Lietuvoje netylant skandalui dėl savivaldybių tarybų narių išlaidų kompensavimo, Panevėžio apygardos prokuratūra pranešė apie naujus teisinius veiksmus. Teismą pasiekė civilinis ieškinys, kuriuo siekiama, kad Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narys Arūnas Balčiūnas į miesto biudžetą grąžintų galimai nepagrįstai gautas išmokas.
Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras, atliekantis viešojo intereso gynimo funkcijas, su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmus.
Kuro čekiai – iš svetimų kortelių ir kitų miestų
Tyrimo duomenimis, A. Balčiūnui 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu iš miesto biudžeto iš viso buvo kompensuota 2 tūkst. 640 eurų transporto išlaidų. Tačiau prokurorams užkliuvo šių lėšų panaudojimo teisėtumas.
Nustatyta, kad politikui nepagrįstai išmokėta beveik 640 eurų kompensacija už degalus, kurie buvo įsigyti karantino laikotarpiais bei kitų savivaldybių teritorijose. Maža to, pareigūnai užfiksavo kelis atvejus, kai tarybos narys kompensavimui teikė kuro čekius, už kuriuos buvo atsiskaityta ne jam pačiam priklausančiomis banko kortelėmis.
Panevėžio prokurorai taip pat aktyviai dirba ir kaimyniniame rajone – ieškinys pasiekė Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmus. Čia iš Rokiškio rajono savivaldybės tarybos nario Stanislovo Dambrausko prašoma išieškoti daugiau nei 13 tūkst. eurų. Prokurorų skaičiavimais, politikas pagal pateiktus kuro čekius kiekvieną darbo dieną turėjo nuvažiuoti po 137 kilometrus, nors nuo namų iki savivaldybės pastato tegyvena vos 3 kilometrus.
Prokurorų ieškiniai – visoje Lietuvoje
Panevėžio miesto ir Rokiškio rajono atvejai yra dalis didžiulio, visoje šalyje vykstančio tyrimo. Teritorinių prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyriaus (VIGS) prokurorai siekia, kad Lazdijų, Rokiškio, Marijampolės ir Panevėžio politikai į savivaldybių biudžetus iš viso grąžintų beveik 38 tūkst. eurų nepagrįstai išmokėtų lėšų.
Pavyzdžiui, Marijampolėje iš tarybos nario E. Razvicko prašoma priteisti beveik 12 tūkst. eurų (politikas už degalus atsiskaitė 11 skirtingų kortelių, teikė kvitus už benziną, nors jo automobilis – dyzelinis). Tuo tarpu Lazdijuose iš buvusios tarybos narės D. Barkauskienės siekiama susigrąžinti daugiau nei 12 tūkst. eurų, kuriuos ji išleido atsiskaitinėdama net 17 skirtingų kortelių ir pirkdama kurą toli už savo rajono ribų.
Teismų praktika politikams negailestinga
Iki 2026 m. gegužės 29 d. duomenų prokurorai apylinkių teismams visoje Lietuvoje jau yra pateikę 191 civilinį ieškinį, kurių bendra suma viršija 2 mln. 98 tūkst. eurų. Tiesa, nemažai politikų lėšas grąžina patys – savanoriškai į savivaldybių biudžetus jau pervesta daugiau nei 1 mln. 924 tūkst. eurų.
Teismuose atsidūrę tarybų nariai pasiteisinimų randa retai. Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotą praktiką, visiškai neseniai – 2026 m. vasario 5 d. nutartimis – galutinai konstatuota, kad prokurorų ieškiniai dėl nepagrįsto praturtėjimo yra visiškai teisėti. Teismas pabrėžė, kad būtent pačiam politikui tenka pareiga teisiškai įrodyti, jog biudžeto lėšos buvo panaudotos tikslinėms tarybos nario pareigoms atlikti. Šiuo metu viešojo intereso gynimo tyrimai toliau tęsiasi net 35 šalies savivaldybėse.