Biržai taps išmaniu miestu

Lapkričio 29 dieną Lietuvos Respublikos Seime įvyko projekto „Išmanusis miestas VI“ pristatymo renginys. Šiais metais projekto dalyviu tapo ir Biržų rajono savivaldybė.

Projektas kasmet kuria platformą, kurioje susitinka Lietuvos savivaldybės ir geriausi architektūros, urbanistikos, inžinerijos, statybos profesionalai bei aukštosiose mokslo įstaigose besimokantys studentai. Dalyviai pateikia idėjas ir projektus, atitinkančius projekte dalyvaujančių savivaldybių poreikius bei lūkesčius. Projekte gali dalyvauti architektai, urbanistai, inžinieriai, kraštovaizdžio kūrėjai, statybų inžinieriai bei architektūros, urbanistikos, kraštovaizdžio, statybų, inžinerijos krypčių programų studentai. Vieno konkurso ciklas trunka 10 mėnesių. Šiuo metu vyksta šeštasis konkursas „Išmanusis miestas VI“. Jis prasidėjo 2019 m. rugsėjį, o nugalėtojai bus paskelbti 2020 m. birželį.

Projekto pristatyme dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, mero patarėja Janina Bagdonienė, rajono Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė ir vyriausioji specialistė Vaida Bajorūnienė.

Susitikimo pradžioje buvo perskaitytas Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas. Prezidentas pasveikino projekto kūrėjus ir dalyvius, kurie susibūrė tam, kad kurtų patrauklią ir išmanią aplinką, gerintų gyvenimo kokybę, skatintų bendruomeniškumą ir spręstų socialinės problemas.

Susitikimo dalyvius pasveikino LR Seimo narys Antanas Baura, vienas iš šio projekto globėjų.

Sveikinimo žodį tarė Tautvydas Tamulevičius, vidaus reikalų viceministras. Jis kalbėjo, kad Vidaus reikalų ministerija globoja šį projektą, nes jis kuria daug pridėtinės vertės regionuose, padeda tvarkyti viešąsias erdves, skatina pasididžiavimą savo miestu. Anot viceministro, projekto sumanymai nelieka stalčiuose, daugelis jų tampa realybe.

UAB „Vilniaus plėtra“ vyriausiasis architektas Artūras Blotnys kalbėjo apie Vilniaus įvaizdį Europos kontekste, naujus sumanymus išmaniai tvarkyti sostinę.

Savo rajonus pristatė, lūkesčius projektui pateikė Joniškio, Biržų, Utenos, Mažeikių, Klaipėdos, Šilutės, Jonavos  rajonų savivaldybių atstovai. Biržų kraštą pristatė ir pasiūlymus pateikė rajono Savivaldybės meras Vytas Jareckas. Pirmiausia buvo parodytas trumpas filmukas apie Biržus, kviečiantis aplankyti mūsų kraštą. V. Jareckas pristatė keturias idėjas, kurias Savivaldybė siūlo spręsti projekte dalyvaujantiems specialistams ir studentams.

Pirma iš jų – planuojama laisvalaikio ir pramogų zona Biržų miesto Skratiškių gatvėje. Sklypo plotas – 14,2478 ha. Sklypas šiuo metu nenaudojamas, apžėlęs savaiminiais medžiais ir krūmais. Sklype ir greta jo yra nutiesti centralizuoti miesto vandentiekio, nuotekų šalinimo bei šilumos tiekimo tinklai, ryšių bei elektros linijos. 2014 m. rengiant Biržų miesto bendrąjį planą buvo pasiūlyta šioje vietoje formuoti erdvę įvairiems miesto renginiams. Tam buvo suformuotas žemės sklypas. Šis sklypas, įrengus visą reikalingą infrastruktūrą (automobilių stovėjimo aikštelės, tribūna, estrada, žiūrovams skirta vieta, želdynų masyvai ir pan.), gali tapti puikia vieta gyventojų poilsiui bei pramoginiams renginiams organizuoti.

Antra idėja: sutvarkyti teritoriją, kuriai ketinama siekti Likėnų kurortinės teritorijos statuso. Šią teritoriją sudaro dalys Likėnų ir Kiršonių kaimų bei dalis Pabiržės miestelio. Teritorijos plotas – 123,28 ha. Dalyvaudama projekte „Išmanusis miestas VI“ Savivaldybė tikisi, kad bus pasiūlytos gyvenamosios teritorijos, kuriai ketinama siekti Likėnų kurortinės teritorijos statuso, vystymo perspektyvos.

Trečia idėja – pateikti pasiūlymus Biržų miesto centrinėje dalyje (Parodos ir Dvaro gatvėse) esančiai apleistai gamybinei teritorijai bei želdynams, esantiems abipus Agluonos upės, sutvarkyti. Apytikslis teritorijos plotas – 9,0 ha. Teritorijoje yra apleistų gamybinių pastatų, kurių dauguma priklauso AB „Pieno žvaigždės“. Teritorija yra tankiai urbanizuotoje miesto dalyje, neturi privažiavimo nuo valstybinės reikšmės kelio Biržai–Rokiškis, dalis teritorijos patenka į Biržų regioninio parko, Biržų senojo miesto vietos bei Biržų istorinės miesto dalies teritorijas. Daugelio pastatų būklė labai bloga ir jų rekonstravimo galimybės yra abejotinos. Atsižvelgdama į tai, kad teritorija yra miesto centre, ribojasi ir su vaizdinga Agluonos upės pakrante bei joje esančiais želdynais, Savivaldybė tikisi, kad bus pateikta šios teritorijos vystymo koncepcija, numatanti konversiją į gyventojų aptarnavimui ir poilsiui skirtą teritoriją, suformuojant racionalius pasiūlymus susisiekimo (transporto ir pėsčiųjų eismo) sistemai plėtoti.

Ketvirta idėja – J. Meko meno centro kūrimas. Meras V. Jareckas paaiškino, kad Savivaldybė ketina pirkti buvusį pašto pastatą ir jame įrengti minėtą centrą, į pastatą perkelti biblioteką. Pastatas dešimtmečius buvo neremontuojamas, pastaraisiais metais pradėjo trupėti fasadų dekoratyvinių elementų dalys. Tikimasi, kad rengiant šio pastato pritaikymo visuomenės poreikiams koncepciją bus pateikti ir pastatui priskirto sklypo tvarkymo sprendiniai.

Po to, kai savo idėjas ir pasiūlymus pristatė visos savivaldybės, prisistatė projekto rėmėjai, paslaugų ir gamybos įmonės.

Biržų rajono savivaldybės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: