Balandžio 5-oji – Verbų sekmadienis

Paskutinis sekmadienis prieš Velykas – Verbų sekmadienis. Europos šalyse ši diena vadinama Palmių sekmadieniu. Tai Kristaus garbingo įžengimo į Jeruzalę prieš kančią prisiminimas.

Evangelijoje rašoma, kad iš didžios pagarbos Mesijui žydų minios klojo jam po kojomis palmių šakas iš šaukė: „Garbė tam, kuris ateina Viešpaties vardu!“Katalikų bažnyčios liturgijoje palmių šventinimas įvestas V amžiuje.

Visoje Europoje tikima, kad šią dieną pašventintų anksčiausiai pavasarį sprogstančių augalų šakelės žadina jomis paliestos žemės ir gyvulių vaisingumą, padeda žmogui išlaikyti sveikatą, gausina derlių, neleidžia į namus trenkti perkūnui, saugo pasėlius nuo ledų ir graužikų.

Tokio tikėjimo kupini ir lietuvių liaudies papročiai. Lietuvoje Verbų sekmadienį bažnyčioje visi būtinai turėjo laikyti po kadagio šakelę ar kitokią „verbelę“: „Jei verbos neturėsi, velnias įkiš palaikyti savo uodegą“.

„Verba plaka, ne aš plaku!“ – turbūt visų žinomas džiaugsmingas šūksnis, kai namiškiai, grįžę iš bažnyčios, kadagio šakele plakdavo namie likusius, linkėdami sveikatos ir tikėdami, kad verbos prisilietimas suteiks gyvybinių galių. Tradicija yra virtę ir verbų turgūs šventoriuose, bažnyčių prieigose.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: