Bibliotekoje susipažinome su sumi-e technika

Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai iki vasario 15 d. galėjo apžiūrėti dailininkės, tapytojos, grafikės, juvelyrės Rasos Vasilevičiūtės (Vilnius) tapybos tušu parodą „Pajautos“.

Joje pristatomi devyni darbai, atlikti japonišku sausu tušu ant plono ryžinio popieriaus. Tai – sumi-e technika, kurios pavadinimas – „tušo ir vandens tapyba“ yra kilęs iš japonų kalbos. Ši tapybos tušu technika atsirado Kinijoje, ja iš pradžių užsiimdavo tik budistai vienuoliai. XIV a. ji nukeliavo į Japoniją ir paplito kitose Rytų Azijos šalyse, tokiose kaip Korėja ir Vietnamas. R. Vasilevičiūtė šios technikos 2009–2014 m. mokėsi menininkės Dalios Dokšaitės kaligrafijos ir tapybos tušu studijoje „Tušo kelias“, dalyvavo parodose. Sumi-e – tai ne vien tapyba tušu, ji labai glaudžiai yra susijusi su filosofija bei religija. Ši netradicinė Lietuvoje technika reikalauja susikaupimo, kantrybės, o įgūdimas ateina tik ilgai praktikuojantis ir lavinant ranką.

Parodoje „Pajautos“ eksponuojamuose darbuose – trapūs grakštūs žolynai, lyg išnyrantys pavasarį iš po tirpstančio sniego. Tokie tikroviški, kad nesunkiai galima atpažinti lietuviškus augalus: šermukšnį, smilgas, viksvas, kiečius. Iš pirmo žvilgsnio darbai kupini paprastumo ir lengvumo. O kad ši technika nėra tokia paprasta, o priešingai – yra gana kaprizinga ir sudėtinga, buvo galima įsitikinti susitikime su autore. Jo metu Rasa Vasilevičiūtė lankytojus supažindino su pagrindinėmis sumi-e darbo priemonėmis, dar vadinamomis „Keturiomis brangenybėmis“, kurios išliko nepakitusios iki šių dienų. Tai teptukas, tušo plytelė, rankų darbo popierius ir indas tušui trinti. Dailininkė praktiškai pademonstravo keletą tapybos pratimų. Drąsiausieji galėjo patys išbandyti tapybą tušu, atlikdami keletą potėpių, taip pajusdami ryžinio popieriaus faktūrą ir tapybos tušu subtilumą. Vėliau lankytojų laukė sudėtingesnės užduotys: nupiešti laimės hieroglifą ir vabzdį.

Dailininkė R.Vasilevičiūtė 1995 m. baigė Telšių taikomosios dailės aukštesniąją mokyklą, o 2000 m. – grafikos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1998 m. surengė ne vieną asmeninę grafikos darbų, estampų, piešinių, eskizų ir tapybos tušu parodą Vilniuje, Kaune, Zarasuose. Panevėžiečiai dar galės susipažinti su jos  aliejinės tapybos darbų paroda, kuri pavasarį bus eksponuojama miesto savivaldybėje.

Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos abonemento vedėja Sandra Voveriūnienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: