CPVA piktnaudžiavimo ir neracionalaus lėšų naudojimo neaptiko

Gavusi Seimo nario Broniaus Matelio prašymą išnagrinėti dviejų Panevėžio miesto savivaldybės projektų – Laisvės aikštės su prieigomis ir Senvagės sutvarkymą – Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) piktnaudžiavimo ir neracionalaus lėšų naudojimo neaptiko.

CPVA konstatavo:

  1. Poreikį, kur ir kokių lėšų reikia miestui, formuoja Savivaldybė.
  2. Vėliau, pagal Vidaus reikalų ministerijos (VRM) aprašą, atliekama projektų atranka. Iki paraiškos pateikimo projektai – atlikus alternatyvų vertinimą – turi būti įtraukti į integruotos teritorijos vystymo programą (ITVP).
  3. Abu projektai į ITVP įtraukti, juos teigiamai įvertino regiono plėtros taryba, įrašydama į finansuotinų regiono projektų sąrašą.
  4. Abiejų projektų paraiškas (atitiktį projektų atrankos kriterijams, reikalavimams ir finansavimo sąlygoms) įvertino ir suderino CPVA.
  5. VRM apraše nėra reikalavimo teikiant paraišką turėti konkretų techninį projektą, tad paraiška planuojamos išlaidos preliminarios, nesant galutinių sprendinių, kiekių ir medžiagų. Projekto skaičiuojamoji kaina paaiškėja jau pasirašius finansavimo sutartį su CPVA – parengus techninį projektą ir atlikus jo ekspertizę.
  6. Laisvės aikštės atveju preliminarios išlaidos sudarė per 2,3 mln. Eur, skaičiuojamoji kaina – apie 6,16 mln. Eur. Rangos darbai nupirkti apie 200 tūkst. Eur pigiau – už beveik 5,96 mln. Eur.
  7. Senvagės atveju preliminarios išlaidos buvo beveik 2,6 mln. Eur, parengus techninį projektą skaičiuojamoji kaina – per 5,12 mln. Eur. Nuo 2018 m. rugpjūčio Savivaldybė skelbė 3 viešuosius pirkimus rangos darbams įsigyti, tačiau nė vienas neįvyko arba dėl per didelių pasiūlytų kainų, arba nedalyvaujant nė vienai statybos bendrovei.
  8. Tad CPVA neturi pagrindo teigti, kad padidėjusios projektų kainos susijusios su Savivaldybės neskaidriais veiksmais: tai, kad pateikti galimų rangovų pasiūlymai buvo didesnių kainų nei skaičiuojamoji, „yra šiandienės situacijos rinkoje pasekmė“.

CPVA atkreipia dėmesį: situacija šalyje rodo, kad nuo 2018 m. rudens visoje Lietuvoje viešieji rangos/inžinerinių paslaugų viešieji pirkimai dažnai neįvyksta būtent dėl pasiūlytų per aukštų kainų. Tam įtakos turi statybos ir su ja susijusiuose sektoriuose kylantys atlyginimai, padidėjęs aktyvumas statybų sektoriuje. Daugėja ir atvejų, kai rangovai tiesiog nedalyvauja vienuose konkursuose, rinkdamiesi pelningesnius objektus, siūlydami aukštesnes kainas kompleksiniuose ir didelės apimties projektuose.          

Komunikacijos skyrius


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: