AktualijosKultūros naujienosNAUJAUSIOS ŽINIOS

Baroniškių kaimą puošia dar viena medinė koplytėlė

Gegužės 7 d. vakare Baroniškių kaime, Paįstrio sen., Panevėžio r. rinkosi esami ir buvę šio kaimo gyventojai, Panevėžio žygeiviai, skulptorius Kęstutis Musteikis su broliu Vytautu ir draugu iš Vilniaus. Į seną seną liepą užaugusią Kasparo Nevulio sodybvietėje buvo įkelta medinė koplytėlė. Šiai koplytėlei Šv. M. Mariją išdrožė tautodailininkas Stanislovas Buziliauskas iš Paliukų kaimo. Pačią koplytėlę meniškais ornamentais, dekoratyviu metaliniu stogeliu ir kryžiumi papuošė baroniškietis Viktoras Mažylis kartu su broliu tautodailininku Bronislovu Mažyliu. Ši originali koplytėlė paskirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, ant jos yra datos – 1918-2018.

Istorikas, „Tarnaukite Lietuvai“ medaliu apdovanotas tautodailininkas Bronislovas Mažylis pabrėžė, jog gegužės 7-oji yra Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, perskaitė išrašą iš Vytauto Merkio knygos „Draudžiamosios lietuviškos spaudos kelias 1864-1904 m.“ (Vilnius, 1994m.):

„1896.XII.29 uriadnikas kratė Kasparo Adomo s. Nevulio Baroniškių km. gyventojo (gim. apie 1847.) ir stalčiuje rado knygelę: „Keletas raštų apie Kražių atsitikimą“ (ji buvo išleista Tilžėje).

1895m.) K. Nevulis pasisakė leidinį gavęs iš M. Lipavičiaus. (Mykolas Motiejaus s. Sipavičius) gim. apie 1869m. Krekenavoje, Panevėžio miestietis, gyvenantis Baroniškiuose).

1897.II.25 buvo kratytas ir M. Lipavičius, tačiau spaudos pas ji nerasta.

Caro 1898.I.7 paliepimu jie buvo nubausti: M. Lipavičiui 1mėn. arešto valsčiaus daboklėje ir 1 metams atiduotas viešai policijos priežiūrai pasirinktoje vietoje. K. Nevulis nubaustas 14d. arešto valsčiaus daboklėje. Abu arešto bausmę atliko Pumpėnuose nuo 1898.I.31.“

Prisiminimais apie prosenelį Kasparą. Nevulį, buvusią didelę jo sodybą pasidalino jo proanūkis Petras Nevulis, dabar gyvenantis Pnevėžyje. Apie kanauninką Juozą Tumą-Vaižgantą, kurio 150 gimimo metines šiemet švenčiame, jo rūpestį Lietuvos reikalais, spaudos atgavimu kalbėjo kraštotyrininkė Ona Striškienė. Ji pasakojimą pagyvino rodydama lankstinukus, kuriuos vėliau padovanojo skulptoriui Kęstučiui Musteikiui. Baigdama perskaitė savo eilėraštį „Garšvių knygnešių draugija“.

Apie tą pačią dieną Niurkonių kaime ant 10 metrų aukščio bokšto užkeltą Vytį kalbėjo pagrindinis šios idėjos įgyvendintojas Pumpėnų kraštiečių asociacijos „Pumpėniečių viltys“ prezidentas, 2018 m.„Tarnaukite Lietuvai“ medaliu apdovanotas Algimantas Stalilionis. Apie patį Vytį, jo sukūrimą kalbėjo skulptorius Kęstutis Musteikis.

Bendrai susirinkusieji dainavo rekrutų laikotarpio ir Knygnešių dainas. Panevėžio žygeivių klubo vadovas Dainius Balčiūnas visus pakvietė atvykti į žygeiviškas Rasas, kurios bus švenčiamos Utenos rajone.

Senojoje Mažylių sodyboje Baroniškių kaime apžiūrėjome muziejų. Geriant arbatą pasidalinta vykusių žygių prisiminimais. Skaitovas, žygeivis Juozas Braidokas įtaigiai skaitė poeto Algimanto Mikutos eiles.

Foto Algimanto Stalilionio

Ona Striškienė, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button