Biržų „Artrito“ klubo narius domino reabilitacijos paslaugų teikimas

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovai šią savaitę lankėsi Biržuose ir susitiko su Biržų „Artrito“ klubo nariais. Į susitikimą susirinkusį gausų būrį šio klubo narių domino daugelis dalykų, tačiau labiausiai jiems buvo aktualu išgirsti medicininės reabilitacijos skyrimo tvarką ir informaciją apie galimybes gauti ambulatorinę reabilitaciją Likėnų sanatorijoje, taip pat išsiaiškinti, kada reikia mokėti gydymo įstaigose, kokia yra dantų ir sąnarių protezavimo, kompensuojamo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, tvarka, kas atsako už protezavimo kokybę.

Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras aiškino susirinkusiesiems, kad medicininė reabilitacija skiriama po ligoninės ar ambulatorinio gydymo. Dėl kurių susirgimų ir kokioms sąlygoms esant ji gali būti skiriama, nurodyta teisės aktuose. Tačiau ne visais atvejais, pasak E. Voro, pacientai gali gauti norimą gydymą, nes būna aplinkybių, dėl kurių yra kenksminga arba negalima taikyti reabilitacinio gydymo.

„Artrito“ nariams ėmus domėtis, kodėl po vienokių ar kitokių ligų jiems nebuvo skirta reabilitacija, E. Voras pažymėjo, kad reabilitaciją skiria gydantis gydytojas, įvertinęs gydytojo reabilitologo rekomendacijas. Pirmenybė teikiama vaikams, darbingo amžiaus pacientams, po sąnarių endoprotezavimo ar kitų operacijų. Taip pat paminėjo, kad pagal nustatytą tvarką, nedarbingiems pacientams ir pacientams, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kai yra pripažinti dideli specialieji poreikiai, numatyta pakartotinė ar palaikomoji reabilitacija.

Kadangi biržiečius domino, kokie tyrimai yra skiriami nemokamai, Kontrolės skyriaus vedėjas paaiškino apie šeimos gydytojo normai ir gydytojams specialistams (konsultantams) priskiriamus tyrimus, besidomėjusiuosius sąnarių keitimo (endoprotezavimo) operacijomis informavo, kad endoprotezavimo operaciją galima atidėti tik kartą, apsisprendus operuoti, galima pasirinkti įstaigas, kuriose klubo, kelio ar kt. sąnarių keitimo operacijų laukimo eilės yra trumpesnės. Susirinkusieji paskatinti aktyviau naudotis informacija, skelbiama Valstybinės ligonių kasos ir Panevėžio TLK interneto svetainėse.

Didelį susidomėjimą sukėlė mokamų paslaugų teikimas. Klubo „Artritas“ nariams buvo priminta, kad asmens sveikatos priežiūros paslaugos apdraustiesiems apmokamos iš PSDF biudžeto lėšų, tačiau pasirinkus brangesnę paslaugą ar vaistą, pacientai įstaigoje turi sumokėti skirtumą. Brangesnės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, vaisto ar medicinos pagalbos priemonės (MPP) pasirinkimas bei paciento supažindinimas su galimybe nemokamai gauti paslaugą, vaistą ar MPP turi būti patvirtintas paciento parašu. Susirinkusieji paskatinti, prieš atveriant pinigines, aktyviai klausti gydančių gydytojų ar įstaigos administracijos darbuotojų apie mokėjimų pagrįstumą.

„Artrito“ nariai, iš pradžių tvirtinę „Kaip nepirksi, kai liepia gydytojas“, „Iš kur mums žinoti – liepia mokėt, ir mokam“, vėliau sutiko, kad domėtis mokėjimų pagrįstumu reikia. Dalis susirinkusiųjų skundėsi, kad pasitaiko atvejų, kai Biržuose prašo mokėti kreipiantis į privatų kabinetą su šeimos gydytojo siuntimu.

Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė aiškino, į ką reikėtų atkreipti dėmesį įsirašius į dantų protezavimo eilę. Anot S. Paulauskienės, neretai senjorai nurodo ne savo, bet vaikų ar anūkų banko sąskaitas, adresus, gavę kvietimus protezuoti dantis, laiku nenueina į gydymo įstaigą ir dėl to išbraukiami iš eilės. Nepatenkintiesiems dėl protezavimo kokybės patarta kreiptis į paslaugą suteikusį gydytoją arba, jei nepavyksta išsiaiškinti su gydytoju, į Odontologų rūmų atstovą.

Tris valandas trukęs susitikimas parodė, kad „Artrito“ nariams pokalbis su ligonių kasos atstovais buvo labai naudingas – klubo nariai turėjo klausimų visomis kalbėtomis temomis, įskaitant ir privalomąjį sveikatos draudimą įvairioms asmenų grupėms, Europos sveikatos draudimo kortelės įsigijimą, elektronines paslaugas, o po susitikimo ne vienas dalyvis konsultavosi asmeniškai.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *