvauja penki miestai, nuo seno bendradarbiaujantys su Austrija – Panevėžys, Vilnius, Kaunas, Telšiai ir Klaipėda.

Parodos rengėjai – Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Austrijos Respublika grupė, Panevėžio miesto dailės galerija ir Panevėžio miesto savivaldybė.

Per beveik pusę amžiaus trunkančios bičiulystės laikotarpį abiejose šalyse – Lietuvoje ir Austrijoje – vyko įvairaus žanro meniniai projektai. Jais siekiama pristatyti Austrijos ir Lietuvos meninį kontekstą.

Pernai metų vasarą Zalcburge buvo pristatyta Tarptautinių kultūros programų centro organizuota ir jau keliaujančia tapusi lietuvių iliustruotojų paroda „Iliustrariumas“ bei Vilniaus grafikos meno centro parengta ekspozicija „Kūnas. Lietuvių grafika 1980-2013“.

2014 metų rudenį Vilniaus grafikos meno centre parodyta austrų menininkų paroda „Grafikos žvilgsnis – menas iš Zalcburgo“. Kolekcija sudaryta ne vien iš grafikos, bet ir fotografijos, kaligrafijos kūrinių.

Beje, dalis šios pernykštės parodos darbų panaudoti šiųmetėje Dailės galerijoje atidarytoje parodoje „Laisvės kaina“.

Raimonda MIKUČIONYTĖ

Dailės galerijos nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *