Klaudijaus Driskiaus nuotr.
B.Matelis nelinkęs nuolaidžiauti tiems, kurie tyčia vengia skiepytis
Seimas baigė pavasario sesijos darbus. Kadencijos pradžia buvo labai įtempta dėl įvairių priežasčių: pandemijos sutramdymas, pasirengimas vakcinacijai ir skiepijimo eiga, neteisėtų migrantų antplūdis. Apie tai ir kalbamės su Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariu, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoju Bronislovu Mateliu.
-Kaip vertinate mūsų šalyje kilusią migrantų krizę? Ar viską padarėte, kad situacija būtų suvaldyta? Ir kas dar laukia ateityje?
-Net ir Briuselio politikai to nebevadina migrantų krize, kokių yra buvę Graikijoje ar Italijoje. Tai vertinama kaip kerštas Europos Sąjungai už principingą poziciją dėl įvykių Baltarusijoje ir virš jos.
Pabėgėlius į Minską gabena, apgyvendina, jais rūpinasi ir instruktuoja, ką jie turėtų kalbėti patekę į Lietuvą, su Minsko režimu susijusių valstybinių įmonių atstovai, gal net Baltarusijos pasieniečiai. Absoliuti dauguma pabėgėlių neturi asmens tapatybės dokumentų, o tai irgi liudija, kad situacija nėra įprasta.
Tokio kitos valstybės šantažo nėra patyrusi nė viena kita Europos valstybė. Pabėgėliai tapo keršto įrankiais ir mes tai vadiname tam tikra svetimos valstybės agresijos forma.
Neseniai priėmėme įstatymų pataisas. Tai liberalesni politologai mus vadina žmogaus teisių pažeidėjais, o radikalai iš dešinės sako, kad to maža, kad reikėjo elektros srovę spygliuota viela paleisti ar sodinti visus į kalėjimą. Tokia kritika iš abiejų pusių liudija, kad esame teisingame kelyje, kad radome aukso vidurį.
Mums yra ir bus svarbiausia, kad visi bėgliai, kuriems teismas neskirs prieglobsčio, būtų kuo greičiau išgabenti į savo kilmės šalį. Tą daryti padės ir ES pareigūnai. Teismas pabėgėlių prašymus turės išnagrinėti per itin trumpą laiką.
Dėl ateities nesame ramūs, visko dar gali būti. Jeigu reiks, mes pasirengę elgtis ryžtingai ir neleisime Lietuvoje kurti migrantų koridoriaus į kitas Europos Sąjungos šalis.
-Ruduo ne už kalnų. Vėl gali kilti viruso banga. Kaip Vyriausybė elgsis su tais, kurie nenori skiepytis?
-Mano kaimynystėje nuo viruso mirė du iki 40 metų sesuo ir brolis, bet kai kurių kitų kaimynų skiepytis tai nepaskatino. Aš laikausi griežtesnės linijos: jau veikiantis Galimybių pasas turėtų atverti duris į renginius, kavines, turėtų suteikti galimybę dirbti kontaktinį darbą ir karantinas jiems neturėtų būti griežtas.
Esu ir frakcijoje išsakęs tokią mintį, kad visų savižudžių niekas nėra pajėgus išgelbėti. Jeigu žmogus pats atsisako galimybės išgyventi, jeigu jis linkęs rizikuoti, lai tai ir daro. Kodėl dėl tų, kurie nesiskiepija, turėtų užsidaryti ir kęsti karantino suvaržymus atsakingai besielgiantys žmonės?
Tačiau sprendimus turės priimti Vyriausybė, pirmieji jau skelbiami – bus privalomas testavimas itin rizikingose grupėse. Manau, dar iki rudens sulauksime ir daugiau naujienų, kurios paskatins visuomenę skiepytis. Tik noriu priminti – skiepai kitą dieną po vakcinacijos dar neveikia, todėl kilus viruso bangai gelbėtis gali būti jau vėlu.
-Šis Seimas ir nauja Vyriausybė pradėjo darbą, kai Lietuvoje kiekvieną dieną buvo nustatoma beveik 3 tūkstančiai susirgimo atvejų. Nebuvo noro griebtis už galvos? Nedaug trūko, kad situacija būtų nevaldoma.
-Kai buvo fiksuojami tokie susirgimo skaičiai, iš dalies situacija jau nebuvo kontroliuojama. Kai nustatomi keli šimtai atvejų, tuomet įmanoma atsekti kas nuo ko užsikrėtė, o kai tūkstančiai…
Džiaugiuosi, kad premjerė Ingrida Šimonytė nesutriko, išlaikė lyderystę, įvedė karantino suvaržymų, tačiau tuo pačiu ir atsiprašė žmonių už nepatogumus, kuriuos jos Vyriausybė buvo priversta įvesti. Ir situacija pradėjo gerėti.
Pastebiu, kad tapusi premjere I.Šimonytė nė kiek nepasikeitė – liko tokia pat jautri, atvira, nuoširdi ir dėmesinga, o kai reikia ir ryžtinga. Tačiau ji vengia pigaus populiarumo ir nesistengia lįsti į televiziją, jeigu nėra būtina. Ji – tvirtą savo nuomonę turinti savarankiška politikė, kuriai žmogus visuomet bus svarbesnis už partijas ar populiarumo reitingus.
-Ką Jūs asmeniškai nuveikėte per tą daugiau nei pusmetį?
-Esu Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas, todėl darbo visuomet turiu iki ausų. Neseniai vadovavau darbo grupei, kuriai buvo pavesta ištirti situaciją valstybės valdomoje bendrovėje „Lietuvos žirgynas“. Daug pažeidimų, piktnaudžiavimo, įvairiausių skundų, politikų kišimosi į skiriant blogos reputacijos vadovus.
Ši bendrovė saugo lietuviškų arklių genofondą, vėliau veislinius arklius parduoda visai Europai. Vykome į arklides Zarasų ir Vilniaus rajonuose, apklausėme grupės posėdžiuose daug tarnautojų ir prieš savaitę darbo grupėje patvirtinome išvadas. Dabar jas dar turės įvertinti Antikorupcijos komisija. Norisi, kad valstybė savo turtą valdytų efektyviau, o įvairūs vertelgos nevogtų.
Dar dirbu Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete. Galiu net pasidžiaugti palyginti gerais valdančiųjų santykiais su opozicija. Nebeliko to didelio pykčio, nesibaigiančių komisijų ir to didelio priešiškumo, lydėjusio Seimo darbą praėjusioje kadencijoje. Politinė konkurencija liko, bet tik tiek.
-Ką veiksite, jeigu daugiau Seimo posėdžių iki rudens nebus?
-Vis dar priiminėju rinkėjus savo biure. Kaip taisyklė, daug skundžiasi santykiais su kaimynais, giminėmis, kiti yra susidūrę su labai rimtomis bėdomis, todėl džiaugiuosi galėdamas jiems padėti.
Dar neatsisakiau savo pomėgio kopti į kalnus, todėl planuoju vykti į Kaukazą, į Sakartvelą. Keliauti pasiskiepijus daug lengviau, todėl tai dar vienas priežastis vakcinuotis.
Arnas Kariniauskas
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!