Pixabay nuotr.

Balandžio 24-oji – Tarptautinė jaunimo solidarumo diena. DNR diena. Šuns diena. Atvelykis

Balandžio 24-oji – Tarptautinė jaunimo solidarumo diena. DNR diena. Šuns diena. Atvelykis. Geologų diena. Pasaulinė gyvybės diena. Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena. Pinhole (camera obscura) fotografijos diena.

Tarptautinė jaunimo solidarumo diena skirta atkreipti valstybės, visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į jaunimo problemas. Jaunimo, visuomeninės organizacijos siekia kovoti už jaunimo teises, jo užimtumo, socialinių problemų sprendimą, kūrybiškumo skatinimą.

DNR diena pasaulyje pradėta minėti 2003 m., praėjus 50 metų po DNR molekulės struktūros išaiškinimo ir žmogaus genomo sekos nustatymo. DNR (Deoksiribonukleorūgštis) – tai rūgštis, esanti kiekvienoje ląstelėje, daugiausia jos branduolyje. Joje yra užkoduota genetinė (paveldimumo) informacija.

Lietuvos kinologų draugijos iniciatyva nuo 2016 metų balandžio 24-ąją Lietuvoje minima Šuns diena. Ši diena skirta keisti visuomenės požiūrį į šunis, akcentuojant, kad meilė visų pirma reiškia atsakomybę. Prieš nuspręsdami auginti šunį namuose, privalome suvokti, kad tampame už jį atsakingi – privalome juo rūpintis ir neišmesti į gatvę, kai įkyrės.

Pirmasis sekmadienis po Velykų vadinamas Atvelykiu. Šią dieną šeimininkės vėl dažydavo kiaušinius, tačiau juos daužydavo per Atvelykį tik vaikai. Dar kitaip Atvelykis vadinamas vaikų Velykomis (Velykėlėmis).

Kasmet paskutinį balandžio sekmadienį švenčiama Geologų diena – profesinė geologų šventė. Geologija – žemės sandaros ir jos istorijos mokslas. Geologas tyrinėja žemės sandarą, struktūrą, jos kaitą. Šios specialybės žmonės dirba kalnakasyboje, užsiima naftos ir dujų paieška, tyrinėja požeminius ir paviršinius vandenis.

Kasmet paskutinį balandžio sekmadienį minima Gyvybės diena. Šią dieną pasiūlė švęsti Kardinolų Konsistorija Vyskupų konferencijose dar 1991 metais. Tačiau šventė išpopuliarėjo ją aktyviau paraginus švęsti popiežiui Jonui Pauliui II 1995 m. Šios dienos tikslas – paskatinti visuomenę daugiau dėmesio skirti žmogaus gyvybės prasmei ir vertei; atkreipti dėmesį į abortų ir eutanazijos problemas.

Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena kasmet švenčiama paskutinįjį balandžio sekmadienį. Šią dieną minėtina paskelbė Pasaulinė susigiminiavusių miestų federacija. Susigiminiavę miestai – tai skirtingų šalių miestai, kurie bendradarbiauja prekybos, pramonės, kultūros ir kt. srityse. Tarp miestų sudaromos susigiminiavimo sutartys.

Paskutinis balandžio sekmadienis – Pinhole fotografijos diena. Pinhole (lot. camera obscura, išvertus į lietuvių kalbą – tamsus kambarys) technika žinoma dar nuo senovinių laikų. Pirmasis apie šią techniką užsiminė kinų filosofas Mo-Ti (gyvenęs 5 amžiuje prieš Kristų). Vėliau apie tai rašė Aristotelis, Leonardas Da Vinčis bei daugelis kitų žinomų mokslininkų ir astronomų.

Camera obscura – pro mažą skylutę įsiskverbianti šviesa ant visiškai tamsios patalpos sienos projektuoja apverstą vaizdą. Taip buvo atrastas fotografavimo būdas. Šiais laikais Pinhole technika fotografai naudojasi tik dėl smalsumo, noro sukurti ypatingas meniškas nuotraukas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: