Besiskundžiantys padidėjusiu kraujospūdžiu vis dažniau gydomi politabletėmis: tyrimais įrodyta, kad jos sumažina infarkto riziką

Politabletės, skirtos koreguoti padidėjusį kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje, iki 40 proc. sumažina infarkto ir insulto tikimybę, atskleidė naujausi amerikiečių mokslininkų tyrimai. Mūsų šalies kardiologai teigia, kad vartojant politabletes išties veiksmingai koreguojami šie arterijas pažeidžiantys rizikos veiksniai. Tai padeda išvengti sunkių širdies bei kraujagyslių ligų, o dažnai ir pakeisti pacientų likimą.

Praėjusių metų pabaigoje paskelbtame JAV mokslininkų tyrime dalyvavo daugiau nei 5,7 tūkst. savanorių iš viso pasaulio, kuriuos tyrėjai stebėjo beveik penkerius metus. Tiriamiesiems, vartojusiems politabletes be pertraukų, širdies ligų rizika sumažėjo 40 proc., be to, jos sukėlė tik minimalius šalutinius reiškinius – nedidelį galvos svaigimą ar nukritusį kraujospūdį.

Pasak Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovės, kardiologės dr. Noros Kupstytės-Krištaponės, politabletės turi vieną didelį privalumą – jos leidžia sumažinti pacientų vartojamų tablečių kiekį ir taip užtikrinti maksimalią ligos kontrolę. Vaistų derinių ir nuoseklaus gydymo pagalba galima atitolinti komplikacijas, išvengti ligos paūmėjimų, prailginti gyvenimą, išlaikyti jo kokybę.

„Svarbu ne tik parinkti tinkamus vaistus, bet pagalvoti ir apie tai, ar pacientui patogu juos vartoti, ar jis tikrai juos vartos po mėnesio ar pusės metų. Įvairūs tyrimai rodo, jog kuo daugiau tablečių, tuo didesnė tikimybė, kad po kelių mėnesių tinkamos gydymo kontrolės nebelieka, nes pacientas nutraukia vieno ar kito vaisto vartojimą. Ne veltui Europos kardiologų draugija, Pasaulio sveikatos organizacija ir daugelis šalių savo nacionalinėse gairėse yra įtvirtinę rekomendacijas, kad arterinės hipertenzijos kontrolei reikalingas gydymas fiksuotais vaistų deriniais vienoje tabletėje“, – sako ji.

Mažiau šalutinių reiškinių

Pašnekovės teigimu, Lietuvoje vaistų deriniai klinikinėje praktikoje naudojami jau apie 5 metus ir vis populiarėja. „Asmeniškai nepamenu, kada pacientui arterinės hipertenzijos ar arterinės hipertenzijos ir dislipidemijos gydymui neskyriau politablečių. Vaistų derinius dažnai skiria tiek šeimos gydytojai, tiek kardiologai, kartais net juokaujame, kad tenka pasukti galvą, kaip suderinti politabletes tarpusavyje“, – pasakoja dr. N. Kupstytė-Krištaponė.

Kardiologės teigimu, įvairūs tyrimai rodo, kad politabletės toleruojamos geriau nei atskiri vaistai. Mažiau nepageidaujamų reiškinių jos sukelia todėl, kad deriniuose atskirų vaistų dozės yra mažesnės, jų pakanka kraujo spaudimo korekcijai, tuo tarpu skiriant vieną vaistą dažniausiai paskiriama maksimali dozė, kurios pašalinių reiškinių tikimybė yra didesnė.

Kartais pacientai išreiškia nuogąstavimus dėl to, kad politabletės gali sukelti hipotenziją (žemą kraujo spaudimą). „Tuomet su pacientu kalbamės apie ilgalaikį antihipertenzinių vaistų poveikį, reguliaraus jų vartojimo būtinybę. Sutariame, jog gydymas bus pradėtas nuo mažesnių dozių, jas palaipsniui didinant, stebint kraujospūdį ryte ir vakare, kol bus pasiekti optimalūs kraujospūdžio dydžiai.

Paprastai arterine hipertenzija sergantys žmonės linkę dažnai matuotis kraujospūdį, o vaistus vartoti atsižvelgdami į rodmenis, ir nesuvokia, kad taip yra „gadinama“ ligos kontrolė. Pritaikytos politabletės leidžia tinkamai kontroliuoti kraujo spaudimą, tad pakanka reguliariai vartoti vaistus, o ne kas kelias valandas matuoti kraujospūdį, laužyti tabletes bei vis koreguoti gydymą“, – atkreipia dėmesį Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė.

Pagalba koreguojant cholesterolio kiekį

Politabletės leidžia supaprastinti vaistų vartojimo režimą pacientams, o tai yra susiję su geresniu vaistų vartojamumu. Be to, skiriant vaistų derinius nuo pat gydymo pradžios neprarandamas laikas, kol pasiekiama arterinės hipertenzijos kontrolė, todėl sumažėja pacientų vizitų ir gydymo schemos pakeitimų.

Kaip dar vieną politablečių privalumą dr. N. Kupstytė-Krištaponė įvardija tai, kad į jų sudėtį paprastai įeina statinai – vaistai skirti cholesterolio lygiui koreguoti ir dislipidemijai gydyti. Ji sako pastebinti, kad arterinės hipertenzijos kontrolė pastaraisiais metais pagerėjo, tačiau dislipidemijos gydymo problema išlieka – nepasiekiamas tikslinis cholesterolio sumažėjimas, praktikoje vis dar retai pasitaiko derinių su statinais, būtinais cholesterolio korekcijai.

„Antihipertenzinius vaistus jau vartojantys pacientai dažnai nustemba dėl statino skyrimo vienoje tabletėje. Galima įtarti, kad šie pacientai tik teigia besigydantys dislipidemiją, o iš tiesų vartoja statiną kas keletą dienų, daro pertraukas ar savavališkai vartojimą nutraukia. Šie vaistai nepelnytai stigmatizuojami, apipinti mitais, tad apie statinų vartojimo svarbą būtina kalbėtis su pacientais, išklausyti jų nuogąstavimus ir racionaliai juos paneigti“, – sako medikė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: