D. Petrulis: „Lietuva turi sekti Estija ir įtvirtinti balsavimą savivaldos rinkimuose nuo 16 metų“

Socialdemokratai pasisako už tai, kad savivaldos rinkimuose teisę balsuoti turėtų jau 16 metų asmenys, o teisę būti renkami – 18 metų asmenys. Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nariai Albinas Mitrulevičius ir Domas Petrulis, kuris yra ir Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos narys, užregistravo Konstitucijos 34 straipsnio, kurio pirmoje dalyje yra numatyta, kad rinkimų teisę įgyja piliečiai, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 18 metų, ir Savivaldybių tarybų rinkimų 2 straipsnio įstatymo pataisas, kuriomis siekiama įtvirtinti, kad teisę rinkti savivaldybės tarybos narius turėtų nuolatiniai šios savivaldybės gyventojai, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 16 metų. Šias pataisas Seimo LSDP frakcijos nariai pristatė birželio 17 d., trečiadienio, spaudos konferencijoje „Kodėl ir šešiolikmečiai turi balsuoti savivaldos rinkimuose?“.

„Negalime dėti lygybės ženklo tarp amžiaus ir politinės brandos. Balsavimo nuo 16 metų teisė sudarytų sąlygas įtraukti jaunimą į politikos formavimą, diskusijas ir aktyvią veiklą. Be to, leidus balsuoti jaunesnio amžiaus žmonėms, būtų užtikrinta reali galimybė formuoti stipresnę Lietuvos gyventojų politinę savimonę, patriotizmą. Tokiu atveju politikai ir politinės partijos daugiau turėtų ir privalėtų atsižvelgti į jaunimo problemas, tokias kaip emigracija, darbo rinkos formavimas, užimtumas. Be to, turėtumėme imti pavyzdį iš Estijos, kurios parlamentas 2015 m. gegužės 6 d. patvirtino Konstitucijos pakeitimą, kuris suteikia asmenims nuo 16 metų amžiaus teisę balsuoti Estijos vietos savivaldos rinkimuose”, – pabrėžė vienas iš jauniausių Seimo narių D. Petrulis.

Pasak A. Mitrulevičiaus, „gyvename dinamiškais laikais, ir valstybės pareiga yra pritraukti kuo daugiau aktyvių rinkėjų, kurie galėtų išsakyti savo valią. Savivalda sprendžia labai aktualius klausimus, susijusius su moksleiviais ir kitais jaunais žmonėmis: tai – švietimo, sporto, laisvalaikio, sveikatos, užimtumo ir kt. socialiniai klausimai. Todėl jauni žmonės, turėdami galimybę savivaldos rinkimuose balsuoti nuo 16 metų, o nuo 18 metų kandidatuoti, galėtų prisidėti prie daugybės problemų savivaldos lygmenyje sprendimų“.

Seimo narys, socialdemokratas Juras Požela taip pat yra užregistravęs projektą, kuriuo būtų sumažintas savivaldos rinkimuose kandidatams keliamas amžiaus reikalavimas ir savivaldybių tarybų rinkimuose galėtų kandidatuoti asmenys nuo 18 metų.

Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos (LSDJS) pirmininkas Ramūnas Burokas pabrėžė keletą svarbių ankstyvos balsavimo teisės aspektų: „Pirma, demografinė situacija keičiasi – vis daugiau jaunų žmonių išvažiuoja iš savo gimtųjų miestų į didžiuosius ir neretai ten pasilieka po studijų. Jauni žmonės pirmiausia sugrįš ten, kur jie jausis savo bendruomenės dalimi, bus vertinami ir laukiami. Todėl būtina integruoti jaunus žmones į sprendimų priėmimą, kuo anksčiau suteikiant jiems galimybę patiems spręsti apie tai, kokį savo gimtąjį miestą jie norėtų matyti“.

„Antra, dėl visuomenės senėjimo tendencijų auga vyresnio amžiaus rinkėjų svarba, ir jaunimas turi gerokai mažesnį politinį svorį. Politinės partijos, priimdamos sprendimus, dažniau pirmenybę teikia vyresnės kartos asmenims. Balsavimo amžiaus sumažinimas subalansuotų politinių sprendimų priėmimo procesą, atkreiptų didesnį politikų dėmesį į jaunąją kartą, padidintų jaunimo įtaką priimant politinius sprendimus.

Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) valdybos pirmininkas Simas Sirtautas akcentavo, kad tyrimai rodo, jog (ne)dalyvavimas pirmajame balsavime (paprastai nuo 18 metų) dažnai lemia tolesnį žmogaus politinį elgesį ir balsavimo aktyvumą. „LMS jau seniai kelia balsavimo nuo 16 metų klausimą. Šiandien moksleiviai aktyviai dalyvauja pilietiniame gyvenime ir nevyriausybinėse organizacijose, rengia politikos ir rinkimų debatus. Jei abejojame jų teise pasirinkti balsuojant, mokykla tai gali padėti padaryti“, – kalbėjo jis.

Europoje klausimas dėl teisės balsuoti vietos savivaldos rinkimuose nuo 16 metų amžiaus nėra naujas, kampanija už balsavimo teisės suteikimą šešiolikmečiams vykdoma jau kelis dešimtmečius. Beveik visoje Europoje egzistuoja judėjimai, agituojantys už balsavimo teisės suteikimą šešiolikmečiams, tačiau priimti sprendimus šiuo klausimu dažnai delsiama.

Maltoje savivaldos rinkimuose gali balsuoti asmenys, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 16 metų. Austrijoje ši teisė galioja visų rūšių rinkimuose. Vokietijoje teisė balsuoti nuo 16 metų amžiaus yra suteikta 10 iš 16 federalinių žemių. Vengrijoje bendra tvarka gali balsuoti susituokę šešiolikmečiai ir septyniolikmečiai.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: