Cigarečių kontrabandos mastai nesilpnėja, pakartotas pernykštis sulaikymų rekordas

Kontrabandos tendencijos nesikeičia: per šių metų pusmetį Lietuvos muitinės pareigūnai ikiteisminiuose tyrimuose jau sulaikė beveik 9 mln. pakelių nelegalių rūkalų – maždaug tiek, kiek pernai tuo pat metu. Taigi, sulaikytos kontrabandos kiekis antrus metus iš eilės išaugęs daugiau nei dvigubai (2019 m. per visus metus muitininkai sulaikė 8 mln. pakelių cigarečių).

Kaip ir pernai, didžioji dalis rūkalų sulaikyti pasienyje su Baltarusija (ir pagaminti šioje šalyje).

Muitinės pareigūnų šiemet užkardyta žala valstybei siekia daugiau nei 28 mln. eurų.

Nepaisant gerokai sudėtingesnių darbo sąlygų karantino metu, Muitinės kriminalinėje tarnyboje (MKT) per 2021–ųjų pusmetį iš viso jau pradėta ketvirtadaliu daugiau nei pernai – 216 ikiteisminių tyrimų. Didžioji šių tyrimų dalis (130 atvejų), kaip ir 2020 m., pradėti dėl narkotinių medžiagų kontrabandos, kuri dažniausiai aptinkama pašto siuntose.

Penktadaliu daugiau tyrimų šiemet pareigūnai pradėjo ir dėl cigarečių kontrabandos (55 ikiteisminiai tyrimai, kai 2020 m. I pusmetį – 45). Tyrimų metu iš viso buvo sulaikyta 8, 8 mln. pakelių rūkalų, kurių bendra vertė su mokesčiais – 31,8 mln. eurų. Taip pat MKT pareigūnai šiemet sulaikė ir reikšmingą kiekį – 46 tonas tabako, kurio vertė daugiau nei milijonas eurų.

Didesnė šiemet sulaikytų cigarečių dalis (75 proc.) – baltarusiškos. Tai daugiausia Gardino „Neman“ fabrike pagamintos „Minsk“, „Fest“, „NZ“ ar „Queen“ cigaretės. Beveik visą likusią dalį (23 proc.) sudaro iš Rusijos Kaliningrado srities nelegaliai įvežti rūkalai be banderolių.

Dažniausia sulaikymų vieta irgi jau tradicinė – pasienis su Baltarusija, kur pareigūnams šiemet įkliuvo 72 proc. iš visų sulaikytų cigarečių. Likę rūkalai į pareigūnų rankas pateko jau šalies viduje (22 proc.) arba pasienyje su Rusija (6 proc.).

Muitinės kriminalistų žiniomis Lietuvos juodojoje rinkoje pastaruoju metu nelegalūs rūkalai pabrango. Už pakelį populiariausių cigarečių („Minsk“, „Fest“ ar „NZ“), priklausomai nuo įsigyjamo kiekio ir vietos, prašoma 1,9 – 2 eurų. Pernai, tuo pat metu tokių cigarečių pakelis kainavo apie 1,7 eurų (o užpernai 1,4 Eur). Tuo tarpu Baltarusijoje šios cigaretės tebekainuoja apie 0,5 Eur už pakelį, kai Lietuvoje su privalomais sumokėti mokesčiais toks pakelis kainuotų jau apie 3,76 Eur.

Per pirmą 2021–ųjų pusmetį nebuvo fiksuota reikšmingesnių kaitinamojo tabako gaminių (vadinamųjų „Heets“) kontrabandos sulaikymų.

Kol kas didžiausias šiemet cigarečių kontrabandos sulaikymas įvyko 2021 m. balandžio 1–osios naktį, kai Kauno rajone MKT pareigūnai likvidavo kontrabandininkų sandėlį. Ten buvo sulaikyti septyni Rusijos ir Lietuvos piliečiai ir du vilkikai su daugiau nei 1 mln. pakelių rūkalų (cigarečių vertė su mokesčiais 3,91 mln. eurų).


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: