Botaniko portretas iš džinsų panevėžiečius kvietė sustoti ir susimąstyti

Kas yra Jurgis Ambraziejus Pabrėža? Į šį klausimą neatsakė nei vienas iš keliolikos žmonių, Žolinių dieną pakalbintų Panevėžio ūkininkų turguje.

Atrasti šią istorinę asmenybę, šviesuolį, Lietuvos botanikos tėvą, kurio gimimo 250-ąjį jubiliejų šiemet minime, praeiviams padėjo iš džinsų sukurtas tekstilinis atvirlaiškis.

Kuo J. A. Pabrėžos idėjos aktualios šiandienos žmogui? Tai suprasti ir atskleisti kitiems užsibrėžė džinsų pernaudojimo studijos įkūrėja Milda Paukštė ir Vilniaus dailės akademijoje studijuojantis menininkas Miss Ratt.

„J. A. Pabrėža savo veikloje meistriškai jungė mokslo pasiekimus, liaudies žinias, meną bei tikėjimą. Studijavęs ir botaniką, ir mediciną, ir teologiją, jis vėliau visa tai pasitelkdavo gydydamas parapijiečius. Taip pelnė jų dėkingumą ir pagarbą.

Džinsai, iš kurių kūrėme atvaizdą – puikus įrodymas, kaip per du šimtus metų sunyko tamprus žmogaus ir gamtos ryšys. Išsibalansavome.

Pavyzdžiui, tam, kad turėtume džinsų daugiau nei pajėgiame sudėvėti, beatodairiškai auginama medvilnė, nualinamas dirvožemis, užteršiamas pesticidais, eikvojami didžiuliai kiekiai vandens. Dar pridėkime neatsakingą gamybą, neatsakingą dėvėjimą ir savo veiklos rezultatais sukeltą klimato krizę“, – apgailestavo M. Paukštė, kuri savaitgalį darnios gyvensenos bei atliekų kultūros patarimais dalinosi Panevėžyje vykusioje „ECOambasadorių akademijoje“.

Panevėžio mokslo ir technologijų parke susirinkę renginio dalyviai ne tik pažino kūrybą iš antrinių žaliavų, bet ir patys išbandė tai daryti kūrybinėse dirbtuvėse.

Žolininkas ir vaistininkas Marius Lasinskas neabejoja, kad tik semdamiesi išminties iš gamtos ir praeities, galime tikėtis sveikos ir laimingos ateities. Nuolat skubandžiam, visko trokštančiam, nuo gamtos nutolusiam miesto žmogui tai nėra lengva, bet įmanoma.

„Jei būtume atidūs, daug vaistažolių pastebėtume ir mieste, bet retas jas atpažįsta. Retas ieško jose sveikatos ir stiprybės.

J. A. Pabrėža gyveno prieš 250 metų, bet kalbėjo apie tuos pačius dalykus, kurie dabar yra aktualūs. Kad mes turime būti prie žemės, o vertybėmis stiebtis į dangų. Augalas gali žmogui padėti, bet žmogus turi būti to vertas, pasiruošęs“, – sako M. Lasinskas.

Džinsinis atvirlaiškis, skirtas J. A. Pabrėžai – yra antrasis iš darbų ciklo 2021-ųjų metų istorinėms asmenybėms atminti. Pradėję nuo tekstilinio atvirlaiškio poetui Vytautui Mačerniui, o dabar atkreipę dėmesį į Lietuvos botanikos mokslo pirmtaką, kūrėjai nusiteikę imtis dar penkių objektų: skulptoriui Juozui Zikarui, karvedžiui Jonui Karoliui Chodkevičiui, kardinolui Vincentui Sladkevičiui, partizanui Juozui Lukšai – Daumantui ir mokslininkei Marijai Gimbutienei.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: