Brandžiausias Juozo Zikaro kūrinys

Minėdami Juozo Zikraro 135-ąsias gimimo metines, prisiminkime vieną brandžiausio skulptoriaus kūrinio – „Laisvės“ paminklo atsiradimą.Garsus lietuvių kultūros puoselėtojas, menotyrininkas Paulius Galaunė knygoje „Dailės ir kultūros baruose“ rašė: „Tik menininkai sugeba sintetiškai išreikšti visuomenės nuotaiką, įkūnyti ją atatinkama forma granite arba bronzoje, o mūsų miestuose ir miesteliuose pastatytieji paminklai yra tik mases- akmenų, cemento krūvos. Ir nieko jie nesako nei mūsų protui, nei širdžiai“(- kalba netaisyta- J. B.).

Vienas pirmųjų tarpukario Lietuvos dekoratyvinės paminklinės skulptūros pavyzdžių ir buvo Juozo Zikaro paminklas- Laisvė. Gyvendamas ir dirbdamas Kaune skulptorius aktyviai įsijungė į monumentaliosios skulptūros kūrimą. Nepaisant alinančio pedagoginio darbo, buities rūpesčių, Juozas Zikaras Kaune intensyviai kūrė. Dirbtuvėje skulptorius užmiršdavo visus savo rūpesčius ir pasinerdavo į kūrybos gelmes. Menininko nuomone, svarbiausia buvo daug ir atkakliai dirbti:“ Svarbu, kad jaunieji mestų tą tuščią pasididžiavimo maniją, o griebtųsi daug darbo, nes tik tokiu būdu galės pasiekti, ko trokšta. Be šių ypatybių išdidžiausi talentai gali žūti.“

Laisvės paminklu kaip tautos simboliu norėta įamžinti pirmųjų Lietuvos Nepriklausomybės 10 metų pasiekimus. Paminklas simbolizuoja Juozo Zikaro gyvenimo ir kūrybos Panevėžyje brandą. Panevėžio vyrų gimnazijoje gimė Laisvės skulptūra, sukurta Krašto apsaugos ministro užsakymu.Keletą metų ši skulptūra puošė Karo muziejų Kaune, vėliau Vokietijoje atlieta iš bronzos ir Lietuvos Nepriklausomybės 10 -mečio proga 1928 m. gegužės 15 d. iškilmingai atidengta Karo muziejaus sodelyje.

Skulptoriui pozavo jo žmona Anelė ir mergaičių rankų darbų mokytoja, Zikarų sūnaus Teisučio krikšto mama Elena Jasinskaitė. Tai paaiškėjo iššifravus 1944 m. J. Zikaro į plokštelę įrašytus atsiminimus apie skulptūros kūrimą Panevėžyje.1923 m. Stasio Variakojo- gimnazijos absolvento daryti fotonegatyvai liudija, kad buvo du Laisvės paminklo variantai. Mokytojo Venanto Morkūno prisiminimuose pažymima, kad autorius privalėjo apvilkti mergaitės skulptūrą kad ir ploniausiais rūbais ir dėl to kūrinys neteko labai daug grožio ir meninės vertės. Pirmasis variantas žavėjo grožiu, lengvutė, atrodė, tuoj pakils į orą, žemę liečia vos kojų pirštelių galais. Rankoje vėliava, ant riešo sutrūkusios grandinės. Apsivilkusi ilga, lengva suknele, kuri atrodo suplasnos nuo mažiausio vėjelio.Dėl tos suknelės Juozas Zikaras pareiškė apgailestavimą:„Mūsų žmonės dar tokio kultūrinio lygio ir tiek pasenusių pažiūrų, kad turėjau nusileisti visuomenės nuomonei ir skaudama širdimi apvilkti skulptūrą kad ir ploniausiais rūbais…“ Nepraėjus nė dešimtmečiui po dailininko mirties, toje vietoje, kur stovėjo iškilūs paminklai, liko tik tuščia vieta. Nebeliko ir jokios, netgi laikinosios sostinės, nes neliko ir tos valstybės, dėl kurios garbės ir šlovės kūrė vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos menininkų.Kūryba, susijusi su jaunos Lietuvos valstybės idealais, buvo nutylima, o pati kūrėjo asmenybė praktiškai pamiršta.

1950 m. vasarą Laisvės statula sovietų valdžios įsakymu buvo nugriauta. Griauta paslapčia, prieš Dainų šventę.Aptvėrus aukštom lentom. Ji skilo pusiau, nulūžo vėliavos kotas, trūko grandinės…Paminklo pjedestalas susprogdintas vėiau. 1966 m. statula buvo restauruota (skulptorius Bronius Petrauskas). Grąžinus Laisvės alėjos pavadinimą, buvo bandyta pastatyti ir šią statulą, bet sovietų valdžia to padaryti neleido.

Vėliau skulptūra perduota saugoti M. K. Čiurlionio muziejui ir eksponuota Kauno Įgulos bažnyčioje įrengtoje Vitražo ir skulptūros galerijoje.

„Laisvės“ paminklui grėsmė buvo iškilusi dar vokiečių okupacijos metais.Tada Karo muziejaus direktoriaus Vlado Nagevičiaus pastangomis pavyko ją išgelbėti nuo …išlydymo.

Laisvės paminklas atstatytas buvusioje vietoje 1989 m. vasario 16 d. Atstatyto paminklo aukštis su Laisvės statula siekia 12,35 m.Taip Lietuvos žmonės įrodė, kad sunkiais okupacijos metais nestokojo tikėjimo, vilties ir laisvės idealų.

 
Juozas Brazauskas, istorikas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: