Biržų rajone lankėsi socialinės apsaugos ir darbo ministras

Lapkričio 15 dieną Biržų rajone lankėsi socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Su ministru atvyko jo patarėja Gaila Matulytė ir institucinės globos pertvarkos ekspertas Gytis Baltrūnas.

Pirmiausia ministras ir kiti svečiai susitiko su rajono Savivaldybės meru Vytu Jarecku. Susitikime dalyvavo Seimo narys Audrys Šimas, Savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė, Savivaldybės administracijos Biudžeto skyriaus vedėja Dalia Šarkūnienė (pavaduojanti Administracijos direktorių), Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius.

Susitikimo pradžioje L. Kukuraitis padėkojo, kad naujos kadencijos vadovai pritaria naujovėms socialinės apsaugos srityje ir jas įgyvendina. Buvo aptarta keletas svarbių dalykų: ilgalaikių bedarbių problema ir kaip reikėtų ją spręsti, socialinio būsto reikalai, kalbėta apie atlyginimus atvejo vadybininkams ir socialiniams darbuotojams. Ir šiame susitikime buvo pabrėžta, kad didžiausia socialinė problema Biržų rajone yra sutartis su šilumos tiekėju, didžiausios šalyje šilumos kainos.

Biržų rajono socialinių paslaugų centro Globos centre ministras L. Kukuraitis pirmiausia susitiko su šio centro darbuotojomis. Ministras domėjosi darbo sąlygomis, iškylančiai sunkumais. Nuo 2018 metų kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje yra įsteigti Globos centrai, kurie užtikrina galimybę globėjams (rūpintojams) ir įtėviams gauti nemokamas specialistų paslaugas, įvairiapusę kompleksinę pagalbą. Paslaugos teikiamos esamiems globėjams, kurie savo šeimose jau rūpinasi be tėvų globos likusiais vaikais, ir patiems vaikams, ir asmenims, kurie planuoja ir ketina tapti globėjais ar įtėviais. Darbuotojos pasidalino atvejo vadybininkių patirtimi, kalbėjo apie mobiliųjų komandų naudą, užsiminė apie bendravimą su probleminių šeimų tėvais, kalbėjo, kaip sprendžia konfliktines situacijas.

Globos centro salėje ministras L. Kukuraitis susitiko su rajono socialiniais darbuotojais, budinčiais globotojais ir globėjais, dienos centrų, neįgaliųjų organizacijų atstovais, Užimtumo tarnybos darbuotojais, rajono Savivaldybės tarybos Socialinio vystymo komiteto nariais. Ministras kalbėjo, kad penktadieniais lankosi šalies savivaldybėse ir pats susipažįsta su situacija, mato skirtingą patirtį savivaldybėse.

L. Kukuraitis dar kartą pabrėžė atvejo vadybininkų darbo svarbą, kalbėjo, kad šiais valstybės deleguotai funkcijai numatoma skirti daugiau lėšų.

Ministras kalbėjo apie tai, kad Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, yra itin aktuali skurdo ir nelygybės problema.  Santykinai didžiausias yra pensininkų skurdas, nepaisant to, kad pensijos pastaraisiais metais auga kaip niekada. Europos Sąjungos suvestinėse ir vaikų skurdas Lietuvoje buvo vienas iš didžiausių, bet šis rodiklis jau mažėja. L. Kukuraitis kalbėjo, kad vienas iš vaikų skurdo rodiklių yra jiems skirtų paslaugų pasiekiamumas nuo mažiausio amžiaus, užsiminė apie ikimokyklinio ugdymo svarbą (anot ministro, ne kiekviena šeima pajėgi tinkamai ugdyti savo vaiką) ir numatomas tam skirti valstybės lėšas (dabar valstybė finansuoja 0,5 ikimokyklinuko krepšelio lėšų). L. Kukuraitis kalbėjo, kad skiriami vaiko pinigai jų skurdo nemažina, o kartais jį tik didina, nes sudaro sąlygas nedirbti tėvams, kurie vaiko pinigus panaudoja savo norams.

Susitikime L. Kukuraitis užsiminė apie pilotinį projektą dėl kompleksinių priemonių mažinti ilgalaikių bedarbių  skaičių. Toks projektas bus įgyvendinamas 28 savivaldybėse, į jų skaičių pagal ilgalaikių bedarbių problemą patenka ir Biržų rajono savivaldybė.

Kalbėta apie neįgaliųjų užimtumo reikalus. L. Kukuraitis priminė: Lietuvoje neįgyvendinama Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostata, kad visi pilnamečiai neįgalieji turėtų dirbti pagal savo galimybes, kad jiems turi būti sudarytos jų galimybes atitinkančios darbo sąlygos. „Rūpindamiesi jais dienos centruose, ugdydami pilnamečius neįgalius žmones kaip vaikų darželiuose,  mes iš jų atimame galimybę dirbti ir užsidirbti, integruotis į visuomenę“, – kalbėjo ministras.

L. Kukuraitis užsiminė ir apie būtinybę reformuoti neįgalumo nustatymo sistemą, remti neįgaliųjų darbą pagal jų galimybes.

Susitikime kalbėta ir apie kitus dalykus: socialinės globos paslaugų reformą, apie skirtingą socialinių paslaugų pasiekiamumą šalies savivaldybėse ir būtinybę mažinti šiuos skirtumus, apie kuriamą instrumentą socialinėms paslaugoms atskiruose rajonuose įvertinti, apie pensijų reformą ir kitus dalykus. Ministras atsakė į susitikimo dalyvių klausimus, abejones, linkėjo nebijoti naujovių.

Biržų rajono savivaldybės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: